CNN Prima News amputace

amputace

Výpis příspěvků ke štítku „amputace“

Znovu ucítí doteky a rozeznají teploty. Vědci mají zařízení, které dává protézám cit

O možnost pocítit, jakou má daná věc teplotu a z jakého je materiálu, mnozí kvůli tragédii nebo nemoci přišli. Umělá protéza ruky, která jim pomáhá s uchopením věcí, totiž dosud nebyla vybavena tepelnými senzory, které by návrat tohoto vjemu umožňovaly. Zatím. Vědci představili zařízení MiniTouch – jednoduchý mechanismus, který se dá snadno začlenit do komerčních protéz bez nutnosti chirurgického zákroku – díky němuž mohou lidé bez horní končetiny pocítit i teplo druhé osoby. Přesvědčil se o tom 57letý Fabrizio, který o ruku za zápěstím přišel ve 20 letech.

Strašlivé dopady neštovic. 17letému mladíkovi z Ústí museli lékaři amputovat obě nohy

Plané neštovice patří mezi celkem běžné dětské nemoci, u dospělých však mohou mít vážný průběh. Skutečnost potvrzuje i případ Tomáše z Ústí nad Labem. Kvůli této chorobě skončil v umělém spánku a lékaři mu nedávali příliš šancí na přežití. Nakonec boj o život vyhrál, přišel ale o obě nohy. Na nové kvalitní protézy se nyní skládají dárci.

Nemoc Vláďovi vzala nohu, na druhé přišel o prsty. Upravené auto mu může změnit život

Závažné onemocnění změnilo Vladimírovi Dubovému z Ostravy život. Dříve aktivní, pracující člověk, který pomáhal ostatním a kultivoval společnost na Ostravsku, se musel naučit žít bez jedné nohy. Tu mu lékaři v důsledku nemoci amputovali nad kolenem. Později se jeho trápení prohloubilo, a to když přišel o všechny prsty na druhé noze. Ztratil práci, starým vozem nikam jezdit nemůže a je odkázán na invalidní vozík. To však chtějí změnit Vladimírovi přátelé, kteří založili na stránkách Donio sbírku. Má mu pomoci získat speciálně upravené auto, s nímž by byl opět soběstačný.

Hrůzná čísla z války: O končetinu přišlo 50 tisíc ukrajinských vojáků, hlavně kvůli minám

Od začátku ruské invaze na Ukrajinu přišlo o jednu či více končetin na 20 až 50 tisíc ukrajinských vojáků. S odvoláním na odhady charitativních organizací, výrobců protéz a lékařů to napsal list The Wall Street Journal (WSJ). Rozsah amputací mezi Ukrajinci se podle listu dá porovnat s počty těchto zákroků během první světové války.

Přišel o nohy a část lebky kvůli pouliční bitce? Případ MMA zápasníka Štefana šetří policie

Jak došlo ke zranění, které slovenskému bijci Štefanu Bazsovi způsobilo amputaci obou nohou a odstranění části lebky? Rodina bližší informace neposkytla, jak ale uvedla policie, v případu vede trestní stíhání ve věci ublížení na zdraví. Webu Nový čas se navíc ozval čtenář, který tvrdí, že za celou tragédii může pouliční konflikt. Bazso se v minulosti údajně dostal do řady šarvátek.

Protivníka skolil za 15 vteřin, teď bojuje o život. MMA bijec Štefan přišel o nohy i část lebky

Pouhé tři týdny MMA bijce Štěfana Bazsa dělily od jeho prvního profesionálního zápasu, když se mu život obrátil naruby. Po neblíže specifikovaném zranění skončil slovenský zápasník na ARO, náhle přišly zdravotní komplikace. Kvůli otoku mozku mu byla odstraněna část lebky, částečně zůstal paralyzovaný. Tvrdé rány osudu však nebyly u konce: Štefanovi kvůli dalším zdravotním problémům lékaři amputovali nohy v polovině stehen. Jeho přítelkyně nyní prosí veřejnost o pomoc.

Po amputacích přišly psychické problémy. Ruský olympionik si vztek vybíjí i na manželce

Fyzický stav ruského krasobruslaře a bývalého olympijského šampiona Romana Kostomarova se postupně zlepšuje. Lékaři se však začínají obávat o jeho psychické zdraví. Poté, co sportovec po řadě amputací začal opět dýchat bez pomoci přístrojů, začal slovně útočit na své okolí, včetně manželky Oksany Domninové. O tu se nyní obávají blízcí. Podle jednoho z olympionikových doktorů se vzhledem k množství prodělaných zákroků a čase stráveném na jednotce intenzivní péče jedná o běžnou reakci.