CNN Prima News Amsterdam

Amsterdam

Výpis příspěvků ke štítku „Amsterdam“

Amsterdam je bezhotovostním rájem, chlubí se místní. Kartou se dají zaplatit i prostitutky

Stačí platební karta nebo mobilní telefon, peněženku netřeba. S takovou filozofií žijí obyvatelé Amsterdamu, kterým bezkontaktní placení přirostlo k srdci. Výjimkou podle nich přestala být i známá Čtvrť červených luceren. „Některé slečny už taky berou platby kartou. Dříve s nimi bankovní společnosti nechtěly příliš spolupracovat, ale doba se mění. Hotovost jsem neměl v kapsách už několik let,“ přiznal se reportérovi CNN Prima NEWS grafik Luuks Bakker, který žije v nizozemském hlavním městě už více než deset let.

Hotovost? Ne, díky, plaťte jen kartou. V zahraničí jsou bankovky pasé, v Česku je to naopak

Zahraniční turisté ve velkých českých městech se nestačí divit. Nejeden podnik otočil zostra kormidlem a přestal přijímat bezhotovostní platby. Řada lidí, která cestovala po republice s lehkou peněženkou, musí nyní vybírat hotovost v bankomatech, jinak mají smůlu. V Evropě i jiných částech světa je přitom trend opačný – kde to jde, tam se zavádí platby kartou či chytrými zařízeními. V řadě evropských metropolí je hotovost úplně pasé, kartou se dá pohodlně platit také na Novém Zélandě či v Kolumbii. Na bezkontaktní transakce naskakuje také Japonsko, které historicky patřilo k „hotovostním baštám“.

V Evropě řádí extrémně silná bouře Poly. Zanechává spoušť, vyžádala si už dvě oběti

Aktualizováno

Nejméně dva mrtvé a dva zraněné si vyžádala nezvykle silná letní bouře, která ve středu zasáhla Nizozemsko. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž vichr dosahující rychlosti až 145 kilometrů za hodinu výrazně narušil leteckou a železniční dopravu v zemi. Úřady vyzvaly občany, aby nevycházeli ze svých domovů. Ve městě Apeldoorn se objevilo menší tornádo. Vítr, který by mohl dosahovat síly orkánu, očekávají meteorologové také na severu Německa.

Pěstování zeleniny bez zeminy: Aquaponie dobývá svět a daří se jí i v Česku

O hydroponii, tedy pěstování rostlin pod střechou, bez hlíny, v živném roztoku, jste už určitě slyšeli. Stále více se ale prosazuje také její mladší sestra aquaponie. Ta spojuje pěstování rostlin s chovem ryb. Právě s touto technologií se teď Češi poprvé vydali prosadit na největším veletrhu moderních farmářských technologií v Amsterodamu a byl tam s nimi i náš štáb.

Future Farming vyvinul Aztéckou zahradu s umělým deštěm. Nejjednodušší způsob pěstování zeleniny

Česká technologická firma Future Farming, která se zabývá vývojem pokročilé aquaponie a dalších nových technologií pro moderní zemědělství, má za sebou rekordní rok. Firma hlásí rekordní tržby ve výši 225 milionů korun a v meziročním srovnání i 2,5 krát vyšší zisk ve výši 25 milionů korun. V červnu se firma chystá vstoupit na evropský trh se zcela novou technologií nazvanou Aztécká zahrada.

Nejlepší adventní trhy v Evropě 2022: 17 tipů, kde nasát vánoční atmosféru

Nač být troškaři a chodit jen po tuzemských vánočních trzích, když se můžete vydat za hranice České republiky? Kde nejlépe načerpáte vánoční atmosféru? Jsou hezčí adventní trhy v Drážďanech, Paříži, nebo snad v Amsterdamu? Podívejte se na náš přehledný článek, kde najdete otevírací dobu vyhlášených evropských adventních trhů, co vás na nich čeká, jak se tam dostanete a jaká v místě panují covidová opatření.

Amsterdam spustí odstrašující kampaň. Omezí turistiku za alkoholem, drogami a sexem

Amsterdam na jaře zahájí odstrašující kampaň, s jejíž pomocí chce bojovat proti turistům, kteří do nizozemské metropole cestují za alkoholem, drogami a sexem. Zahraničních výtržníků se chce zbavit pomocí cílené reklamy a nových omezení. Informoval o tom list The Times, podle nějž se město nejprve zaměří na britské cestovatele, které považuje za hlavní hrozbu pro klid a pohodu v ulicích a na kanálech ze 17. a 18. století.

Klimaaktivisté se v Amsterdamu vloupali na letiště. Brání odletům soukromých letadel

Více než stovka klimatických aktivistů z hnutí Greenpeace a Extinction Rebellion se v sobotu odpoledne vloupala na runway Schipholu, hlavního amsterdamského letiště. Svým výstupem chtějí přimět letiště k větší šetrnosti k životnímu prostředí. Na místě zablokovali několik soukromých tryskáčů. Na letišti souběžně probíhájí i další, poklidné protesty.