CNN Prima News Antarktida

Antarktida

Výpis příspěvků ke štítku „Antarktida“

Ledy oceánu u Antarktidy tají závratným tempem. Měření ukazují rekordní úbytek, varují vědci

Ledová pokrývka oceánu u Antarktidy letos dosáhla nejnižší maximální rozlohy od začátku měření v roce 1979. Píše to agentura AFP s odkazem na údaje amerického centra NSIDC. Maximální rozloha ledové pokrývky Antarktidy se letos poprvé zastavila pod 17 miliony kilometrů čtverečních. Podle vědců to může souviset s vyššími teplotami vod oceánů.

V Antarktidě uhynuly tisíce tučňáků, roztál pod nimi led. Jejich kolonie zaniknou, varují vědci

Až 10 tisíc mladých tučňáků císařských uhynulo v Antarktidě kvůli tomu, že led pod nimi roztál a rozlámal se dříve, než jim narostlo voděodolné peří. To ptáci potřebují, aby mohli plavat v oceánu. Podle vědců z britského ústavu pro výzkum Antarktidy (BAS) jde o předzvěst vývoje, který nastane v budoucnu v souvislosti se změnou klimatu, uvádí na svých internetových stránkách britská stanice BBC.

Záhada nad Antarktidou. Vědci zveřejnili záznam neznámých zvuků zachycených ve stratosféře

Záhada. Novou výzvu před sebou mají američtí vědci, kterým se prostřednictvím infrazvukových rekordérů na solárních výzkumných balonech podařilo zachytit podivné zvuky ve stratosféře. Sondy do výšky 21 kilometrů vyslali experti ze Sandia National Laboratories v Novém Mexiku. Informovala o tom americká stanice CNN s tím, že odborníci pro získané nahrávky nenacházejí vysvětlení.

CNN: „Ledovec soudného dne“ se drží zuby nehty, tání zrychluje. Co to znamená pro lidstvo?

Je větší než Florida a jeho tání může zásadně ovlivnit hladiny světových moří. Antarktickému ledovci Thwaites se i proto přezdívá „ledovec soudného dne“. Výzkumníci v pondělí publikovali studii, podle které ledovec ustupuje rychleji, než se předpokládalo. Ještě před 20 lety ustupoval rychlostí jeden kilometr za rok, teď už je to více než dva kilometry každých 12 měsíců. S informacemi přišel web zpravodajské stanice CNN.