CNN Prima News Antarktida

Antarktida

Výpis příspěvků ke štítku „Antarktida“

CNN: „Ledovec soudného dne“ se drží zuby nehty, tání zrychluje. Co to znamená pro lidstvo?

7. září 2022 07:14

Je větší než Florida a jeho tání může zásadně ovlivnit hladiny světových moří. Antarktickému ledovci Thwaites se i proto přezdívá „ledovec soudného dne“. Výzkumníci v pondělí publikovali studii, podle které ledovec ustupuje rychleji, než se předpokládalo. Ještě před 20 lety ustupoval rychlostí jeden kilometr za rok, teď už je to více než dva kilometry každých 12 měsíců. S informacemi přišel web zpravodajské stanice CNN.

Na pólech je až o 40 °C tepleji než je obvyklé. Ohromující, hodnotí anomálii vědci

20. března 2022 15:29

Oblasti u jižního i severního pólu v posledních dnech zažily teploty až o desítky stupňů Celsia nad průměry pro danou roční dobu. Překvapilo to řadu odborníků, informují na konci týdne americká média. Podle agentury AP v pátek údaje z meteorologických stanic na Antarktidě rozmetaly předchozí maxima a pohybovaly se až o 40 stupňů Celsia nad běžnými hodnotami z minulosti. Podobné informace předtím přicházely i z Arktidy, přičemž na obou stranách planety se teploty blížily bodu tání.

Co bude po konci války? Vrátíte nám Aljašku, oznámil ruský poslanec. Pak hrozil atomovkou

17. března 2022 09:16

Ruský poslanec Oleg Matvejčev v nedělním vysílání státní televize přednesl požadavky, který země bude po konci války na Ukrajině vymáhat od Washingtonu a Kyjeva. Kromě navrácení majetku a „odškodnění“ uvalených sankcích chce zpět i Aljašku. „Objevili jsme ji stejně jako Antarktidu, takže nám patří,“ prohlásil. Následně připomněl hrozbu atomové bomby.

Nečekaný úder sluneční bouře děsí vědce. Lidstvo není na vážné důsledky připraveno

29. ledna 2022 12:24

Mimořádně silná sluneční bouře, která před tisíci lety zasáhla Zemi a jejíž stopy byly objeveny v ledu, znepokojila vědce. Došlo k ní totiž v době slunečního minima, kdy by aktivita Slunce měla být malá. Další podobná událost by podle odborníků mohla mít vážné důsledky, protože lidstvo na takovou možnost není připravené, napsal server Live Science.

Světový unikát. Čeští piloti jako první přistáli s Boeingem 737 MAX na Antarktidě

26. ledna 2022 13:48

České aerolinky Smartwings ve středu přistály jako první na světě s letadlem Boeing 737 MAX na Antarktidě. Let z norského Osla si objednala společnost Aircontact pro dopravu členů Norského polárního institutu na jejich základnu za jižním polárním kruhem. Informoval o tom dopravce v tiskové zprávě. Další let dopravce plánuje v závěru února.

Obklopeni sněhem, ledem a tučňáky. Podívejte se, jak slaví Vánoce vědci na Antarktidě

26. prosince 2021 07:08

Ačkoliv jsou daleko od domova, ani v zemi ledu a tučňáků si britští vědci nenechali ujít vánoční oslavy. Na sociálních sítích britské antarktické operace (British Antarctic Survey, BAS) se pochlubili několika fotografiemi ze svých výzkumných stanic. Ani letos jim nechyběly vánoční stromeček, štědrovečerní hody či zákusky ve tvaru sněhuláků. Čas na stanicích si krátili u filmů jako Smrtonosná past nebo Sám doma.

Jeden z největších ledovců v Antarktidě by se mohl brzy rozpadnout. Hrozí rychlé tání

14. prosince 2021 07:53

Plovoucí část jednoho z největších ledovců v Antarktidě nazvaného Thwaites by se mohla v příštích pěti až deseti letech „rozpadnout jako čelní sklo od auta“. Varují před tím američtí a britští vědci, kteří ledovec o velikosti Floridy dlouhodobě studují. V takovém případě by mohly dosud bezpečně zadržované pevninské části ledovce ztratit svou oporu a začít sklouzávat do oceánu, čímž by zrychlilo zvyšování celosvětové hladiny moří.

Puntičkář i gentleman, vzpomínají na zesnulého Zikmunda blízcí. Pohřben chtěl být netradičně

2. prosince 2021 14:40

Byl to neuvěřitelný puntičkář, se kterým se dal probírat vesmír i ženy. I tak na cestovatele Miroslava Zikmunda, který ve středu ve věku 102 let zemřel, vzpomínají cestovatelé a jeho blízcí. Ve speciálním vysílání CNN Prima NEWS na legendu zavzpomínal cestovatelé Leoš Šimánek a Rudolf Švaříček i spisovatel Josef Holcman.