reklama

Archeologové v Peru objevili nový geoglyf. Na slavné planině Nazca připomíná kočku

Peruánští archeologové objevili při údržbářských pracích na planině Nazca na jednom z kopců obrazec připomínající kočku. Jedná se tak o další z geoglyfů, které se na planině nacházejí. Podle tamního ministerstva kultury byl obrazec sotva rozeznatelný a navíc téměř vymazaný. Ministerstvo o objevu informovalo v pátek, píše agentura AP.

reklama

„Právě když odstartovala pandemie koronaviru a my jsme přestali s prací, nechali jsme čištění této postavy až na poslední krok. Teď se s pracemi znovu začíná a brzy bude také turistům otevřen nový přístup. Proto jsme se rozhodli, že malbu vyčistíme jednou provždy, abychom ji mohli světu ukázat,“ uvedl ředitel projektu řízení planiny Nazca-Palpa ministerstva kultury Jhony Islas.

K tématu

Nový motiv vyobrazuje velkou postavu připomínající kočku s hlavou nakreslenou ve vrchní části kopce, která se dívá přímo před sebe. Tělo a ocas potom pokračují přes celý kopec dolů. Ministerstvo kultury v písemném sdělení popisuje, že geoglyf byl sotva vidět. Navíc měl brzy vymizet, protože byl nakreslen na poměrně strmý svah a vystavován přírodní erozi.

Obrazce jako potěšení pro bohy?

Geoglyf je 37 metrů dlouhý a nakreslený vodorovně. Pochází z doby před objevením dalších slavných postav na planině Nazca. „Jedna z věcí, která nepřestává ohromovat a na kterou se mnozí stále ptají, je, jak se nám daří stále objevovat nové geoglyfy. Oni přitom existují a my budeme nacházet další. V posledních letech se nalézání výrazně zlepšilo díky moderním technologiím. Předtím jsme používali letecké fotografie, nyní ale máme fotky z dronů z velmi nízké nadmořské výšky, a to nám hodně pomáhá,“ dodal Islas.

Kočkovité šelmy byly hojně zastupovány v keramice, látkách a dalších prvcích kultury Paracas. Společenství, kterému se také připisuje tvorba slavných geoglyfů a linek na poušti Nazca v jižním Peru.

Mnoho linek na planině Nazca je jen sotva viditelných a rozpoznatelných. Když se na ně ale lidé podívají z výšky, nejčastěji jsou to obrazce zvířat nebo rostlin. Jejich význam zatím nebyl plně vysvětlen. Někteří odborníci tvrdí, že figury byly nabídkami, které měly těšit bohy.

K tématu

Další hlavní zprávy

Koronavirus

Česko přesáhlo 3000 úmrtí na COVID-19, nárůsty nakažených ale začínají klesat

Česko přesáhlo 3000 úmrtí na COVID-19, nárůsty nakažených ale začínají klesat

Za pátek do 18:00 zatím v Česku přibylo 6770 případů koronaviru, v pátek před týdnem to bylo do večera o 1300 víc. Nakaženo je nyní téměř 183 000 lidí. Počet úmrtí s koronavirem přesáhl 3000, tisíc zemřelých přibylo za necelý týden. V nemocnici je 7281 lidí s covidem, z nich 998 ve vážném stavu. Ve čtvrtek laboratoře provedly 38 945 testů, zhruba stejně jako ve středu. Podíl pozitivních mezi testovanými se drží nad 33 procenty.

Koronavirus

PŘEHLEDNĚ: Chřipka versus COVID-19. Jak poznáme, že máme koronavirus

PŘEHLEDNĚ: Chřipka versus COVID-19. Jak poznáme, že máme koronavirus

S rostoucími počty nakažených lze postupně stále jasněji pozorovat, že příznaky nemoci COVID-19 jsou ve velkém počtu případů jasně rozpoznatelné od klasické chřipky či jiných respiračních onemocnění. Specifická je například ztráta chuti a čichu. Naopak rýma mezi hlavní příznaky covidu nepatří. Člověk by měl zpozornět především při zvýšené teplotě.

reklama
Uvolňování není v žádném případě na stole, shodli se odborníci. Hrozí naopak zpřísnění
Vítěz Velké pardubické Hegnus je trochu porcelánový. Ale hodně chce, říká trenér Holčák
Božský Diego Maradona slaví 60. narozeniny. Ampulka s jeho krví zamířila do kostela
Jak si v televizi naladíte program CNN Prima NEWS? Tady je detailní návod
reklama
reklama
Nice, Avignon, Saúdská Arábie. Teroristé podnikli útoky na tři cíle a zabili tři lidi

Zahraničí

Domácí zpravodajství

Faltýnek po příletu utíkal novinářům. Jsem zločinec, odstřelte mě před národem, řekl
Do Bečvy unikl nikl. Zvýšená přítomnost kyanidů se tentokrát neprokázala, uvedla ČIŽP
Další články
reklama
reklama