CNN Prima News archeologie

archeologie

Výpis příspěvků ke štítku „archeologie“

Na zahradě našli gigantické kosti. Patří zřejmě největšímu dinosaurovi v Evropě

30. srpna 2022 09:55

Vědci odkryli na zahradě v Portugalsku kosti, které by mohly patřit největšímu nalezenému dinosaurovi v Evropě. Zkamenělá žebra podle odborníků patří brachiosaurovi. Soudě podle jejich velikosti mohl gigant z období jury dosahovat délky pětadvacet metrů a výšky dvanáct metrů. Nález je unikátní i svým zachováním původního tvaru.

Vědci objevili úlomky asteroidu, který prý vyhubil dinosaury. Našli je v rybě i jantaru

15. května 2022 19:39

Americkým vědcům a archeologům se s velkou pravděpodobností podařilo nalézt zachované částečky asteroidu zvaného Chicxulub. Právě po jeho dopadu na Zemi dle názorů odborníků před několika desítkami milionů let vyhynuli dinosauři. Do záležitosti se mimo jiné zapojil i americký Národní úřad pro letectví a kosmonautiku (NASA). S informací přišla CNN.

CNN: Už přes 100 let nese Machu Picchu špatný název. Historici odhalili jeho pravé jméno

3. dubna 2022 06:28

Jedna z nejvýznamnějších archeologických památek na světě už více než 100 let nese špatný název. Machu Picchu, bájná incká pevnost v peruánských Andách, se totiž jmenovalo celou dobu jinak. Po objevení pradávných ruin původní expedicí totiž zřejmě došlo k chybnému překladu, uvedla americká televizní stanice CNN s odkazem na objev badatelů z Institutu andských studií. K oficiální změně názvu už ale zřejmě nedojde.

Rána pro Olgu Menzelovou, zemřel její blízký přítel. Skvělý a mladý člověk, truchlí

10. února 2022 16:07

Od smrti milovaného manžela Jiřího neuběhl ani rok a půl a Olga Menzelová prožívá další ztrátu blízkého. Na sociálních sítích truchlí za svého přítele Samiho. O jeho smrti informoval její partner a archeolog Miroslav Bárta, se kterým má dvouletého syna Alberta. „Skvělý a tak mladý člověk,“ smutní producentka.

Šestiletý Julian našel zub mastodonta. Myslel jsem, že dostanu milion, přiznal

9. října 2021 13:39

Šestiletý Julian Gagnon objevil během rodinné procházky extrémně vzácný nález. Americký chlapec totiž našel zub starověkého mastodonta, příbuzného moderních slonů, kteří se toulali po Severní Americe před tisícovkami let. Podle odborníků je nález velmi vzácný. Podle rodiny to je znamení, co má chlapec dělat dál – stane se paleontologem.

Nejstarší bylinné pivo v Evropě se vařilo na Pardubicku. Mělo halucinogenní účinky

14. září 2021 13:44

Možná nejstarší prosné bylinné pivo v Evropě se vařilo na Pardubicku. Ukázal to výzkum tři tisíce let staré bronzové nádoby z Kladiny, nález je z roku 2017. Tým vědců z Univerzity Palackého v Olomouci, Masarykovy univerzity v Brně a Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích identifikoval uvnitř nádoby pozůstatky prosa a hořkých bylin. Tato kombinace přivedla odborníky k úvahám, že naši předkové v nádobě uchovávali hořké bylinné pivo.