CNN Prima News archeologie

archeologie

Výpis příspěvků ke štítku „archeologie“

Obrovský úspěch českých archeologů. Objevili město jedné z nejstarších civilizací na světě

Česko-slovenský archeologický tým objevil na severu Guatemaly v provincii Petén jedno z nejstarších mayských měst s téměř 3000 let dlouhou historií. Archeologové loni využili při přípravě expedice mimo jiné i výstupy z leteckého snímkování a při následných vykopávkách odhalili paláce, sochy, pozůstatky rituálů, astronomické observatoře a další objekty. Nálezy pomohou odkrýt neobjasněné a rozhodující fáze mayských dějin, uvedli v tiskové zprávě zástupci Nadace Neuron, která výpravu finančně podpořila.

Velký úspěch českých egyptologů: U pyramidového pole objevili bohatě zdobenou hrobku

Čeští egyptologové objevili v egyptském Abúsíru bohatě zdobenou šachtovou hrobku dosud neznámého hodnostáře Džehutiemhata, který působil jako královský písař. Český výzkum se oblasti pyramidového pole v Abúsíru věnuje již téměř 40 let, uvádí na svém webu egyptologický ústav Univerzity Karlovy. Oblast je podle něj jednou z nejvýznamnějších archeologických lokalit v Egyptě.

Archeologové se radují ze vzácného nálezu. Meč se po více než 3000 letech stále leskne

Opravdu podivuhodný nález se v minulém týdnu podařil německým archeologům. Jde o zachovalý více než 3000 let starý bronzový meč. Objev oznámil Bavorský zemský úřad pro ochranu historických památek (BLfD), který uvedl, že zbraň je v tak dobrém stavu, že se „ještě stále leskne“. Zřejmě se jedná o součást bohaté pohřební výbavy. O události informoval server CNN.

Lidé se líbají mnohem déle, než se myslelo. Výzkum odhalil nejstarší polibek

Je líbání kulturní záležitostí, anebo ho máme v genech? Složitá otázka, na kterou věda nemá jasnou odpověď. Nově ale získala důkazy, že se lidé líbali už v dávných dobách. Analýza nálezů z oblasti dnešního Blízkého východu totiž prokázal, že první zobrazení polibku pochází z dob před 45 00 lety. Je to nejméně o tisíc let dříve, než naznačovaly dosavadní důkazy.

Černá Kleopatra? Zdaleka nejde o první ohýbání historie, míní egyptolog Bárta

V novém hraném dokumentu o životě egyptské královny Kleopatry VII. od společnost Netflix hraje tuto historickou postavu černošská herečka. Poslední faraónka Egypta přitom černou kůži podle dostupných poznatků rozhodně neměla. Známý archeolog a ředitel Českého egyptologického ústavu Miroslav Bárta pro CNN Prima NEWS popsal, jak měla slavná panovnice vypadat.

Stonehenge na okraji Prahy. Archeologové odkryli stavbu starší než slavný objekt v Anglii

Svým tvarem připomíná světoznámý Stonehenge, je ale o 1 500 let starší. Pravěký rondel, který byl objeven v 80. letech, nyní podruhé od jeho nalezení odkryli odborníci z Akademie věd ČR (AV ČR). V Evropě archeologové našli pouze zhruba 200 takových objektů, stavba na okraji Prahy je tedy poměrně ojedinělá. Vědce navíc překvapila míra její zachovalosti.

Vědci objevili úlomky asteroidu, který prý vyhubil dinosaury. Našli je v rybě i jantaru

Americkým vědcům a archeologům se s velkou pravděpodobností podařilo nalézt zachované částečky asteroidu zvaného Chicxulub. Právě po jeho dopadu na Zemi dle názorů odborníků před několika desítkami milionů let vyhynuli dinosauři. Do záležitosti se mimo jiné zapojil i americký Národní úřad pro letectví a kosmonautiku (NASA). S informací přišla CNN.