CNN Prima News archeologie

archeologie

Výpis příspěvků ke štítku „archeologie“

Proč postavili Stonehenge? Vědci vyřešili prastarou záhadu, monument měl sjednotit Brity

Stonehenge, ikonická památka nacházející se nedaleko města Salisbury ve Velké Británii, fascinuje vědce i laickou veřejnost od nepaměti. Dlouho byl důvod, proč byl tento monument před zhruba pěti tisíci lety vztyčen, nejasný, nyní však tým vědců z londýnské University College a univerzity v Aberystwythu přišel s možným vysvětlením. Stonehenge mělo podle jejich nové studie představovat symbol jednoty mezi třemi různými regiony Velké Británie, a to v době, kdy regiony Anglie, Skotsko a Wales ještě oficiálně neexistovaly, píše web The National.

Nevšední objev: Muž našel na zahradě kosti pravěkého mastodonta, vědci jsou nadšení

Neobvyklý objev učinil muž z amerického státu New York. Při kopání na své zahradě narazil na kompletně zachovanou čelist mastodonta, dávného příbuzného dnešních slonů, který po miliony let obýval oblast severní Ameriky. Podle expertů z Newyorského státního muzea se jedná o první takto významný nález pozůstatků mastodonta za posledních 11 let, píše americká CNN.

Unikátní objev u Nupak: Našly se tisíce let staré stavby, stojí v cestě Pražského okruhu

V trase plánované dostavby Pražského okruhu poblíž středočeských Nupak odkryli odborníci z Archeologického ústavu Akademie věd ČR osm dlouhých sloupových staveb starých zhruba sedm tisíc let. Prozkoumali také část vesnice z pozdní doby halštatské, tedy z 5. století před naším letopočtem, sdělila Eliška Zvolánková z Akademie věd. V pondělí začne stavba chybějící části Pražského okruhu mezi Běchovicemi a dálnicí D1, úsek má být hotový v roce 2027. Archeologický průzkum bude pokračovat.

Takhle vypadá „upírka“. Vědci rozluštili 400 let starou záhadu pohřbené ženy a dali jí tvář

Zajímavý počin se povedl skupině vědců zkoumající neobvyklé pohřebiště v severním Polsku. Před několika lety tam archeologové objevili zhruba 400 let starou kostru mladé ženy, která byla pohřbena poněkud netradičním způsobem. Nyní se vědcům podařilo díky vzorkům DNA z její kostry tuto mladou ženu digitálně oživit. Spousta otázek týkajících se okolností smrti a pohřbu nejen této mladé ženy však stále zůstává, jak píše CNN.

Mamuti uprostřed Brna: Archeologové našli kosti nejméně tří chobotnatců a zbraně jejich lovců

Aktualizováno

Kosterní pozůstatky nejméně tří mamutů a nástroje jejich lovců ze starší doby kamenné našli nečekaně archeologové při výzkumu nedaleko centra Brna v okolí Vídeňské, Polní a Vojtovy ulice. Unikátní je zejména množství nalezených kostí i skladba materiálu, řekla vedoucí výzkumu Lenka Sedláčková ze společnosti Archaia Brno, která výzkum prováděla.

Klenot zapsaný na seznamu UNESCO: Do kostnice i druhé největší galerie v zemi vyrazte do Kutné Hory

Kutná Hora je město, o kterém se dá bez nadsázky říct, že tudy kráčela historie. Najdete tu spoustu unikátních památek, jejichž stavba byla kdysi samozřejmě poměrně nákladná. Městu ale pomáhalo množství nerostných surovin, konkrétně stříbro. Středočeský klenot zapsaný na seznamu UNESCO nepotřebuje žádné hrady ani zámky na to, aby uhranul turisty. Dominantou města je chrám sv. Barbory, rozhodně za prohlídku stojí i Vlašský dvůr s královskou mincovnou, České muzeum stříbra a středověký důl nebo Jezuitská kolej, kde sídlí GASK, druhá největší galerie v Česku. V pořadu Prima město se podíváme ale i na další zajímavá místa.

Na probádání čekal tajuplný rondel ve Vinoři sedm tisíc let: Nikdo netuší, k čemu sloužil

Je starý zhruba sedm tisíc let a nikdo nedokáže s jistotou určit, k čemu přesně sloužil. Řeč je o pravěkém rondelu na okraji Vinoře. Poprvé ho vědci odkryli v osmdesátých letech minulého století, podruhé se k němu vrátili před dvěma lety. Překvapila je především zachovalost dávné stavby, která může leckomu připomenout světoznámý Stonehenge.