CNN Prima News archeologie

archeologie

Výpis příspěvků ke štítku „archeologie“

Takhle vypadá „upírka“. Vědci rozluštili 400 let starou záhadu pohřbené ženy a dali jí tvář

Zajímavý počin se povedl skupině vědců zkoumající neobvyklé pohřebiště v severním Polsku. Před několika lety tam archeologové objevili zhruba 400 let starou kostru mladé ženy, která byla pohřbena poněkud netradičním způsobem. Nyní se vědcům podařilo díky vzorkům DNA z její kostry tuto mladou ženu digitálně oživit. Spousta otázek týkajících se okolností smrti a pohřbu nejen této mladé ženy však stále zůstává, jak píše CNN.

Mamuti uprostřed Brna: Archeologové našli kosti nejméně tří chobotnatců a zbraně jejich lovců

Aktualizováno

Kosterní pozůstatky nejméně tří mamutů a nástroje jejich lovců ze starší doby kamenné našli nečekaně archeologové při výzkumu nedaleko centra Brna v okolí Vídeňské, Polní a Vojtovy ulice. Unikátní je zejména množství nalezených kostí i skladba materiálu, řekla vedoucí výzkumu Lenka Sedláčková ze společnosti Archaia Brno, která výzkum prováděla.

Klenot zapsaný na seznamu UNESCO: Do kostnice i druhé největší galerie v zemi vyrazte do Kutné Hory

Kutná Hora je město, o kterém se dá bez nadsázky říct, že tudy kráčela historie. Najdete tu spoustu unikátních památek, jejichž stavba byla kdysi samozřejmě poměrně nákladná. Městu ale pomáhalo množství nerostných surovin, konkrétně stříbro. Středočeský klenot zapsaný na seznamu UNESCO nepotřebuje žádné hrady ani zámky na to, aby uhranul turisty. Dominantou města je chrám sv. Barbory, rozhodně za prohlídku stojí i Vlašský dvůr s královskou mincovnou, České muzeum stříbra a středověký důl nebo Jezuitská kolej, kde sídlí GASK, druhá největší galerie v Česku. V pořadu Prima město se podíváme ale i na další zajímavá místa.

Na probádání čekal tajuplný rondel ve Vinoři sedm tisíc let: Nikdo netuší, k čemu sloužil

Je starý zhruba sedm tisíc let a nikdo nedokáže s jistotou určit, k čemu přesně sloužil. Řeč je o pravěkém rondelu na okraji Vinoře. Poprvé ho vědci odkryli v osmdesátých letech minulého století, podruhé se k němu vrátili před dvěma lety. Překvapila je především zachovalost dávné stavby, která může leckomu připomenout světoznámý Stonehenge.

Obrovský úspěch českých archeologů. Objevili město jedné z nejstarších civilizací na světě

Česko-slovenský archeologický tým objevil na severu Guatemaly v provincii Petén jedno z nejstarších mayských měst s téměř 3000 let dlouhou historií. Archeologové loni využili při přípravě expedice mimo jiné i výstupy z leteckého snímkování a při následných vykopávkách odhalili paláce, sochy, pozůstatky rituálů, astronomické observatoře a další objekty. Nálezy pomohou odkrýt neobjasněné a rozhodující fáze mayských dějin, uvedli v tiskové zprávě zástupci Nadace Neuron, která výpravu finančně podpořila.

Velký úspěch českých egyptologů: U pyramidového pole objevili bohatě zdobenou hrobku

Čeští egyptologové objevili v egyptském Abúsíru bohatě zdobenou šachtovou hrobku dosud neznámého hodnostáře Džehutiemhata, který působil jako královský písař. Český výzkum se oblasti pyramidového pole v Abúsíru věnuje již téměř 40 let, uvádí na svém webu egyptologický ústav Univerzity Karlovy. Oblast je podle něj jednou z nejvýznamnějších archeologických lokalit v Egyptě.