
Předvolební průzkumy? Ještě se asi budeme divit. Je možné, že se hranice prolomí, tvrdí Šídlo
Saharská poušť je jedním z nejvyprahlejších a nejpustších míst na Zemi. Táhne se od východního pobřeží Severní Afriky k jejím západním břehům, a toto území, které lze svou velikostí přirovnat k Číně nebo Spojeným státům, pojme 11 zemí. V dávných dobách však nebývalo tak nehostinné jako dnes, napsala agentura Reuters.
Archeologové ve Vídni zkoumají masový hrob s ostatky nejméně 129 vojáků z období Římské říše, informoval web CNN. Při renovaci fotbalového hřiště na něj narazila stavební firma. Podle expertů se jedná o mimořádně vzácný hmotný důkaz římsko-germánských válek v oblasti Podunají.
Představte si, že denně procházíte kolem jednoho z nejdůležitějších paleontologických nálezů v Austrálii, aniž byste o tom věděli. Právě to se stalo v jedné australské škole, kde si více než 20 let nikdo nevšiml vzácných dinosauřích stop na kamenné desce.
Několik hrobů, přezky z oděvu, křížek z růžence, mince, prsten, ale hlavně doklady o stavebním vývoji našli archeologové v někdejším klášteře Rosa Coeli v Dolních Kounicích na Brněnsku. Zříceninu kláštera stavbaři nyní revitalizují za více než 30 milionů korun. Zejména poznatky o vývoji podoby stavby v různých obdobích jsou pro archeology velmi cenné, řekl v úterý novinářům Pavel Staněk ze společnosti Archaia Brno, která záchranný výzkum provádí.
Vzácný zlatý poklad našli archeologové v hnědouhelném dole na Chomutovsku. Ve dvou hrobech objevili zlaté ozdoby, které si dávaly ženy do vlasů 650 let před naším letopočtem. Unikát je teď k vidění v teplickém muzeu.
Archeologové objevili v Egyptě hrobku faraona Thutmose II., manžela a nevlastního bratra slavné egyptské panovnice Hatšepsut. Jde o první objev královské hrobky po sto letech, v roce 1922 vědci naposledy objevili hrobku faraona Tutanchamona.
Leckdy můžeme mít pocit, že naše staré dobré Česko už velmi dobře známe a že nás už nemá čím překvapit. To ovšem, jak se ukazuje, není pravda. Po čase jsme se v pořadu Prima Česko vrátili do premonstrátského kláštera v Milevsku, kde jsme společně poodhalili roušku tajemství kolem jedné z nejposvátnějších křesťanských relikvií na světě – hřebu ze svatého kříže. Příběh jeho nalezení je stejně vzrušující jako on sám.
Archeologové objevili v Pompejích přepychové soukromé lázně, zřejmě největší, jaké tam kdy našli. Lázně tvoří čtyři bohatě zdobené místnosti, kotelna obsluhovaná otroky a velký bazén. Podle archeologů jde o objev století, napsal server BBC.
Stonehenge, ikonická památka nacházející se nedaleko města Salisbury ve Velké Británii, fascinuje vědce i laickou veřejnost od nepaměti. Dlouho byl důvod, proč byl tento monument před zhruba pěti tisíci lety vztyčen, nejasný, nyní však tým vědců z londýnské University College a univerzity v Aberystwythu přišel s možným vysvětlením. Stonehenge mělo podle jejich nové studie představovat symbol jednoty mezi třemi různými regiony Velké Británie, a to v době, kdy regiony Anglie, Skotsko a Wales ještě oficiálně neexistovaly, píše web The National.
Neobvyklý objev učinil muž z amerického státu New York. Při kopání na své zahradě narazil na kompletně zachovanou čelist mastodonta, dávného příbuzného dnešních slonů, který po miliony let obýval oblast severní Ameriky. Podle expertů z Newyorského státního muzea se jedná o první takto významný nález pozůstatků mastodonta za posledních 11 let, píše americká CNN.
V trase plánované dostavby Pražského okruhu poblíž středočeských Nupak odkryli odborníci z Archeologického ústavu Akademie věd ČR osm dlouhých sloupových staveb starých zhruba sedm tisíc let. Prozkoumali také část vesnice z pozdní doby halštatské, tedy z 5. století před naším letopočtem, sdělila Eliška Zvolánková z Akademie věd. V pondělí začne stavba chybějící části Pražského okruhu mezi Běchovicemi a dálnicí D1, úsek má být hotový v roce 2027. Archeologický průzkum bude pokračovat.
Zajímavý počin se povedl skupině vědců zkoumající neobvyklé pohřebiště v severním Polsku. Před několika lety tam archeologové objevili zhruba 400 let starou kostru mladé ženy, která byla pohřbena poněkud netradičním způsobem. Nyní se vědcům podařilo díky vzorkům DNA z její kostry tuto mladou ženu digitálně oživit. Spousta otázek týkajících se okolností smrti a pohřbu nejen této mladé ženy však stále zůstává, jak píše CNN.