Pozůstatky středověké vesnice
Na překvapivý nález narazili archeologové z Akademie věd. Na předpolí lomu Bílina na Teplicku objevili pozůstatky středověké vesnice Nesvětice, která zanikla za husitských válek.
Nesvětice založil v první polovině 13. století Ludvík z Nesvětic, postavil si malou tvrz a kolem naplánoval půdorys budoucí vesnice. „Na počátku 14. století se vesnice dostává do majetku Ústeckého kláštera, tvrz zaniká a církev si zde nechala postavit malý kostel, který sloužil jak laikům, tak mnichům z nedalekého převorství,“ vysvětluje vedoucí výzkumu Petr Čech.
Archeologové zmapovali antické město. Nemuseli ani kopat do země
Archeologům se podařilo zmapovat antické město Falerii Novi nedaleko Říma. Nemuseli přitom ani dělat vykopávky, a to navzdory tomu, že se celé město nachází pod zemí. Využili totiž radar, jehož paprsky dokáží proniknout pod povrch. Odhalili tak, kde se nachází důležitá místa, jako je tržnice nebo chrám.
Vesnice definitivně zanikla za husitských válek – v první polovině 14. století. Tehdy byla rozebraná až na kámen a zcela zmizela z povrchu zemského. „Víme, že každá parcela okolo tvrziště a kostela vznikala se dřevěnou zástavbou. Kolem 14. století se mění v zástavbu kamennou. Každá usedlost se skládala z domu, který měl dřevěnou přístavbu, izolovaný sklep komoru, a dalších hospodářských stavení,“ popsal vesnici Čech.
Nesvětice byly zničeny spolu s dalšími 25 vesnicemi. Podle archeologů se tento objev řadí k těm významnějším: „Jedná se o jedinou ves svého typu, která bude celkově prozkoumána. Máme sídlo velmože, zaniklou vesnici a pak stavbu kostela.“