Archeologové z Akademie věd objevili pozůstatky středověké vesnice Nesvětice

Na překvapivý nález narazili archeologové z Akademie věd. Na předpolí lomu Bílina na Teplicku objevili pozůstatky středověké vesnice Nesvětice, která zanikla za husitských válek.

Nesvětice založil v první polovině 13. století Ludvík z Nesvětic, postavil si malou tvrz a kolem naplánoval půdorys budoucí vesnice. „Na počátku 14. století se vesnice dostává do majetku Ústeckého kláštera, tvrz zaniká a církev si zde nechala postavit malý kostel, který sloužil jak laikům, tak mnichům z nedalekého převorství,“ vysvětluje vedoucí výzkumu Petr Čech.

Vesnice definitivně zanikla za husitských válek – v první polovině 14. století. Tehdy byla rozebraná až na kámen a zcela zmizela z povrchu zemského. „Víme, že každá parcela okolo tvrziště a kostela vznikala se dřevěnou zástavbou. Kolem 14. století se mění v zástavbu kamennou. Každá usedlost se skládala z domu, který měl dřevěnou přístavbu, izolovaný sklep komoru, a dalších hospodářských stavení,“ popsal vesnici Čech.

Nesvětice byly zničeny spolu s dalšími 25 vesnicemi. Podle archeologů se tento objev řadí k těm významnějším: „Jedná se o jedinou ves svého typu, která bude celkově prozkoumána. Máme sídlo velmože, zaniklou vesnici a pak stavbu kostela.“

Tagy:
archeologie středověk vesnice objev kostel Akademie věd historie Bílina Petr Čech Česko Česká repulbika Akademie věd České republiky okres Teplice Husitské války