reklama

Archeologové z Akademie věd objevili pozůstatky středověké vesnice Nesvětice

Na překvapivý nález narazili archeologové z Akademie věd. Na předpolí lomu Bílina na Teplicku objevili pozůstatky středověké vesnice Nesvětice, která zanikla za husitských válek.

reklama

Nesvětice založil v první polovině 13. století Ludvík z Nesvětic, postavil si malou tvrz a kolem naplánoval půdorys budoucí vesnice. „Na počátku 14. století se vesnice dostává do majetku Ústeckého kláštera, tvrz zaniká a církev si zde nechala postavit malý kostel, který sloužil jak laikům, tak mnichům z nedalekého převorství,“ vysvětluje vedoucí výzkumu Petr Čech.

K tématu

Vesnice definitivně zanikla za husitských válek – v první polovině 14. století. Tehdy byla rozebraná až na kámen a zcela zmizela z povrchu zemského. „Víme, že každá parcela okolo tvrziště a kostela vznikala se dřevěnou zástavbou. Kolem 14. století se mění v zástavbu kamennou. Každá usedlost se skládala z domu, který měl dřevěnou přístavbu, izolovaný sklep komoru, a dalších hospodářských stavení,“ popsal vesnici Čech.

Nesvětice byly zničeny spolu s dalšími 25 vesnicemi. Podle archeologů se tento objev řadí k těm významnějším: „Jedná se o jedinou ves svého typu, která bude celkově prozkoumána. Máme sídlo velmože, zaniklou vesnici a pak stavbu kostela.“

Tagy: archeologie středověk vesnice objev Akademie věd historie Petr Čech Česká repulbika

Další hlavní zprávy

Koronavirus

V úterý přibylo 11 984 případů nákazy koronavirem. Roušky povinně venku i v autě

V úterý přibylo 11 984 případů nákazy koronavirem. Roušky povinně venku i v autě

V úterý přibylo v Česku 11 984 potvrzených případů koronaviru. Je to nejvyšší přírůstek od začátku epidemie. V zemi je nyní více 113 tisíc nakažených. Počet úmrtí celkem je už 1 619. V zemi ode dneška platí povinnost nosit roušky i venku na území obcí, pokud bude člověk blíže než dva metry k jinému. Nemocnice budou nové nakažené hlásit do systému už do hodiny. Kabinet oznámí další zpřísnění.

Domácí

Velké pivovary se snaží zachránit restaurace. Na vylévání piva ale stejně může dojít

Velké pivovary se snaží zachránit restaurace. Na vylévání piva ale stejně může dojít

Celé řadě českých restaurací a hospod, které nevyužívají výdejní okénko, kvůli pandemii koronaviru a opatřením hrozí, že se jejich pivo v tancích a sudech může do znovuotevření zkazit. V takovém případě by musely pivo vylít do kanalizace. S pomocí ovšem přicházejí některé velké pivovary. Ty totiž plánují restauracím prošlé pivo kompenzovat. Pivovary zároveň chtějí restauracím pomoci i v dalších směrech – včetně těch, které k výdeji z okénka přistoupily.

reklama
Nejsme tu od toho, abychom se báli. Zůstaneme s vámi až do konce, vzkazují záchranáři
Deset let od exemplárních trestů pro žháře: Popálená Natálka má pořád v očích hrůzu
Vládli by i s Babišem, pustil se Kalousek do STAN. Kopance a lži, reagoval Rakušan
Odsouzený vrah se postavil teroristovi na London Bridge. Za hrdinský čin dostal milost
reklama
reklama
Mrazáky na mrtvoly budou. Politici jsou psychopati, za mrtvé může Babiš, tvrdí Flegr

Koronavirus

Domácí zpravodajství

Plošné školy v přírodě? Líbivá, ale nereálná myšlenka, vzkazuje Plaga Prymulovi
Další články
reklama
reklama