CNN Prima News Atény

Atény

Výpis příspěvků ke štítku „Atény“

Atény ztrácejí své plíce, důležitý park hoří. Zavládl komínový efekt, činila se i žhářská lůza

Ničivý požár zasáhl národní park nedaleko řeckého hlavního města, kterému se kvůli filtraci tamějšího ovzduší přezdívá „plíce Atén“. Jihoevropská země se letos potýká s extrémním náporem živelných pohrom. Požáry na severovýchodě země jsou nejhorší, jaké kdy Evropská unie zaznamenala, uvedl komisař pro řešení krizí Janez Lenarčič. Vedle bezprostřední zkázy, která oblasti Řecka zasáhla, mohou pozůstatky požárů zvýšit riziko povodní, sesuvů půdy či extrémních veder.

OBRAZEM tragická srážka vlaků v Řecku: Lidé nevěděli, kde jsou. Vagony byly úplně zničené

Aktualizováno

Nejméně 38 obětí a více než sedm desítek zraněných si vyžádala srážka osobního vlaku s 350 lidmi na palubě a nákladního vlaku, která se stala v úterý pozdě večer u řeckého města Larisa. České ministerstvo zahraničí uvedlo, že nemá informace, že by mezi oběťmi či zraněnými byli čeští občané. Premiér Kyriakos Mitsotakis uvedl, že nehodu způsobila „tragická lidská chyba“. Přiznal se k ní přednosta stanice v Larise. Jde o nejtragičtější železniční nehodu v Řecku za několik desetiletí. Tamní ministr dopravy Kostas Karamanlis v reakci na ni rezignoval.

Molotovovy koktejly a slzný plyn místo Mikuláše. Aténami začátkem prosince zmítají nepokoje

Zatímco českými ulicemi na začátku prosince procházejí skupinky Mikulášů, čertů a andělů, aby dětem nadělily cukroví, v hlavním městě Řecka již téměř dvacet let každoročně zuří nepokoje. Tamní anarchisté se při vyhrocených protestech pravidelně střetávají s policií. Na těžkooděnce létají Molotovy, kameny a lahve. Anarchistům se nazpátek vrací slzné a zábleskové granáty.

Šebrleho rekord padl. Famózní Kanaďan přidal ke zlatu i pokoření bájné hranice

Famózní výkon předvedl v desetiboji na olympijských hrách v Tokiu Kanaďan Damian Warner. Jako první v historii překonal na největší sportovní akci hranici devíti tisíc bodů, konkrétně jich zaznamenal 9 018. O 125 bodů tak vylepšil olympijský rekord Romana Šebrleho z Atén v roce 2004 a Američana Ashtona Eatona z Ria de Janeira, který na hranici dosáhl před pěti lety. Češi skončili v Tokiu ve druhé desítce.

Stříbrná byla měděná a ženy nesoutěžily. Moderní olympijské hry slaví 125. výročí

Když se před 125 lety konaly v řeckých Athénách novodobé olympijské hry, jejich zakladatele možná ani nenapadlo, že v roce 2021 bude svět čekat už na 32. pokračování největšího sportovního svátku. Právě 6. dubna 1896 odstartovaly první moderní hry. Zúčastnilo se jich necelých 250 sportovců, což je přibližně 45krát méně, než se očekává v létě v japonském Tokiu. Podstatně méně bylo také sportů, soutěžilo se pouze v devíti odvětvích.