CNN Prima News Bělorusko

Bělorusko

Výpis příspěvků ke štítku „Bělorusko“

Bělorus převážel přes Vysočinu 32 Syřanů. Převaděči jsou agresivnější, říkají čeští celníci

Policisté na Vysočině zastavili dodávku, ve které muž původem z Běloruska převážel bez sedadel 32 syrských běženců včetně ženy a dětí. Řidič skončil v pátek ve vazbě. Policisté se na pašeráky lidí zaměřují stále více, letos jich v Česku zadrželi na tři stovky. Celníci si všímají zvýšeného počtu převaděčů s migranty i jejich agresivnějšího a riskantnějšího chování, sdělil CNN Prima NEWS mluvčí úřadu na Vysočině Richard Zeman.

Polsko před volbami: Zástupci vládní strany prosí faráře o modlitby za vlast

Zástupci polské národně-konzervativní strany Suverénní Polsko (Suwerenna Polska), která je součástí tamější koaliční vlády, před blížícími se parlamentními volbami poprosili faráře, aby se s věřícími při mších modlili za vlast. Tvrdí, že část opozice touží vymazat boha a katolickou církev ze života v Polsku. Tradičně katolickou zemi parlamentní volby čekají 15. října.

Fico je krvelačná hyena, Putinovi by klidně odkrojil kus Slovenska, tvrdí Matovič

Předseda Směru-SD a několikanásobný expremiér Robert Fico je krvelačná hyena a když se se svou mafií vrátí k moci, tak se ze Slovenska stane skanzen jen pro staré lidi. Taková slova na adresu svého politického rivala volil v rozhovoru pro CNN Prima NEWS bývalý slovenský předseda vlády a šéf hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti (OLaNO) Igor Matovič. Fica mimo jiné osočil, že by zemi našich bývalých federálních partnerů nasměroval na podobnou cestu, jakou se vydalo Bělorusko. Vyjma toho zkritizoval i končící prezidentku Zuzanu Čaputovou.

Ruští fotbalisté v Česku? Nereprezentují svou zemi, vysvětlil Bartoš. Nacher rozhodnutí nechápe

Nereprezentují svou zemi, ale soukromý klub. O ruských a běloruských fotbalistech z kazašského týmu Tobol Kostanaj to řekli ministři Ivan Bartoš (Piráti) či Martin Baxa (ODS). Vláda souhlasila s udělením víz pro tyto fotbalisty i přes pokračující ruskou invazi na Ukrajinu. Čtveřice hráčů tak může ve čtvrtek nastoupit v duelu závěrečného předkola Evropské konferenční ligy v Plzni. Z úst opozice se však ozývají hlasy o dvojím metru.

Vláda udělí víza ruským fotbalistům. Kazašský celek avizoval, že by bez nich možná nenastoupil

Aktualizováno

Vláda souhlasila s udělením víz pro fotbalisty Tobolu Kostanaj. Kazašský klub bude moci v Plzni nastoupit k utkání Evropské konferenční ligy i s hráči z Ruska a Běloruska. Tobol Kostanaj v úterý přiletěl k odvetě play off o postup do skupiny soutěže v Plzni bez ruských fotbalistů a běloruského hráče, které má v kádru. Podle vyjádření spolumajitele Tobolu Alimžana Kaldijarova by celek bez těchto hráčů zřejmě vůbec nenastoupil.

Jsme na pokraji průlomu, tvrdí Ukrajinci. Putin bude chtít příměří, dodávají

Nynějším cílem ruského prezidenta Vladimira Putina je osobně přežít, uvedl poradce ukrajinské hlavy státu Mychajlo Podoljak. „Může přežít, pokud neprohraje válku. Nyní je jeho úsilí zaměřeno na to, aby přinutil Ukrajinu zasednout k jednacímu stolu,“ nechal se slyšet Podoljak. Podle vrchního velitele ukrajinských ozbrojených sil Valerije Zalužného je armáda na pokraji průlomu. Po středeční havárii letadla, při níž měl podle ruských úřadů zemřít šéf Vagnerovy skupiny Jevgenij Prigožin, odjíždějí z Běloruska konvoje žoldáků, informuje Centrum národního odporu. Podle expertů mohl Putin nechat sestřelit stroj kvůli Prigožinově snaze udržet si vliv na africkém kontinentě, kde působila rovněž ruská tajná služba GRU.

Tradiční postup diktátorů. Putin utnul hlavu Prigožinovi, zbytek uteče, má jasno Vojáček

Za smrtelnou havárií letadla s šéfem vagnerovců Jevgenijem Prigožinem s největší pravděpodobností stojí msta prezidenta Vladimira Putina kvůli pokusu o puč. Členové žoldnéřské skupiny se rozprchnou po světě a budou pracovat pro soukromé firmy, někteří se vrátí zpět do Afriky. V pořadu Nový den na CNN Prima NEWS to řekl bezpečnostní analytik Jiří Vojáček. Podle něj za sestřelením stroje stojí příkaz z armády, kterému předcházelo ryze „diktátorské“ Putinovo rozhodnutí.

Šéf vagnerovců Prigožin o sobě dal po dvou měsících vědět. Podle všeho je v Africe

Šéf ruské Vagnerovy skupiny Jevgenij Prigožin v pondělí na sociálních sítích zveřejnil první video od konce června, kdy se spolu se svými žoldnéři pokusil o ozbrojenou vzpouru. Na záběrech stojí v pouštní krajině v maskáčích a se zbraní v ruce. Agentury Reuters a AP uvedly, že se jim video nepodařilo ověřit, podle Prigožinova komentáře a příspěvků na proruských kanálech na Telegramu se ale zdá, že je šéf vagnerovců na africkém kontinentu.

Ukrajinci útočí za Dněprem, Biden dal zelenou výcviku pilotů na F-16

Ukrajinské síly překročily Dněpr a prolomily obranu o 800 metrů, píší analytici ISW. Americký prezident Joe Biden povolil zahájení výcviku ukrajinských pilotů na letounech F-16. Rusko tvrdí, že zničilo dva drony, které útočily na Moskvu. Německá společnost Rheinmetall údajně v Belgii koupila tanky Leopard 1, má je poslat na Ukrajinu. Londýn rozšířil protiruský sankční seznam, figuruje na něm i muž ze Slovenska. Varšava vyhoví pohraničníkům a vyšle na hranice s Běloruskem další vojáky.