reklama
CNN Prima News Bělorusko

Bělorusko

Výpis příspěvků ke štítku „Bělorusko“

Česko vyhostilo Lukašenkova stoupence. Bělorusko se zlobí, diplomat musel na kobereček

1. prosince 2021 17:17

Už před příletem běloruských fotbalistek do Česka, kde měly odehrát zápas kvalifikace na mistrovství světa, dosluhující ministr zahraničí Jakub Kulhánek (ČSSD) vzkázal, že pokud se ve výpravě objeví i šéf tamního fotbalového svazu Vladimir Bazanov, bude vyhoštěn. Jde totiž o loajálního podporovatele prezidenta Alexandra Lukašenka. Bazanov skutečně přicestoval, v úterý byl zadržen policií. Bělorusko nechce celou věc jen tak nechat být a předvolalo si českého diplomata.

Napětí roste: Lukašenko hrozí ruskými jadernými zbraněmi, Putin varuje NATO kvůli Ukrajině

1. prosince 2021 12:00

Ruský prezident Vladimir Putin v úterý varoval Severoatlantickou alianci, aby na Ukrajině nepřekročila „červenou čáru“. Tou by podle něj bylo rozmístění určitých útočných raket na ukrajinském území, uvedly ruské agentury. V takovém případě by Rusko „bylo nuceno jednat“, zdůraznil šéf Kremlu. Běloruský vůdce Alexandr Lukašenko se dnes zmínil o možnosti rozmístit ruské jaderné zbraně na území své země, pokud by se alianční jaderné zbraně ocitly v Polsku.

Lukašenko je jen pěšákem Ruska, Putin ho drží u moci. Válka ale nehrozí, míní Svoboda

24. listopadu 2021 06:58

Běloruský vládce Alexandr Lukašenko je pouhým pěšákem Ruska. Jakmile přijde o podporu ze strany Vladimira Putina, bude to jeho konec, o to by se měla Evropské unie snažit, radí bývalý šéf diplomatů a někdejší vicepremiér Cyril Svoboda (KDU-ČSL). Přítomnost ruských vojáků u ukrajinských hranic je demonstrací síly, k ozbrojenému konfliktu ale podle něj nedojde. Řekl to v pořadu 360° na CNN Prima NEWS.

Zeman nabízí Polsku pomoc. Vyslání českých vojáků by ale musela schválit vláda

23. listopadu 2021 12:30
Aktualizováno

Prezident Miloš Zeman nabídl Polsku pomoc v podobě vyslání českých vojáků na hranice s Běloruskem. Polsko má na hranicích problémy s migranty z Blízkého východu a severní Afriky. Ti se s podporou běloruského režimu snaží přes hranici dostat do Evropské unie. Sám Zeman ale ve svém dopisu adresovaném polskému prezidentovi Andrzeji Dudovi zmiňuje, že by o vyslání ozbrojených sil mimo území ČR měla rozhodnout česká vláda. Podle premiéra Andreje Babiše (ANO) by bylo nutné spíš rozhodnutí obou komor Parlamentu.

Sledujte ZÁZNAM brífinku s Babišem. Jaké názory bude prezentovat na setkání lídrů V4?

23. listopadu 2021 09:49

Předseda vlády v demisi Andrej Babiš (ANO) v úterý dopoledne odletí do Budapešti, aby se zúčastnil jednání premiérů Visegrádské čtyřky (V4) o migrační krizi na hranicích Polska a Běloruska. O setkání požádal polský předseda vlády Mateusz Morawiecki. Jednání by mělo začít v poledne. Babiš krátce před odletem vystoupil na tiskové konferenci. Vyjádření sledujte přímo v tomto článku.

Drahá a smutná cesta Kurdů do Evropy. Z pohraničníků mají strach a vrací se

21. listopadu 2021 20:50

Kritická situace na hranici mezi Běloruskem a Evropskou unií je už mnoho dní aktuálním tématem. Co migranty motivuje vydat se na strastiplnou cestu za údajně lepším životem, zjišťovala reportérka CNN Prima NEWS Darja Stomatová v samotném Iráckém Kurdistánu. Právě z něj převážná část běženců na hranici pochází. Hromadně se zbavují majetku, balí do kufrů to nejnutnější a z letiště v Arbílu míří za světlejší budoucností do některé ze zemí Evropské unie.

Máme tady už sedm tisíc migrantů. Třetinu si jich rozeberte, vzkazuje Lukašenko EU

18. listopadu 2021 15:13

V Bělorusku je podle prezidentské mluvčí asi sedm tisíc uprchlíků. Předchozí odhady přitom hovořily o zhruba čtyřech tisících. Minsk navrhuje, aby jich Evropská unie přijala dva tisíce, zbývají chce Bělorusko poslat zpět do zemí původu. Z hlavního města mezitím odletělo do Bagdádu první repatriační letadlo s iráckými běženci.

reklama