CNN Prima News Bělorusko

Bělorusko

Výpis příspěvků ke štítku „Bělorusko“

Lukašenko panikaří. Po náhlé smrti věrného ministra mění své kuchaře i bodyguardy

1. prosince 2022 12:56

Autoritářský prezident Běloruska Alexandr Lukašenko se údajně začíná obávat o svůj život poté, co náhle zemřel jeho ministr zahraničí Uladzimir Makej. Spekuluje se, že dosavadní šéf běloruské diplomacie byl dokonce otráven Rusy. Makejova smrt měla Lukašenka natolik vyděsit, že dokonce nařídil vyměnit svého kuchaře a změn doznalo rovněž složení jeho ochranky.

Arménie vzdoruje Rusku? Premiér nepodepsal mírový dokument, Putin mrštil perem o stůl

24. listopadu 2022 18:22

Ruský prezident Vladimir Putin navštívil Arménii, kde měla jeho delegace společně s ostatními státy řešit dlouholetý spor o Náhorní Karabach. O tento region se Arménie pře s Ázerbájdžánem. V rámci summitu Organizace Smlouvy o kolektivní bezpečnosti (postsovětská obdoba NATO) se měl podepisovat dokument o závěru jednání. Jenže Jerevan se postavil proti.

Rusové ostřelují ukrajinskou infrastrukturu. Výpadky proudu hlásí i Moldavsko

23. listopadu 2022 07:18

Ruské střely ve středu poničily infrastrukturu v Kyjevské oblasti. Region je po útocích bez proudu, uvedl na Telegramu oblastní gubernátor Oleksij Kuleba. Problémy s dodávkami elektřiny zaznamenaly i další části Ukrajiny a také Moldavsko. Kyjev podle starosty Vitalije Klička hlásí civilní oběti a metropole je bez vody. Ukrajinci podle informací prezidenta Volodymyra Zelenského staví „centra neporazitelnosti“. Europoslanci schválili označení Ruska za stát podporující terorismus.

Ukrajinci nám válku neodpustí 40 let. Jak ruští imigranti v Česku vnímají Putinovu invazi?

21. listopadu 2022 09:37

Rusko rozpoutalo nejničivější evropskou válku od druhé světové, útoky na Ukrajinu se ale vedou i z běloruského území. Dát proto hlas ruským a běloruským imigrantům, aby o konfliktu veřejně promluvili, je svým způsobem odvážný projekt. O víkendu se o to pokusili v Brně na scéně Divadla Husa na provázku. „Nechci být pesimistická, ale tahle válka je na dlouho. Napřed jsem věřila, že se někdo pokusí o fyzickou likvidaci Putina, ale i tato naděje je pořád menší,“ prohlásila na pódiu ruská spisovatelka Anna Starobiněc, která nyní žije v Gruzii.

Lidumil Lukašenko? Běloruský prezident znovu štípal dříví. Chce ho darovat sousedům

7. listopadu 2022 21:19

Běloruský prezident Alexandr Lukašenko se chtěl zjevně opět předvést coby silák, který zastane každou práci, a zároveň i dobrý soused. Vyrazil proto na šampionát ve štípání dříví, kde znovu předvedl svůj údajný um v této činnosti. Na akci mimo jiné znovu prohlásil, že dřevo nabízí sousedním státům, které více či méně zápasí s nedostatkem plynu na zimu. Je tak otázkou, zda tento spojenec ruského prezidenta Vladimira Putina znovu neprovokuje evropské státy.

Ruské nováčky v armádě nemá kdo cvičit. Trenéři jsou na Ukrajině, nebo mrtví, uvádí Londýn

6. listopadu 2022 08:42

Ruská mobilizace přinesla Moskvě údajně 300 tisíc nových branců. Jenže je podle Velké Británie nemá kdo trénovat. Téměř všichni zkušení důstojníci jsou buď na Ukrajině, nebo už padli v boji. Rusko proto údajně musí posílat nové rekruty na základní výcvik do Běloruska. Často ale branci končí na frontě s nulovým zaučením.

Tvrdý útok Ukrajinců na jihu. Rusové přišli o desítky vojáků i sklady zbraní

4. listopadu 2022 06:58

Rusové utrpěli velké ztráty na jihu Ukrajiny. Ruská vojska na některých úsecích fronty ztrojnásobila intenzitu svých bojových akcí a podnikají až 80 útoků denně proti ukrajinským obráncům, uvedl náčelník ukrajinského generálního štábu Valerij Zalužnyj. Volodymyr Zelenskyj se nezúčastní nadcházejícího summitu G20, pokud na něm bude přítomen Vladimir Putin.

Putinova „kmotřenka“ utekla z Ruska, policii unikla na Západ po razii. Označí ji Kreml za agentku?

27. října 2022 14:17

Roky se o Xeniji Sobčakové mluví jako o „kmotřence“ Vladimira Putina. Ruský prezident měl ještě před jejím narozením úzký vztah s její rodinou, zejména otcem Anatolijem Sobčakem, nyní se však vše mění. V domě novinářky policie provedla razii, údajně kvůli kritice války na Ukrajině. Následně Sobčaková uprchla z Ruska. Navíc jí hrozí, že bude označena za zahraniční agentku.