CNN Prima News Bělorusko

Bělorusko

Výpis příspěvků ke štítku „Bělorusko“

Bělorusové odsoudili Němce k trestu smrti kvůli terorismu. Znepokojující, uvedla Cichanouská

Aktualizováno

Trest smrti vyměřil běloruský soud německému občanovi za trestné činy související s terorismem, uvedly v pátek agentury Ukrinform a Reuters. Rico Krieger byl ve vazbě od loňského listopadu, shledán vinným byl 24. června. Podle DPA případ zřejmě souvisí s plukem složeným převážně z běloruských dobrovolníků, kteří na Ukrajině bojují na straně Kyjeva proti ruské invazi. Německá diplomacie případ sleduje. Běloruská opoziční politička Svjatlana Cichanouská vyjádřila nad rozsudkem znepokojení.

Běloruský prezident Lukašenko měl omdlít na summitu v Astaně. Je vážně nemocný, píší média

Běloruský diktátor Alexandr Lukašenko má podle nezávislých ruských médií trpět závažným onemocněním. Jeho zdravotní stav se prý zhoršuje, a proto podstupuje nákladnou léčbu. Na summitu Šanghajské organizace pro spolupráci v kazašské Astaně, kterého se účastnili i ruský prezident Vladimir Putin či čínská hlava státu Si Ťin-pching, měl diktátor dokonce omdlít. Píše o tom web The Mirror.

V Bělorusku propustili z vězení opozičního lídra. Má rakovinu, další nemocní mohou následovat

V Bělorusku propustili z vězení opozičního politika Ryhora Kastusjoua, kterého soud v roce 2022 uznal vinným z pokusu o státní převrat a poslal ho na deset let za mříže. Po jeho zatčení mu lékaři diagnostikovali rakovinu. Informovala o tom agentura Reuters a server Naša niva. Zprávy o jeho propuštění přišly den poté, co autoritářský vůdce země Alexandr Lukašenko podle státní agentury Belta podepsal zákon o amnestii a nevyloučil propuštění některých vážně nemocných politických vězňů. Lidskoprávní organizace Vjasna uvádí, že v zemi je přes 1 400 lidí vězněných z politických důvodů.

Putinův muž v propagandistickým pořadu: 40 atomovek vymaže Polsko, stačilo by pár minut

Přední ruský vojenský analytik a blízký spolupracovník Vladimira Putina Konstantin Sivkov pohrozil ve vysílání ruské státní televize Rossija 1 zničením Polska. Expert v propagandistickém vysílání vyjádřil přesvědčení, že na každé větší polské město by stačilo shodit dvě jaderné bomby. Českým sousedům Sivkov vyhrožoval i ve svých dřívějších prohlášeních. Poradce polského prezidenta Stanislav Źaryn uvedl, že podobná prohlášení jsou snahou o zastrašení západní společnosti.

Polsko zřídí na hranicích nárazníkové pásmo kvůli migrantům. Je to hybridní válka, říká Tusk

Kvůli opakujícím se násilným pokusům migrantů proniknout do země zřídí Polsko u hranic s Běloruskem od příštího týdne dvousetmetrové nárazníkové pásmo. Ve středu to na tiskové konferenci oznámil předseda vlády Donald Tusk. Reagoval tak na útok jednoho z utečenců na polského vojáka, který skončil v kritickém stavu v nemocnici. V uplynulých dnech se pokoušely překonat hraniční zábrany stovky lidí denně a rychle přibývá útoků na jejich strážce. Podle Tuska jde o sílící hybridní válku, kterou proti jeho zemi vedou Rusko a Bělorusko.

Krvavý rekord: Počet poprav ve světě roste. Loni jich bylo nejvíce za posledních 10 let

Počet vykonaných trestů smrti byl v roce 2023 celosvětově nejvyšší za posledních deset let. Podle oficiálních údajů bylo minulý rok popraveno 1 153 lidí, toto číslo však nezahrnuje tisíce předpokládaných exekucí, ke kterým došlo v Číně a některých dalších tajnůstkářských státech. Na čele žebříčku se drží Čína, Irán a Saúdská Arábie. Naopak bez hrdelního trestu se minulý rok obešly například Bělorusko či Jižní Súdán.

Vaše Rusko hrálo s Bělorusy na rybníku. Konečné se hokejový útok na Fialu vrátil jako bumerang

Zatímco drtivá většina českých politiků ve čtvrtek oslavila postup českých hokejistů do semifinále, aniž by útočila na své konkurenty, šéfka KSČM Kateřina Konečná si neodpustila podivný rýpanec do premiéra Petra Fialy (ODS). Satirická koláž, kterou europoslankyně zveřejnila, měla naznačovat, že Fiala během zápasu fandil hokejistům USA. Uživatelé na síti X Konečnou podrobili ostré kritice. „Vaši Rusové na MS vůbec nehrají, mají stopku,“ vzkázal jeden z komentujících.