Bělorusové vyvinuli vlastní sportovní elektromobil. Vypadá jako šlapací autíčko

Pojem běloruské auto je pro většinu lidí španělskou vesnicí, ti uvědomělejší znají tak maximálně monstrózní nosiče jaderných hlavic MAZ nebo gigantické valníky BelAZ pro dopravu kamene v lomech. Lukašenkova administrativa ale myslí také na budoucnost a nechala vědce vyvinout sportovní běloruský elektromobil. Výsledek jejich snažení posuďte sami.

V Bělorusku byl 10. září představen sportovní roadster vytvořený svépomocí s čistě elektrickým pohonem. Prototyp navrhli a postavili vědci ze Spojeného ústavu strojního inženýrství Národní akademie věd Běloruské republiky (OIM NAS). Ten vyvíjí elektromobil od roku 2016 na přímý pokyn prezidenta země Alexandra Lukašenka.

Svéráz svépomocného vývoje

Electric roadster následuje už dříve představené miniauto Myška, pick-up Akademik a nákladní auto Tahoun. Všechny tyto experimentální modely elektromobilů vznikly na základě sériového sedanu Geely SC7 sestaveného v bělorusko-čínském společném podniku BelGee.

Nový prototyp se jmenuje Electric Roadster a je obdařen neobyčejným vzhledem nesoucím všechny atributy výroby „na koleně.“ Stroj má nosný rám svařený z ocelových trubek a vnější panely ze sklolaminátu. Podle webu ABW.by je design zatím druhořadý, tvůrci si dali především za úkol vyvinout elektromotor a otestovat jej v režimech zvýšené zátěže.

Roadster pohání agregát o jmenovitém výkonu 80 kW (109 k), který napájí lithium-iontová baterie o kapacitě 24 kWh. Dojezd vozu na jedno nabití vozu prý dosahuje 270 km, maximální rychlost činí 170 km/h.

„Ještě jsme úplně neurčili čas zrychlení z 0 na 100 km/h. Postupně zvyšujeme jeho schopnosti, postupem času identifikujeme všechny charakteristiky a v případě potřeby je opravíme,“ cituje ABW.by Sergeje Poddubka, generálního ředitele ústavu strojního inženýrství.

Vývoj v oblasti motoru a baterií bude podle webu následně aplikován v sériově vyráběných elektrických vozidlech ve více spotřebitelském formátu, než jaký představuje roadster.

Tagy:

Hlavní zprávy

Lednice za tisícovku, konvice za polovinu. Jaké spotřebiče jsou největší „žrouti“ energie?
Energetika

Lednice za tisícovku, konvice za polovinu. Jaké spotřebiče jsou největší „žrouti“ energie?

Energetická krize s sebou přináší i potřebu úspor. Domácnosti v posledních letech těžily z relativně levné energie a nemusely tak nad její cenou přemýšlet tolik jako nyní. Kvůli vysoké ceně elektřiny i plynu se začínají Češi čím dál tím více zajímat o nadměrné výdaje spojené s elektřinou a plynem. Kolik však stojí provoz jednotlivých spotřebičů a jak jejich spotřebu vypočítat?

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
12:40

V USA přibývá zájemců o soukromý prodej zbraní Ukrajině, píše NYT

12:07

Nevládní organizace spustily kampaň pro integraci uprchlíků z Ukrajiny

11:42

Česko daruje Ukrajině 25 milionů korun na obnovení veřejné správy

11:18

VIDEO: Aktuální informace z Ukrajiny

Živě
ON-LINE: Rusové přišli o stovky obrněnců a tanků. Prohráli jste, vzkazuje Zelenskyj

Ukrajinská armáda dál postupuje na jižní i východní frontě a zabírá Ruskem dříve okupovaná území. Obzvlášť se jí v poslední době daří v Chersonské oblasti. Zároveň od prchajících okupantů získali stovky kusů ruské obrněné techniky. Prezident Volodymyr Zelenskyj oznámil, že je jedno, jaké zbraně Rusové seženou – už prohráli. Šéf Kremlu Vladimir Putin zase nařídil moskevské vládě převést do ruského vlastnictví Záporožskou jadernou elektrárnu.

Nobelovu cenu za literaturu má francouzská spisovatelka Ernauxová. Její memoáry vyšly česky

Nobelovu cenu za literaturu letos získala francouzská spisovatelka Annie Ernauxová. Ve Stockholmu to ve čtvrtek oznámila Švédská akademie. Dvaaosmdesátiletá autorka podle akademiků dostala ocenění za to, s jakou precizností a odvahou ve svých literárních textech zkoumá lidskou paměť. Ernauxová je známá především svými autobiografickými knihami. V češtině letos vyšly její memoáry s názvem Roky.

Katarský emír předčasně odletěl z Prahy. Brusel neodsouhlasil jeho účast na summitu

Katarský emír Tamim bin Hamad Sání ve středu večer odletěl z Česka, potvrdil ředitel hradní diplomacie Rudolf Jindrák. Důvodem podle něj bylo, že Brusel neodsouhlasil, aby se emír stal účastníkem čtvrtečního neformálního summitu evropských zemí v Praze. Podle Deníku N, který na odjezd emíra upozornil, odcestoval do Londýna. Velvyslanec v Kataru Petr Chalupecký pak uvedl, že emír odletěl spokojený a podstatná část delegace v Praze zůstává.

Cimický znásilnil a vydíral ženy v 28 případech, tvrdí policie. Navrhuje obžalobu

Kriminalisté podali návrh na obžalobu psychiatra a spisovatele Jana Cimického ze znásilnění a vydírání pacientek. Lékař se jich podle nich dopustil v 28 případech. Policie o tom ve čtvrtek informovala na Twitteru. Konkrétní jméno obviněného sice neuvedla, ale z kontextu vyplývá, že jde o Cimického. Podle dřívějších policejních informací je psychiatr podezřelý, že znásilňoval ženy od roku 1980 do roku 2016.

Domácí zpravodajství

Peníze ti nepošlu, Láďo. Organizátoři protivládních protestů se rozhádali kvůli financím

Dříve spolupracovali na velkých protivládních demonstracích, nyní si jdou po krku. Organizátoři protestů na Václavském náměstí se pohádali kvůli penězům od svých podporovatelů. Exekucemi zatížený Ladislav Vrabel požadoval od svého kolegy Jiřího Havla, aby mu poslal finanční prostředky z transparentního účtu, těch se ale nakonec nedočkal. Havel argumentoval tím, že Vrabel několikrát porušil jejich dohodu. Rozchod dvou svolavatelů protivládních protestů pak jejich podporovatele viditelně rozčaroval.