Bouře Freddy zabila v Malawi přes 600 lidí. Zdravotnictví je zahlceno, hrozí šíření nemocí

Počet obětí bouře Freddy v Malawi přesáhl 600 a mnoho vysídlených lidí stále žije v provizorním ubytování. V rozhovoru s televizí BBC to uvedl ministr informací této africké země, kterou se živel prohnal před dvěma týdny.

Ministr Moses Kunkuyu řekl, že záplavy způsobené bouří zničily v Malawi desítky mostů, což ztěžuje doručení humanitární pomoci. V táborech pro vysídlené osoby kvůli jejich přelidněnosti podle ministra hrozí šíření nemocí přenášených znečištěnou vodou. V krizi se v postižených oblastech ocitlo školství i zdravotnictví a mnoho míst je stále bez elektřiny. Na obnovení dodávek se ovšem pracuje.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Tornádo a ničivé bouře se prohnaly státem Mississippi. Zanechaly spoušť a nejméně 24 obětí

„Takže i zdravotnictví je nyní zahlceno. Postižena zůstávají i vzdělávací centra, protože většina zřízených táborů je ve školách,“ řekl Kunkuyu. Dodal, že kvůli znovuotevření škol musí vláda učinit těžké rozhodnutí a přesunout vysídlené osoby do stanů, které budou sloužit jako dočasné přístřeší. Bouře podle ministra nejméně 500 školních budov poškodila. Ministr také vyzval k poskytnutí další humanitární pomoci.

Bouře Freddy zasáhla Mosambik a Malawi dříve v březnu již podruhé za měsíc, zničila desítky domů a způsobila rozsáhlé záplavy. V Mosambiku úřady uvádějí počet obětí v desítkách.

Tagy: