reklama
CNN Prima News britská královna

britská královna

Výpis příspěvků ke štítku „britská královna“

Kritici jí vyčítali panovačnost a pisklavý hlas. Královna Alžběta II. už vládne 68 let

Před 68 lety se britskou královnou stala Alžběta II. Šlo o první korunovaci, kterou prostřednictvím televize sledovalo zhruba 20 milionů Britů. Její vitalita bývá spojována mimo jiné s její zvídavostí. V současné době je podobným symbolem, jakým byl pro země Koruny české císař František Josef I. O královnině osobnosti hovořil v pořadu Nový den na CNN Prima NEWS spisovatel Kamil Rodan.

Byl sarkastický, břitký i neomalený. Smrt Philipa znamená konec epochy, říká historik

Je to konec epochy, která trvala skoro celé jedno století, řekl k úmrtí britského prince Philipa historik z Vysoké školy ekonomické Martin Kovář. „Bez nadsázky můžeme říct, že princ Philip a královna Alžběta II. jsou součástí britské identity a součástí života všech Britů,“ uvedl Kovář. Ve vysílání CNN Prima NEWS na Philipa vzpomínal i bývalý velvyslanec v Británii Michael Žantovský.

Královna Viktorie: Házela po vychovatelce nůžkami, u porodů využívala chloroform

Jako dítě měla více než 130 panenek a jezdila s oslíkem a rikšou po zahradách Kensingtonského paláce. Svého budoucího manžela nejprve odmítala, ale když ho po letech opět spatřila, zamilovala se do něj na první pohled. Typická maminka nebyla – když se její dcera Alice rozhodla své děti kojit, pojmenovala po ní na protest krávu ve Windsoru. Královna Viktorie nastoupila na trůn v 18 letech a byla druhou nejdéle vládnoucí panovnicí v historii Velké Británie. Zemřela přesně před 120 lety. Více o pozoruhodné panovnici čtěte v rozhovoru s historikem Kamilem Rodanem.

reklama