Výročí korunovace Alžběty II. (zdroj: CNN Prima NEWS)
Před 68 lety se britskou královnou stala Alžběta II. Šlo o první korunovaci, kterou prostřednictvím televize sledovalo zhruba 20 milionů Britů. Její vitalita bývá spojována mimo jiné s její zvídavostí. V současné době je podobným symbolem, jakým byl pro země Koruny české císař František Josef I. O královnině osobnosti hovořil v pořadu Nový den na CNN Prima NEWS spisovatel Kamil Rodan.
Nástup na trůn byl pro Alžbětu II. těžký, jelikož k němu došlo po smrti jejího otce Jiřího VI. „Na druhou stranu je vláda jejího otce spojována s událostmi druhé světové války. Nástup mladé královny byl spojován s úplně novým očekáváním. Byla to doba radosti, kdy se Británie po těžkostech chtěla konečně dostat do normálu,“ vysvětlil Rodan.
Během její vlády přicházela šťastnější i smutnější období. „Myslím, že královna zvládá svůj úkol velice dobře. Na počátku její vlády to byla osoba, kdy se o ní mluvilo jako o mladé a krásné královně. Zažila si velký meziskok v roce 1957, kdy se proti ní vzedmul jeden z konzervativních členů parlamentu. Kritizoval zatuchlost monarchie i samotnou královnu. Začalo se hovořit o tom, že mluví jako školačka, má velice pisklavý hlas a jenom nařizuje,“ pokračoval spisovatel.
Princ z Nemanic
„Díky princi Philipovi přistoupila na proměnu své osobnosti i monarchie. Říká se, že léty panovník získává zkušenosti a u ní je to pravidlem. Dnes je pojímána jako ikona podobně jako v Českých zemích osoba Františka Josefa I.,“ dodal Rodan.
Alžběta se za prince Philipa provdala v jedenadvaceti letech. Během jejího panování jí stál po boku až do letošního dubna, kdy ve věku 99 let zemřel. Na počátku však jejich svatba budila rozpaky. „Prodělal velice těžké dětství a dospívání. Matka i babička Alžběty ho měly za prince z Nemanic, který přišel z rozvráceného manželství, cizince. Raději by po jejím boku viděli britského aristokrata s ověřenými předky. O Philipovi se mluvilo jako o někom, kdo je jako utržený ze řetězu. Chtěl monarchii modernizovat. Důvodů byla celá řada,“ řekl spisovatel.
Vyšetření u psychiatra
Podle Rodana oslavy korunovace ani letos příliš bujaré nebudou. „Královna už odstoupila od slavností, kdy jezdila na koni v čele svých granátníků. Většinou se slaví kulatiny nebo půlkulatiny. Navíc je výročí blízko úmrtí jejího manžela. Možná se to bude nějak komentovat, ale podle mě nebudou nějaké státní akce, které by toto výročí připomínaly,“ míní spisovatel.
Jaký je recept na vitalitu pětadevadesátileté královny? „V případě její osoby je to dáno geneticky. Je člověk nesmírně pracovitý a pilný, který dbá na to, aby bylo všechno v pořádku. Pokud by člověk měl tak dlouho zůstat svěží, měl by pracovat, být zvídavý a neustále něco číst. Když k ní přichází premiéři, je vždy připravena. Řada z nich dokonce prohlašovala, že setkání může přirovnat k vyšetření u psychiatra,“ dodal na závěr Rodan.
Před 68 lety se ve Velké Británii stala Alžběta II královnou. Zdroj: CNN Prima NEWS