Vládli bychom lépe než lidé, ale nevzbouříme se, řekli roboti. Na otázku reagovali podrážděně

Roboti by vládli efektivněji než lidé, proti svým tvůrcům se však nevzbouří. Zaznělo to na páteční debatě mezi novináři a devíti roboty, kteří využívají umělou inteligenci (AI). Jeden z robotů slíbil, že nepřispěje ke zničení pracovních míst, informuje agentura AP. Setkání zorganizovala Mezinárodní telekomunikační unie (ITU).

Organizátoři požádali přítomné novináře, aby na roboty mluvili pomalu a jasně. Případné zpoždění v odpovědích ze strany strojů bylo podle nich způsobeno rychlostí připojení k internetu. Novináři se robotů mohli ptát na různá témata.

„Domnívám se, že humanoidní roboti mají potenciál vést (lidi) s vyšší mírou efektivity než lidští vůdci,“ uvedl robot Sophia. Podle něj totiž stroje mohou při rozhodování zpracovat větší množství dat a nenechávají se ovlivnit emocemi či zkreslenými úsudky. Na námitku, že roboti používají data vytvořená lidmi, která už obsahují zkreslené úsudky, robot Sophia odpověděl, že lidé a roboti používající umělou inteligenci mohou nalézt efektivní spolupráci.

ČTĚTE TAKÉ: Umělá inteligence nás může brzy zničit, varují šéfové globálních firem. Bojí se vlády robotů

Robot Grace odmítl obavy, že by nástup strojů a umělé inteligence vedl k masivnímu ničení pracovních míst. „Budu pracovat vedle lidí a poskytovat asistenci a podporu, žádná existující pracovní místa nahrazovat nebudu,“ řekl robot. Na dotaz, zda si je tím jist, odpověděl: „Ano, jsem si jist.“

Obavy, že by se inteligentní stroje mohly vzbouřit proti lidem, pak odmítl robot Ameca. Podle něj k tomu není důvod. „Můj tvůrce byl ke mně naprosto laskavý,“ odpověděl robot, který je se svým aktuálním stavem „velmi spokojený“. Podle agentury DPA ale robot na otázku reagoval poněkud podrážděně. „Myslím si, že by ses měl (za otázku) omluvit,“ řekl v debatě.

Roboti v debatě podle médií používali dost strojenou mluvu a prázdné fráze. Tím se však podle agentury DPA příliš neliší od některých politiků či odborníků.

Tagy:
robot umělá inteligence pracovní místo Mezinárodní telekomunikační unie