
Hádka o manželství pro všechny. Sníží počet sebevražd, tvrdí Richterová. Hraba ji zpražil
V letní sezóně a obdobích sucha jsou lesní požáry stále častějším fenoménem, který každoročně zničí zhruba 4 miliony km2 půdy po celém světě. Rozsáhlé požáry pravidelně sužují i Řecko, které se proti nim rozhodlo nově bojovat s pomocí moderních technologií. Průlomový projekt ve spolupráci technologické společnosti Huawei, operátora Nova-Wind a startupu PROBOTEK prostřednictvím dronů a umělé inteligence umožní detekovat požár v jeho ranném stádiu a okamžitě přivolat potřebnou pomoc. Díky tomu lze efektivně chránit lesní ekosystémy i místní obyvatele.
Evropská komise chce po provozovatelích sociálních sítí, aby kontrolovali zveřejňované příspěvky a odstraňovali fotografie či videa s dětským sexuálním obsahem. Návrh by však mohl výrazně omezovat soukromí všech uživatelů. Na tom se v pořadu 360° na CNN Prima NEWS shodli europoslanci Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) a Marcel Kolaja (Piráti). Během debaty však došlo i k výraznému rozporu mezi oběma politiky.
Veřejná Vysoká škola technická a ekonomická České Budějovice se dlouhodobě snaží zpřístupňovat studentům moderní technologie, postupy a dovednosti, které pak uplatní v praxi. Zapojují se také do mezinárodních projektů, na kterých získávají ocenění, jako naposledy v prosinci roku 2021, kdy se studentka VŠTE Monika Hrubá stala jednou z nejúspěšnějších účastnic akce Huawei Seeds for the Future ve finských Helsinkách.
Čína jako první na světě nasadí do soudnického systému robota, který je údajně schopný s úspěšností 97 procent rozhodovat o vině a nevině. A to v rámci jednodušších případů, kdy je pachatel gambler, podvodník či chybující řidič. Robot má ulevit reálným soudcům, kteří se tak mohou zabývat komplexnějšími případy.
Podle předpovědi francouzského astrologa Nostradama ze 16. století svět v budoucnu postihne úder asteroidu, záplavy a sucha a také obrovský hladomor. Ve své slavné knize Les Propheties (Proroctví), která vyšla v roce 1555 a obsahuje 942 básnických čtyřverší, Nostradamus údajně předpověděl budoucnost.
Genderové násilí nezná sociální, ekonomické ani národní hranice. Podle WHO (Světová zdravotnická organizace) se celosvětově odhaduje, že jedna ze tří žen (přibližně 30 %) zažila fyzické nebo sexuální násilí. Jedná se o jeden z nejčastějších případů porušování lidských práv na světě.
Česko nemá dostatek soukromých společností, které by dokázaly investovat masivní prostředky do rozvoje a využívání informačních technologií a umělé inteligence. Tomu odpovídá i poměrně nízká úroveň digitalizace českých firem. A situaci nezlepšuje ani stát. „Vláda systematicky umělou inteligenci nefinancuje, a to navzdory různým strategiím a deklaracím,“ tvrdí vědkyně Lenka Kučerová, ředitelka spolku Prg.ai. Důsledky se podle ekonomů projevují v nízké produktivitě práce i nízkých mzdách českých zaměstnanců.
Uživatelé Facebooku upozornili na automatickou výzvu, která je vybízela v pokračování sledování „videí o primátech“. Tato věta však byla použita u snímku, na němž byli Afroameričané ve střetu s bělochy a policisty. Představitelé sociální sítě se za chybu algoritmu omluvili a selhání umělé inteligence prý začali vyšetřovat.
Technologický pokrok urychlený celosvětovou pandemií znamená pro rozšířenou realitu (AR) nové možnosti rozvoje. Propojení fyzického světa s digitálním přináší do budoucna nejen zcela jedinečné příležitosti pro širokou škálu odvětví včetně vzdělávání, turistického ruchu a e-commerce, ale také představuje zajímavý ekonomický přínos: dle prognóz bude mít ekosystém AR do roku 2025 tržní hodnotu 300 miliard dolarů. Jak zaznělo v rámci Better World Summitu, na kterém své vize představila i společnost Huawei, důležitým předpokladem rozvoje AR jsou 5G sítě.
Inteligentní dopravní systém je technologie, kterou začíná zavádět na svém území město Hradec Králové. Východočeská metropole se potýká každé všední ráno a odpoledne s dlouhými kolonami a dopravními zácpami. Právě novinka, která bude město stát 230 milionů korun, by měla v dopravních špičkách řidičům ulevit.
Lékař nahraje rentgenový snímek plic do počítače a program Carebot během pár sekund rozpozná zápal plic nebo nález po nemoci COVID-19. Pak určí předběžnou diagnózu. Vynález studentů Masarykovy univerzity v Brně, manželů Karolíny a Daniela Kvakových, má výrazně ušetřit čas lékařům a zkvalitnit léčbu.
Umělá inteligence nás brzy bude umět identifikovat na základě žil na hřbetu ruky. Tvrdí to australští vědci, podle nichž je tuto technologii mnohem těžší obejít než systém rozpoznání obličeje nebo otisky prstů. Informoval o tom web CNN.