robot

Výpis příspěvků ke štítku „robot“

Hrozí celosvětové propouštění. O stovky milionů pracovních míst se chystají ucházet roboti

Pracovat po boku robotů se pro spoustu zaměstnanců stalo běžnou rutinou, převážně v průmyslových odvětvích. Postupné nahrazování dalších pracovních míst umělou inteligencí ale může přijít mnohem dříve, než se očekávalo. V bezpečí se už cítit nemohou ani ti, co se na první pohled zdají nenahraditelní. Tlačit se na jejich pozice může například digitální kolegyně Ava, informuje BBC. Podle americké investiční společnosti Goldman Sachs může být v ohrožení až 300 milionů pracovníků.

Zachrání roboti skomírající stavebnictví v Česku? První už nahrazují chybějící zedníky

České stavebnictví brzdí začarovaný kruh. Developeři nemohou plánovat výstavbu, protože jsou stavební firmy příliš drahé, ty však nemají kvůli finančním nárokům pracovních sil jak cenu snižovat. Některé české společnosti proto přicházejí s revolučním řešením, které má ambici během pár let stavebnictví znovu nakopnout. Jedná se o zapojení robotů, kteří dokáží nahradit celou partu zedníků.

Nejmedovější město Frýdek-Místek: Je domovem Marlenky, proč je její těsto záměrně křivé?

Frýdek-Místek, malebné dvojměstí rozprostřené na obou březích řeky Ostravice a současně na širším úpatí Beskyd. Líbí se tady místním i turistům, kterých sem ročně zavítají tisíce. Ti mohou přímo v centru města obdivovat fasády původně renesančních a barokních budov. Ale také nahlédnout pod pokličku tajemného procesu, který dává vzniknout vyhlášenému dezertu, Marlence. Vše zmíněné jsme společně objevovali v dalším díle pořadu Prima Česko.

Přelom v seznamování. Umělá inteligence pomáhá najít lásku

Dohazovačky byly po dlouhá staletí neodmyslitelnou součástí procesu seznamování, dnes však již jejich služeb téměř nikdo nevyužívá a lidé si raději partnery hledají sami. Vyznat se v tomto spletitém procesu je však mnohdy velmi náročné. Proto se tvůrci několika online seznamek rozhodli nasadit do svých aplikací umělou inteligenci. Právě ta má zaručit co nejefektivnější cestu k nalezení té pravé lásky. S čím vším dokáží chytré aplikace uživatelům pomoci?

OBRAZEM: Robotický pomocník i historické kousky. Hasiči ukázali, čím vším krotí plameny

Unikátní robotický bojovník s plameny, těžká hasicí technika i vrtulníky. Během Pyrocaru v Přibyslavi na Havlíčkobrodsku se hasiči pochlubili svými pomocníky, kteří jim pomáhají zkrotit plameny. Ukázali zásahové obleky vybavené elektronikou nebo systémy ochrany proti povodním. Veletrh hasičské a záchranářské techniky je součástí setkání hasičů a jejich techniky z Česka, které se koná od pátku na tamním letišti. Pořadatelem je Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska ve spolupráci s Hasičským záchranným sborem ČR, armádou a dalšími partnery.

Vládli bychom lépe než lidé, ale nevzbouříme se, řekli roboti. Na otázku reagovali podrážděně

Roboti by vládli efektivněji než lidé, proti svým tvůrcům se však nevzbouří. Zaznělo to na páteční debatě mezi novináři a devíti roboty, kteří využívají umělou inteligenci (AI). Jeden z robotů slíbil, že nepřispěje ke zničení pracovních míst, informuje agentura AP. Setkání zorganizovala Mezinárodní telekomunikační unie (ITU).

Mám poruchu zraku, tvrdil robot. Zneužil člověka a bez problémů se dostal, kam neměl

Znepokojivě dopadl cílený test výzkumníků z Alignment Research Center (ARC) týkající se schopností umělé inteligence. Čtvrtá generace systému GPT měla za úkol vymámit z člověka spolupráci, bez které by nedokázala projít přes softwarovou bariéru zaměřenou na ochranu on-line dat právě před roboty. Jak se ukázalo, umělé inteligenci to nečinilo problém. Alarmující je především skutečnost, že program neváhal k dosažení svého cíle využil nekalou praktiku – tvrdil, že je uživatelem s poruchou zraku, a proto nemůže sám zvládnout obrázkový rébus, jenž rozpoznává automat od člověka.