
Narazí ANO s novou EET pro všechny? SPD je proti, Stačilo! a Motoristé chtějí výjimky
V Číně se v sobotu konal půlmaraton, kterého se zúčastnili kromě lidí také roboti, píše agentura AFP. Jde podle ní o první sportovní událost tohoto typu na světě. Ne všichni humanoidní roboti však zvládli závod dokončit.
Z Minecraftu se stal celosvětový fenomén, který boduje nejen u lidí, ale i u strojů. V kinech se daří stejnojmennému filmu a kostičkovanou videohru si každý měsíc pustí stovky milionů lidí. S Minecraftem si ale pohrávají i vědci vyvíjející umělou inteligenci. O významný úspěch se podělili výzkumníci z Googlu, kteří sledovali, jak se umělá inteligence sama naučila v Minecraftu těžit diamanty. Zvládla to bez jakékoliv pomoci a za stejnou dobu jako jiný zkušený hráč.
Dopady nadlidské umělé inteligence (AI) budou v příštím desetiletí zásadní – a podle některých odborníků dokonce výraznější než dopady průmyslové revoluce. Scénář možného katastrofického vývoje připravili prognostici v čele s Danielem Kokotajlem, kteří stáli u zrodu AI. Varují, že by bylo pošetilé brát jejich prognózu jako pouhý pokus o vyvolání paniky. Na jejich studii upozornila Česká asociace umělé inteligence.
Mechaničtí obři místo druhoválečných tanků, komorní akce několika dvojic místo velkých střetů pancéřované bojové techniky. Celosvětově úspěšné studio Wargaming přichází s novou hrou Steel Hunters, která se oproti předchozím vlajkovým titulům přesunula z historických kulis do postapokalyptického světa. Jak se zkušeným tvůrcům podařila? Redakce CNN Prima NEWS měla v anglickém Guildfordu exkluzivní příležitost si vyzkoušet štědrou hratelnou ukázku – tedy ještě dříve, než Steel Hunters vyjdou 2. dubna v předběžném přístupu.
Ruská invaze na Ukrajinu je bezpochyby nejkrvavějším konfliktem v Evropě od druhé světové války. Součástí ničivé agrese, která se naplno rozjela v únoru 2022, jsou i kuriózní, až bizarní situace. CNN Prima NEWS přináší první díl čtvrté série Momentů války.
Příspěvek amerického prezidenta Donalda Trumpa, ve kterém označil svůj ukrajinský protějšek za „diktátora bez voleb“, obsahuje nepravdivé nebo zavádějící informace. Odhalila to nová umělá inteligence, kterou spustil Trumpův poradce Elon Musk. Na svém Facebooku na to upozornil programátor David Grudl.
O tom, že roboti nahradí tisíce pracovních míst, mluví experti už dlouho. V zemědělství taková změna už pomalu nastává. Příkladem jsou robotické dojírny, které nahrazují chybějící personál, krávy jsou tam navíc zdravější a nadojí víc mléka. V automatizaci kravínů ale stále za západní Evropou pokulháváme.
Ukrajinský zbrojařský průmysl se nebojí experimentovat. Důkazem je nová robotická zbraň, kterou Kyjev schválil pro nasazení do boje proti Rusům. Pozemní robot Droid TW 12.7 úspěšně prošel testovací fází a brzy se má objevit po boku ukrajinských vojáků na frontě. Ve svém arzenálu má těžký kulomet a poradí si i s obtížným terénem. Navíc se ovládá dálkově, operátoři se tak nevystavují bezprostřednímu nebezpečí. Ukrajinské ministerstvo obrany navíc slibuje, že nejde zdaleka o jedinou inovativní zbraň, kterou má v „šuplíku“.
Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) rakovinu tajil dlouhé měsíce, podle svých slov ani rodina neměla o diagnóze tušení. Tu oznámil veřejně až na začátku listopadu, i když o ní věděl od srpna. V rozhovoru pro deník Blesk mimo jiné popsal, s čím se potýkal.
My Češi jsme vyhlášenými vyznavači tradic, ovšem víme také, že pokrok nezastavíme a tak ani technologické novinky nám nejsou cizí. To ostatně dokazuje i nedávná konference s názvem „AI Hotspot“, kde se ukázalo, jak se umělá inteligence stává součástí běžného života.
Expedice Praha-Ósaka má za cíl dovézt česká a japonská historická vozidla na světovou výstavu Expo 2025. Odstartuje v červnu a její členy čeká cesta dlouhá 18 tisíc kilometrů. Chtějí tím navázat na expedici českých cestovatelů Sakura 1970.
Na pražské konferenci AI Hotspot 2024 bylo představeno mnoho inovativních projektů z oblasti umělé inteligence. Mezi hlavní hvězdy patřila Bea, holografická recepční budoucnosti, pavoučí robot s operačním systémem z ČVUT nebo unikátní herní projekt Jiřího Macháčka využívající velké jazykové modely. Konference ukázala, že české ruce a mozky přispívají k technologickému pokroku na světové úrovni.