Céline Dion trpí nevyléčitelnou chorobou. Vzácná nemoc dělá z lidí „živé sochy“

Legendární kanadská zpěvačka Céline Dion se s fanoušky na Instagramu podělila o svou zdrcující diagnózu. Umělkyně trpí tzv. stiff-person syndromem (SPS), velmi vzácnou chorobou, která způsobuje svalovou ztuhlost a bolestivé spasmy. Z nemocných se při záchvatech stávají „živé sochy“, nemohou se téměř hýbat. Lidé, u nichž se porucha vyvine, jsou zároveň kvůli svalovým stahům náchylnější k dalším zraněním. Zpěvačka v slzách oznámila zrušení zrušení evropské etapy svého světového turné. Na nemoc v současnosti neexistuje lék, lékaři však dokážou zpomalit její průběh.

„Omlouvám se, že mi trvalo tak dlouho se vám ozvat. Všichni mi moc chybíte a nemůžu se dočkat, až budu znovu na pódiu,“ začala zpěvačka svůj dojemný vzkaz fanouškům na Instagramu. Přiznala, že doposud nebyla připravená se o svůj stav s veřejností podělit. „Potýkala jsem se se zdravotními problémy již dlouho a bylo pro mě těžké o nich hovořit. V nedávné době mi byla diagnostikována velmi vzácná choroba zvaná stiff-person syndrome. Postihuje zhruba jednoho člověka z milionu,“ svěřila se Dion.

Zdrcující diagnóza odhalila příčinu svalových záškubů, kterými zpěvačka v poslední době trpěla. „Tyto záškuby ovlivňují veškeré oblasti mého života. Mám kvůli nim potíže s chůzí i se zpěvem,“ vysvětlila fanouškům. Choroba totiž ovlivňuje její hlasivky.

Kvůli závažným projevům nemoci tak musela umělkyně oznámit přerušení evropské části světového turné: „Bolí mě vám to říct. Zpěv je to, co dělám celý život a co miluji. Moc mi chybí vás všechny vidět a být na pódiu.“ V sérii evropských koncertů měla koncem února vystoupit i v pražské O2 areně.

Na nemoc v současnosti neexistuje lék. Lékaři však dokážou zpomalit její průběh a zmírnit její symptomy. Zpěvačka fanouškům sdělila, že je v dobrých rukou a velmi jí pomáhá podpora rodiny. „Mám skvělý tým doktorů a mé drahé děti mi dávají naději. Každý den tvrdě dřu se sportovním terapeutem, abych mohla znovu vystupovat. Dělám všechno, co můžu, aby se můj stav zlepšil,“ podělila se kanadská rodačka o svůj pozitivní přístup k chorobě.

Fanouškům na závěr poděkovala za jejich vzkazy plné podpory. „Znamenají pro mě hodně. Starejte se o sebe a buďte zdraví. Miluju vás a doufám, že vás brzy zase uvidím. Díky,“ uzavřela Dion srdceryvnou zprávu.

Zpěvačka rušila koncerty už dříve

Zpěvačka již na začátku letošního roku odvolala několik koncertů svého světového turné. Podle oficiálního vyjádření to bylo právě kvůli silným svalovým záškubům. „Doufala jsem, že už zvládnu vystupovat, ale asi budu muset být trpělivější,“ uvedla tehdy Dion. V tu dobu už svůj zdravotní stav řešila s týmem lékařů.

S potvrzenou diagnózou snad odborníci dokážou zpěvačce pomoci lépe. Stiff-person syndrome je vzácná neurologická porucha s prvky autoimunitního onemocnění. Projevuje se ztuhlostí trupu a končetin a zvýšenou citlivostí na vjemy jako hluk, dotek či emoční vypětí. Ty mohou způsobovat svalové záškuby, píše americký Národní institut neurologických poruch a mrtvice.

Většina z těch, kteří nemocí trpí, se kvůli záškubům potýká s častými pády a zraněními. Chybí jim totiž obranné reflexy. Syndrom se může projevit i kompletní neschopností chůze či pohybu. Závažnost projevů nemoci podstatně zmírňují prášky proti úzkosti, uvolňovače svalů a léky proti bolesti.

Tagy: