CNN Prima News cestovní pas

cestovní pas

Výpis příspěvků ke štítku „cestovní pas“

Nápor na slovenskou hranici sílí. Ukrajinci prchají před odvodem, za útěk platí horentní sumy

Ukrajinští muži utíkají ze své vlasti před mobilizací. Nový zákon ohledně branné povinnosti podepsal prezident Volodymyr Zelenskyj v polovině dubna. Jen za poslední týden zadrželi na slovensko-ukrajinské hranici pět desítek mužů z válkou zmítané země. Za snahu vyhnout se konfliktu zaplatilo od začátku ruské invaze životem již 30 Ukrajinců. Za ilegální převod přes hranice jsou uprchlíci ochotni platit tisíce dolarů.

Český pas je jedním z nejsilnějších na světě. Jeho výhody by mohli získat i lidé v zahraničí

Český pas je jedním z nejsilnějších na světě. Například oproti tomu americkému nabízí více možností bezvízového styku. Českému pasu výrazně pomáhá členství v Evropské unii i v Schengenském prostoru. O výhody spojené s EU přišli po brexitu například občané Velké Británie. Jenomže ve Spojeném království žije i řada Čechů, kteří ztratili v době druhé světové války a po ní v době komunismu občanství neoprávněně.

Slovenský rapper Separ skončil v Indonésii za mřížemi. V cele čeká na deportaci ze země

Populární slovenský rapper Separ, vlastním jménem Michael Kmeť, ve středu na svém Instagramu oznámil, že v Indonésii skončil za mřížemi. Odletěl na dovolenou, aniž by si zkontroloval platnost cestovního dokladu. Jeho pas má vypršet za čtyři měsíce, ale Indonésie vyžaduje alespoň půl roku. V příspěvcích popsal podmínky zadržení, než bude deportován ze země.

Sousedé popsali hrůzu před smrtí Patrície, které vrah vyřízl srdce: Křičel, že ji zabije

Byli konfliktní, každý večer křičel, že ji zabije. Tak sousedé popisují vztah 48leté Patrície s partnerem Jozefem, který je podezřelý z její vraždy. Podle slovenských médií měl muž ženu napadnout nožem, odřezat části stehen i tváří a vyříznout jí orgány včetně srdce. Známí dvojice jsou z detailů činu v šoku, stejně jako celé Slovensko. Podezřelého, po němž policisté pátrali, zadrželi v pátek po poledni v bratislavské pivnici.

Dovolená s mazlíčkem: Co vše musí vaše zvíře splňovat?

Češi, kteří cestují do zahraničí s domácími mazlíčky, musí počítat s tím, že zvířata musí být označena čipem nebo tetováním ne starším než 3. července 2011. Zvířata také musí mít platný cestovní pas a do zahraničí může jeden cestující s sebou vzít maximálně pět zvířat. V tiskové zprávě o tom informovala Státní veterinární správa (SVS). Při cestě do zemí mimo EU včetně Velké Británie musí chovatelé splnit podmínky konkrétní země.

Hodinové fronty a frustrace. Zájem o cestovní pasy je enormní, i kvůli válce

Nápor v těchto dnech zažívají pracoviště magistrátů, kde si lidé vyřizují cestovní pasy. Například v Praze nebo v Plzni trvá vyřízení dokladů i několik hodin. Čekání si bohužel není možné zkrátit ani využitím aplikace „úřad bez čekání“, nejbližší volný termín je až za měsíc. V době dovolených a nadcházejících prázdnin jsou lidé v dlouhých frontách mnohdy naštvaní.

Český pas patří k nejhodnotnějším na světě. Jsme nekonfliktní národ, vysvětlil expert

Češi patří mezi země s nejhodnotnějšími pasy na světě. To znamená, ze se s těmito doklady dostanou do většiny států bez toho, aniž by potřebovali vízum. Vyplývá to z nového žebříčku Henley Passport Index (HPI). Podle místopředsedy Asociace cestovních kanceláří Jana Papeže mezi hlavní důvody patří fakt, že je Česko členem Evropské unie a že je v zahraničí vnímáno jako nekonfliktní země.