Český pas je žádaný
Český pas je jedním z nejsilnějších na světě. Například oproti tomu americkému nabízí více možností bezvízového styku. Českému pasu výrazně pomáhá členství v Evropské unii i v Schengenském prostoru. O výhody spojené s EU přišli po brexitu například občané Velké Británie. Jenomže ve Spojeném království žije i řada Čechů, kteří ztratili v době druhé světové války a po ní v době komunismu občanství neoprávněně.
Podle žebříčku se český pas dostal na 15. místo. Zatímco třeba kanadský je na 37. místě a ten americký až na 45. „Český pas bývá označovaný jako jeden z nejsilnějších na světě, protože umožňuje držitelům cestovat bez vízové povinnosti, což je výrazně posilováno členstvím České republiky v EU a Schengenském prostoru. To je jedna z hlavních výhod jeho držení,“ uvádí analytička Asociace pro mezinárodní otázky Pavlína Janebová.
A právě ve Velké Británii, Kanadě nebo USA žije řada Čechů, kteří utekli z Československa před komunistickou diktaturou, která je kvůli emigraci zbavila českého občanství. Nově by jejich potomci až do čtvrté generace mohli žádat o navrácení českého občanství. Patří mezi ně i potomci Wintonových dětí, jako je Luke Schiller. „Je pro mě důležité mít spojení s kontinentální Evropou. Je to opravdu silný vnitřní pocit. České občanství by bylo cestou, jak znovu získat spojení s rodinnou historií,“ říká Schiller s tím, že česky moc neumí a o české občanství si zažádal v roce 2020 po brexitu. Právě odchod z Evropské unie v roce 2018 odstřihl ostrovní stát od výhod spojených se členstvím.
ČTĚTE VÍCE: Drogové peklo ve Frankfurtu. V oblasti bují kriminalita a ulice jsou plné odpadků a výkalů
Právě lidé jako Luke, potomci českých emigrantů až do čtvrté generace by nově mohli mít nárok na české občanství a rychlejší administrativní proces v jeho získání. „Jestli byli jejich rodiče občané, tak stačí rodný nebo oddací list rodičů – to jsou základní dokumenty, které je potřeba doložit. Některé se nahrazují prohlášením,“ říká předkladatel zákona, poslanec Vladimír Balaš (STAN). To se ale nelíbí poslancům SPD. „Nedává mi to smysl, než že to bude zneužito v korespondenčních volbách,“ zlobí se Radek Koten (SPD). Koaličnímu návrhu vytýká také to, že jde o poslaneckou předlohu. Podle Balaše jde ale o standardní metodu návrhů zákonů. Připomíná také, že od roku 1999 byl projednáván na všech úrovních a doporučení byla právě ve smyslu současného návrhu.
Poslanecký návrh na změnu zákona má umožnit získat české občanství až do čtvrté generace potomkům Čechů, kteří ze země utekli před nacistickým nebo komunistickým režimem. Návrh čeká ve Sněmovně na první čtení.