CNN Prima News Charkov

Charkov

Výpis příspěvků ke štítku „Charkov“

Zkáza ruských tanků v minovém poli. Video ukazuje efektivní válečnou past Ukrajinců

2. července 2022 06:49

Ruskou ofenzivu na východě Ukrajiny výrazně zpomalují protitankové miny. Ty v oblasti rozmístili ukrajinští ženisti. Další zveřejněné video ukazuje ruský tank, který se nechal vlákat do minového pole. Krátce na to následoval masivní výbuch. Na základě pozdějších leteckých snímků je patrné, že nešlo o jediného ruského obrněnce, kterého Ukrajinci v tomto minovém poli zničili.

Ruská vláda chce upravit zákon o obraně. Kvůli válce žádá zvláštní pravomoci

30. června 2022 06:24

Rusko se snaží zablokovat Lysyčansk, hlásí ukrajinský generální štáb. Šéf Kremlu Vladimir Putin popírá, že by za raketovým útokem na obchodní centrum v Kremenčuku stáli Rusové. Ruská vláda chce upravit zákon o obraně. Šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov řekl, že mezi Ruskem a Západem vzniká nová „železná opona“. Lídři G7 se Putinovi vysmívali kvůli fotkám. Ruský prezident jim teď vrátil úder.

Občas výbuch rakety, jinak ani mráček. Ukrajinci vyrazili na pláž nehledě na válku

26. června 2022 16:47

Pláž ve Slovjansku na východě Ukrajiny láká bílým pískem a průzračnou vodou, k dispozici jsou i převlékací kabinky. Atmosféru ale kazí výbuchy raket a střel. Rekreační oblast s jezerem totiž leží nedaleko jedné z nejaktivnějších front ve válce proti Rusku, na které se ukrajinská armáda střelbou z lesů a vesnic snaží zastavit postup invazních jednotek. Některé milovníky koupání ale od návštěvy pláže neodradí ani boje.

Zdoláváme vlastní Everest. Status kandidáta EU nespadl z nebe, řekl Zelenskyj

24. června 2022 06:41

Ukrajinští obránci se budou muset stáhnout ze Severodoněcku, dostali rozkaz. Východoukrajinské město je téměř zcela zničené, uvedl v pátek gubernátor Luhanské oblasti Serhij Hajdaj. Zelenskyj připomněl, že status kandidátské země EU nespadl z nebe. Výbor pro zahraniční vztahy Senátu USA pak schválil rezoluci o zařazení Ruska na seznam zemí podporujících terorismus.

EU věříme. Přijímáme nejdůležitější rozhodnutí za 30 let, řekl Zelenskyj

23. června 2022 06:13

Rusové se dál snaží zcela obsadit Severodoněck, uvádí Kyjev. Útokům nadále čelí také Charkov a jeho okolí. Ukrajina a Moldavsko získaly status kandidátské země Evropské unie. Zelenskyj vzkázal, že se jedná o nejdůležitější rozhodnutí Ukrajiny za 30 let. Od začátku války se na Ukrajině pohřešuje až 10 tisíc lidí, včetně dětí. Západní firmy uštědřily Rusku další ránu. Ze země se kompletně stahuje americký gigant Nike.

Jaký je cíl Rusů? Proměnit kterékoliv město v Mariupol, varuje Zelenskyj

22. června 2022 06:11

Ruská armáda se dál snaží zcela obsadit Severodoněck, uvádí Kyjev. Útokům nadále čelí také Charkov a jeho okolí. Na jihu země ukrajinské síly zlikvidovaly 49 ruských vojáků, několik kusů těžké techniky a nepřátelský muniční sklad, informovala armáda. Ukrajinská armáda uvedla, že zasáhla ruské cíle na Hadím ostrově. Prezident Zelenskyj varoval před cílem Rusů.

Nikdy se nevzdáme. Ukrajinský velitel vypráví o bojích v Kyjevě, o Buči i o sabotérech

19. června 2022 05:57

Zahraniční dobrovolníci na Ukrajině nabírají válečné zkušenosti a získávají bojový výcvik, který můžou v budoucnu využít, až Rusko napadne i jejich domovské země. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS to řekl jeden z ukrajinských velitelů, který už od začátku války bojuje proti ruskému agresorovi. Ruslan Kahanec vede oddíl tvořený jak ukrajinskými, tak zprvu i zahraničními dobrovolníky. Během svého nasazení se dostal do zničených měst Buča a Irpiň. V prvních dnech invaze bránil Kyjev a následně s Rusy sváděl boje i na dalších místech.

S Putinem musíme nadále mluvit, říká Scholz. Macron by jel i do Moskvy

17. června 2022 07:13

Ruské jednotky se nadále soustřeďují na postup na Slavjansk a na to, aby plně ovládly Severodoněck. Rusko ohlásilo slovenským plynárnám SPP krácení dodávek plynu o polovinu. Ruský prezident Vladimir Putin v projevu v Petrohradu prohlásil, že skončil jednostranný světový řád, podřízený USA, které podle něj nemají povinnosti, jen posvátné zájmy. Ukrajinští vojáci u Hadího ostrova zasáhli ruskou loď, která převážela zbraně, munici i vojáky, uvedl gubernátor Oděské oblasti. Německý kancléř Olaf Scholz i Macron volají po nutnosti i nadále mluvit s Putinem. Francouzský prezident by prý klidně jel i do Moskvy.

Gratulace ke Dni Ruska, vzkázali Ukrajinci, když okupantům sestřelili moderní bombardér

15. června 2022 05:42

Ukrajincům v Charkovské oblasti se podařilo sestřelit další ruský bombardér Suchoj Su-34, informovalo ukrajinské letectvo. Stalo se tak v neděli 12. června, tedy přesně na Den Ruska, který odkazuje na přijetí deklarace o suverenitě Ruské federace. Ruská armáda od začátku invaze přišla minimálně o deset Su-34. Cena jednoho kusu se pohybuje mezi 36 až 50 miliony dolarů (minimálně 850 milionů korun).

Čech na Ukrajině zemřel při obraně kamarádů. Byl romantická duše, vzpomínají přátelé

11. června 2022 14:39

Na Ukrajině ve válce s Ruskem zemřel první český dobrovolník. Podle informací na sociálních sítích mělo jít o Michala J. z Třebíče, který měl padnout v pátek ráno v bojích u Charkova. Současná partnerka jeho otce na sociální sítě napsala, že zemřel, když bránil své dva kamarády. Vzpomínají na něj i další přátelé. Ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) informaci o úmrtí českého občana na Ukrajině potvrdil.