CNN Prima News Charkov

Charkov

Výpis příspěvků ke štítku „Charkov“

Rusové si na frontu vozí mučící nástroje, které mohou jednou použít i v Česku, varují svědkové okupace

Bratra zatkli a umučili k smrti. A také mě už dali na hlavu kápi a odvedli do mučírny, ale pak se mi podařilo utéct, vypráví pro CNN Prima NEWS Oksana Suprunová, nyní šéfka jedné z vojenských administrativ v Charkovské oblasti. Ukrajinci aktuálně žijící na okupovaných územích stále čelí domovním prohlídkám, výslechům a fyzickému násilí. A kdyby ruská invazní vojska přece jednou překonala hranice České republiky, nebudou prý ohleduplnější. „Rusové se chovají všude stejně,“ vzkazují do Prahy ukrajinští lokální politikové, kteří žili pod ruskou správou nebo udržují kontakty s příbuznými, kteří na zabraných územích zůstávají.

KVÍZ: Ukrajinský vzdor, známé bitvy či ikonické zbraně. Jak se orientujete v ruské invazi?

Ruská invaze na Ukrajinu je nejbrutálnějším ozbrojeným konfliktem v Evropě od dob druhé světové války. Vše odstartoval Vladimir Putin v únoru 2022 nevyprovokovaným útokem na svého západního souseda. Co se za tu dobu odehrálo na ukrajinském bojišti? Redakce CNN Prima NEWS přináší tematický kvíz. Vyzkoušejte si, jak se orientujete v jednotlivých bitvách i v dalších klíčových událostech ruské invaze.

Tvrdý úder Ukrajinců. Rusové měli 90 tisíc vojáků na novou ofenzivu, drtily je salvy z HIMARS

Rusko se chystalo významně zesílit tlak především v Charkovské oblasti a ulehčit okupantům válčení na jiných úsecích ukrajinské fronty. Na novou ofenzivu proto vycvičilo okolo 90 tisíc vojáků. Zaútočily na ně ale ukrajinské síly pomocí amerických raketových systémů HIMARS, a to prakticky ihned, jakmile dostaly od Washingtonu zelenou k úderům na ruském území, informují agentury Unian i Associated Press (AP). „Podařilo se nám zničit celé kolony vojáků podél hranice. Čekaly na rozkaz ke vstupu na Ukrajinu,“ řekl médiím jeden z ukrajinských vojáků.

Vietnamský voják Nguyen bojuje proti Rusům: Ukrajina je má vlast, v Buči jsem zažil šok, říká

Vyrůstal v Hanoji, ale Ukrajina se stala jeho domovem. Ten nyní Tung Lam Nguyen již druhým rokem brání před ruskými okupanty. Několikrát byl ošklivě zraněn v boji a pokaždé se i díky tamější vietnamské komunitě vrátil zpět na bitevní frontu. „Ukrajina mi toho dala hodně – studoval jsem tu, pracoval jsem tu, oženil jsem se s Ukrajinkou. Je to prostě má vlast," řekl v rozhovoru pro web The Guardian vietnamský voják, který se zúčastnil i bojů poblíž Bachmutu.

Záběry dronového úderu na ruský obrněnec: Exploze vymrštila jednoho z okupantů do vzduchu

Ukrajinská 43. mechanizovaná brigáda provedla na východě Charkovské oblasti sérii úderů namířených proti ruské těžké technice. Ukrajinci pomocí sebevražedných dronů zlikvidovali několik nepřátelských obrněných vozů. Obzvlášť tvrdou ránu schytala posádka jednoho bojového vozidla pěchoty. Bližší okolnosti zveřejněných záběrů je v průběhu ruské agrese složité nezávisle ověřit.

Ukrajinský starosta, který kolaboroval s Rusy, měl podlehnout atentátu. Moskva to popírá

Ruský nezávislý server Mediazona označil za nepravdivou zprávu, že zemřel někdejší starosta města Kupjansk v ukrajinské Charkovské oblasti. Ukrajinská vojenská rozvědka (HUR) o víkendu informovala, že bývalý starosta Hennadij Macehora se stal cílem atentátu. O úmrtí Macehory informoval ruskojazyčný servis BBC s odvoláním na ruská provládní i exilová média. Nicméně Mediazona na svém telegramovém účtu napsala, že účet na ruské sociální síti VKontaktě, který podle médií patřil Macehorově matce, je falešný.

Mrtvý, mrtvý, v péči psychiatrů. Reportér Zrno na fotce demonstruje krutou realitu války

Je to trochu zvláštní jednotka. Říkají si Bratrstvo a ve znaku mají latinské přísloví „In hoc signo vinces“ (v českém překladu „V tomto znamení zvítězíš“, pozn. red.). Jednotka je založená na křesťanských základech, ale funguje jako integrální součást vojenské rozvědky HUR a na Ukrajině ji zná skoro každý. Muži z Bratrstva (mimochodem vybaveni českými puškami CZ BREN 2) se zúčastnili těch nejnáročnějších operací – včetně těch na okupovaném Krymu nebo v Africe, kde změřili síly s Wagnerovci v občanské válce v Súdánu.

Ukrajina může používat německé zbraně proti cílům v Rusku. Nepřímo to potvrdil mluvčí vlády

Aktualizováno

Ukrajina může ke své obraně používat zbraně dodané Německem i proti cílům na ruském území. Vyplývá to z pátečního prohlášení mluvčího německé vlády Steffena Hebestreita, podle kterého Kyjev může zbraně k obraně nasadit v souladu s mezinárodním právem. Německo vyslovilo dlouho očekávaný souhlas krátce poté, co americký prezident Joe Biden podle agentury AP a webu Politico částečně zrušil zákaz použití amerických zbraní na ruské území, aby je Ukrajina mohla použít při obraně v okolí Charkova.