Chcete se stát miliardářem? Úterý a pátek jsou dny, které vám mohou změnit život

Eurojackpot každé úterý a pátek

Chcete se stát miliardářem? Úterý a pátek jsou dny, které vám mohou změnit život, tak neváhejte

A je to tady! Šance stát se miliardářem, a to hned dvakrát do týdne. K zavedenému pátečnímu losování v loterie Eurojackpotu, se totiž bude nově losovat i v úterý. Od 29. března navíc připravila Sazka pro tuzemské zákazníky s plným tiketem po dobu prvních pěti losovacích úterků také možnost zahrát si o celkem 50 vozů Land Rover Defender. A to stále není vše.

„Úplně poprvé se v českých loterních dějinách objevuje šance vyhrávat téměř 3 miliardy korun. Jedná se o nejvyšší možný jackpot v historii České republiky,“ říká tisková mluvčí Sazky Veronika Diamantová.

S takto vysokou výhrou se ale samozřejmě objevuje mnoho otázek. Například, co bychom s tolika penězi udělali? Investovali nebo rozjeli vlastní podnikání? Nakoupili nemovitosti či si prostě jenom užívali života? A právě na tyto otázky hledal odpovědi výzkum společnosti Sazka.

V Česku se změnilo vnímání bohatství. Majetní jsme od 120 000 měsíčně čistého

Mezinárodní průzkum v Česku, Slovensku, Itálii, Německu a Finsku ukázal, kam se posunulo vnímání bohatství. V porovnání s rokem 2017 se až 8x více Čechů cítí být bohatými. Zatímco jim před pěti lety ale k pocitu bohatství stačil měsíční příjem 50 000 korun, hranice se pro polovinu dotazovaných posunula až k 120 000 korunám čistého měsíčního příjmu.

„Částka 120 000 byla klíčová pro všechny dotazované země. Pokud si ale porovnáme výše průměrných měsíčních příjmů, pak Češi a Slováci potřebují k bohatství 4násobek průměrného platu, Finové si přejí jen dvakrát víc. Ovšem polovina Italů by si pro pocit bohatství potřebovala dopřát příjem nad 500 000 měsíčně,“ doplňuje Veronika Diamantová, tisková mluvčí Sazky.

Češi jsou nejskromnější

Na rozdíl od platu se představa o celkové hodnotě majetku bohatého člověka v porovnání s předchozími lety nezměnila. Podle téměř 60 % Čechů stále platí, že hranice bohatství začíná na 10 milionech korun, v ostatních dotazovaných zemích převažuje suma 10x vyšší, tedy 100 milionů korun. Nejnáročnějším národem zůstávají Italové, 10 % z nich si bohatství spojuje s částkou 2 a více miliard korun.

„Italové pocházejí historicky z velmi bohaté společnosti, a to jak z pohledu přírodních zdrojů, tak i jejich životní standard zůstává na velmi vysoké úrovni. Na druhou stranu v současné době vnímáme, že mladá generace pociťuje důsledky jejich hospodaření a pravděpodobně hodnotu bohatství časem přehodnotí,“ osvětluje Dagmar Mištíková, profesionální koučka.

Výhra může nastartovat nové podnikání

Přestože by si 90 % Čechů vystačilo s miliony, společnost Sazka dává nyní prostřednictvím Eurojackpotu zákazníkům dvě šance týdně stát se rovnou miliardářem. „Miliardové výhry už neznamenají, že si koupíte například auto nebo chalupu, ale máte možnost si zcela změnit život nebo zajistit několik generací,“ vysvětluje Diamantová. Eurojackpot přidává k pátečnímu losovacímu dni ještě jeden v úterý.

Mění se i matice hry, kdy se losuje 5 čísel z 50 a 2 z 12 (místo dřívějších 2 z 10), zvyšuje se ale i možnost výhry. Maximální Eurojackpot může dosáhnout až k hranici 120 milionů eur, v přepočtu až 3 miliard korun. „Úplně poprvé se v českých loterních dějinách objevuje šance vyhrávat téměř 3 miliardy korun. Jedná se o nejvyšší možný jackpot v historii České republiky,“ říká Veronika Diamantová.

Jak by vypadal život s miliardou na kontě?

Podle průzkumu by se více než 70 % Čechů nevzdalo svého zaměstnání a dál chodilo do práce. Slováci by viděli nové příležitosti v podnikání, naopak odpočinek od práce by si dali Finové. „Slováci jsou velmi obchodně a dynamicky založený národ a v tomto smyslu jsou velmi podobní Italům nebo například Polákům. Češi na druhou stranu preferují jistotu a tradici, a proto mají tendenci být podobní Němcům. Tendence Finů nepracovat, užívat si života a starat se o sebe, bude pravděpodobně stále větším trendem i u nás,“ zasazuje výzkum do kontextu Mištíková.

Nové bydlení je sen většiny Čechů

Průzkum se zaměřil také na miliardové investice. Lidé napříč státy by si na prvním místě pořídili luxusní nemovitosti. Nejčastěji ale o krásném bydlení sní Češi a Slováci. Na druhém místě by si muži pořídili luxusní automobily. Ženy by naopak investovaly do soukromého ostrova. „Muži rádi žijí v dynamické energii a neznám žádného, který by neocenil luxusní auto. Ženy se naopak cítí velmi často unavené a rády si dopřejí odpočinek a relax, což pro ně bude právě ostrov a moře představovat,“ zmiňuje Mištíková.

V případě miliardové výhry by se Češi svěřili jen svým nejbližším členům rodiny, stejně jako Slováci. Až 15 % by o svém štěstí v loterii neřeklo vůbec nikomu. V případě, že jsou v manželství, ale ze zákona musí.

Eurojackpot

Eurojackpot je nejrozšířenější loterií v Evropě, která vznikla ve Finsku. Teď se hraje v osmnácti zemích. Od října 2014 také v České republice, kde padla dosud rekordní výhra Eurojackpotu, a to 2,5 miliardy korun. V roce 2019 pak v Sazce padla nejvyšší výhra v českém on-line sázení, a to ve výši 1,4 miliardy korun.

Tagy: