CNN Prima News chlapec

chlapec

Výpis příspěvků ke štítku „chlapec“

Vzácná nemoc brání malému Damiánkovi v chůzi. Pomoci mohou ortézy, pojišťovna je však nehradí

Šest let čekala Daniela na to, až lékaři zjistí, proč jejího syna Damiánka neustále trápí zdravotní komplikace. Odpovědi se jí dostalo v den, kdy by za jiných okolností šel Damiánek poprvé do školy: syndrom ZTTK. Kvůli extrémně vzácnému a závažnému multisystémovému onemocnění se dnes o 9letého chlapce musí maminka starat 24 hodin denně. Damiánek dosud sám plně nechodí, pomoci by však mohly speciální ortézy. Ty, které jsou dostupné v Česku, však nejsou vhodné – a ty ze zahraničí pojišťovna nehradí. Daniela se proto obrátila s prosbou o pomoc na veřejnost.

Na cesty do školy potřebuje Ondra s Kabuki syndromem nové auto. Rodiče prosí o pomoc

Sedmiletý Ondrášek by se měl učit psát, číst, počítat a hrát si s kamarády. Chlapec však trpí genetickým onemocněním zvaným Kabuki syndrom: v podstatě se zastavil v mentálním i fyzickém vývoji na úrovni 11měsíčního dítěte. Ondra nemluví, nechodí – pouze leze, sám se nenají a takřka nevidí. Jeho milující rodiče se snaží mu život co nejvíce ulehčit, jsou však chvíle, kdy na to sami nestačí. Příkladem je pořízení nového auta, v němž by mohl jejich mladší syn dojíždět do speciální školy. S žádostí o pomoc se proto obrátili na veřejnost.

Hrůzný útok žraloka nepřežil 15letý surfař. Rodina se s ním rozloučila dojemným rituálem

Fatálně skončilo pro patnáctiletého chlapce surfování na jihu Austrálie. Khai Cowley, který se tomuto sportu věnoval odmala, byl při tréninku napaden dosud nespecifikovaným druhem žraloka. Mladý sportovec pocházel z rodiny s dlouholetou surfařskou tradicí. Jeho blízcí se s ním v pondělí rozloučili během velmi emotivního pohřbu, informuje web ABC News.

Bezohledný lyžař usmrtil na sjezdovce osmiletého Alexe. Soud mu uložil podmínku a pokutu

Dva roky vězení s podmínečným odkladem na zkušební dobu tří let. Tak zní výše trestu pro 21letého mladíka, který loni v únoru na sjezdovce ve slovenském lyžařském středisku srazil a usmrtil teprve osmiletého Alexe. Viník navíc musí chlapcově rodině zaplatit v přepočtu přes 600 tisíc korun jako náhradu škody. O rozhodnutí soudu informovala slovenská média.

Lék šetrnější než chemoterapie. Malému Arthurovi „blina“ vrátila úsměv, rakovinu porazil

Z chlapce, který kvůli chemoterapiím trpěl únavou a silnou nevolností, se díky nové léčbě stalo usměvavé dítě. Příběh jedenáctiletého Arthura z Velké Británie, kterému byla diagnostikována B-buněčná akutní lymfoblastická leukémie (B-ALL), má šťastný konec. Svůj boj se zákeřnou nemocí vyhrál, významně mu pomohl lék zvaný blinatumomab, který obdržel v rámci testování. Pro dospělé je léčba „blinou“ již povolena a odborníci doufají, že brzy tomu tak bude i u dětí. Díky novému typu léčby si Arthur mohl užívat dětství místo toho, aby trávil dny plné nevolnosti v nemocnici.

Průlom ve zdravotnictví. Opravy na srdci dokážou růst s dětmi, odhalil případ malého Owena

Owenu Monroeovi bylo pouhých 18 dní, když se zapsal do zdravotnické historie. Stal se prvním člověkem na světě, kterému byla provedena částečná transplantace srdce. K průlomové operaci došlo v roce 2022, spolu s ní pak padly i další milníky – tkáň použitá k opravě srdce se od té doby zvětšuje. Informace byly zveřejněny v časopise JAMA a dávají odborníkům naději k nalezení a aplikaci převratného typu tkáně rostoucí spolu s pacienty.

Pouhý pád přináší zlomeninu: Oliverkova matka těžkou diagnózu neustála, otec shání pomoc

Malého Olivera vychovává otec Lukáš sám. Maminka rodinu opustila poté, co se dozvěděla, že chlapec trpí nemocí osteogenesis imperfecta – laicky řečeno nevyléčitelnou lámavostí kostí. Oliver vyžaduje neustálou péči a dohled, pouhý pád či úder totiž přináší velmi vysoké riziko zlomeniny. Tatínek chce synovi dopřát co nejkvalitnější život, proto se obrací na veřejnost s prosbou o pomoc. Prostřednictvím sbírky na platformě Znesnáze21 shání peníze na speciální jídelní stoličku.