reklama

Začaly Dny poezie. Co můžete zajímavého v tomto čase a na kterých místech zažít?

Jméno Karla Hynka Máchy zná každý Čech velmi důvěrně. A na jeho památku a jeho nesporný talent v říši poezie vznikl Den poezie, který se každoročně koná na začátku listopadu. Z původně jednodenní akce se postupem doby stal festival, který trvá 14 dní a je perlou mezi podobnými festivaly.

reklama

Den poezie je festival, který se koná každoročně 8. listopadu na památku narození Karla Hynka Máchy ve více než padesáti městech a obcích v České republice. Festival vznikl v roce 1999 na popud Bernie Higgins a Renaty Bulvové (literární a kulturní Klub 8), k nimž se postupně připojili Martin Zborník a Zora Šimůnková. Jedno veřejné čtení se tradičně koná u sochy K. H. Máchy na Petříně. V programu vystupují i zahraniční hosté.

  • Loňský festival poctili svou návštěvou Ana Lusía A maral a Luís Felipe Castro Mendes, portugalští autoři, kteří jsou známí i za hranicemi své rodné země.
  • V minulosti, např. v roce 1999, se vybrané básně známých autorů ocitly na veřejných místech, kde si je mohli pročítat cestující v metru nebo v tramvajích místo reklam.
  • V roce 2001 se do festivalu zapojila i další velká česká města.
  • V roce 2017 uplynulo významné výročí od narození českého velikána Jana Amose Komenského. Na jeho počest byl festival Den poezie zahájen projektem Poezie pro čekající a básně se objevily např. v čekárnách u lékařů.

Festival Den poezie je také dlouholetým partnerem projektu Praha, město literatury.

Součástí programu jsou autorská čtení, divadelní představení, happeningy, výstavy, pořady pro děti a rodiče a mnoho dalšího. Knihovny, literární skupiny, školy, jednotlivci, zahraniční kulturní instituce a všichni se scházejí, aby četli, psali a užívali si poezii.

Festival Den Poezie v Pobeskydí se koná již od roku 1999

Pokud si chcete užít několik dnů s poezií v krásné krajině Pobeskydí, zkuste si s dobrou knihou udělat výlet do přírody a objevujte kromě, nebo právě s poezií i další krásy, které vás budou inspirovat. Průvodcem by vám mohl být básník Miloš Jirko, rodák z Valašského Meziříčí, který svou básnickou tvorbou přispíval mimo jiné i do beletristického týdeníku Lumír. Jeho tvorbu ovlivňovali takoví velikáni jako Fráňa Šrámek, S. K. Neumann nebo Karel Toman.

Básně Miloše Jirka by se velmi dobře recitovaly nad dobrou kávou a dobrým obědem, který vám nabídne třeba krásenský pivovar ve Valašském Meziříčí. Kuřecí steak s hořčicovou omáčku bude tím pravým startovním blokem a kdo má rád ostré, může použít pepř.

Den poezie 2021

Letos se bude festival konat ve dnech od 8. do 21. listopadu 2021. Tentokrát se festival ponese v duchu italského básníka Danta Alighieriho (letos je to 700 let od jeho úmrtí) s tématem vycházejícím z jeho asi nejslavnějšího díla „Božská komedie“.

11. 11. 2021 od 9:00: Den poezie – Božská komedie. Úniková hra, soutěž o nejhezčí kaligram.

SŠ obchodu, řemesel, služeb a ZŠ, Ústí nad Labem, p. o. , Keplerova, 40007 Ústí nad Labem

20. 11. 2021 –⁠ 16:00 Vonná poezie ve Vonoklasech. Poetické odpoledne pro děti, hostem bude divadlo Marky Míkové DAMDAM a představení pro děti O lenochodech. Společně postavíme hru Člověče, nezlob se! a trasa figurek povede po Vonoklasech. Hru darujeme dětem v nemocnici, více na akci. Po večeru se vydáme po trase Karla Havlíčka Borovského (bylo by mu letos 200 let!). Součástí vycházky bude výklad o životě básníka. V jeho jménu je připravena poetická trasa, kde na vás čeká naučná stezka pro děti i dospělé s lampiónky lesem do Černošic. Zde můžete společně s básněmi K.H. Borovského obdivovat přírodu a dozvědět se třeba něco o přírodním krmení pro ptáčky. vstupné dobrovolné.

Obecní úřad, Na návsi, 252 28 Vonoklasy

8. 11. 2021 – 21. 11. 2021: Semináře, specializované prohlídky, on-line literární tvorba: Památník písemnictví na Moravě – muzejní prostory nebo virtuální prostor, Klášter 1 66461 Rajhrad.

Památník písemnictví na Moravě tvoří součást Muzea Brněnska. Je institucí muzejního charakteru, jejíž hlavní náplní je odborná péče o literární či obecněji písemné památky spjaté s moravským prostředím. Památník je také spjat se jménem Milana Kundery, který zde byl hostem a podílel se na přípravě výstavy věnované Halasům.

9.11. – 21. 11. 2021: Místo pod korunou. Navštivte oblíbené místo, které považujete za poetické. Vyfoťte jej alespoň sedmkrát během festivalu Dne poezie stále ve stejnou denní dobu, ve stejný čas. Fotografie posílejte na adresu budkova@knihovna-se.cz, nejdéle do 21. 11. 2021. Jedna vybraná série bude odměněna knihou a všechny fotografie budou vystaveny na webových stránkách knihovny.

Městská knihovna Sedlčany, Kapitána Jaroše 482, 26401 Sedlčany

Výsledkem vašeho fotografického snažení může být zajímavá krajinná scenérie, hnízdící vzácný pták nebo podzimní zahrada plná solitérů.

16. 11. 2021 od 19:00: Oslava narozenin Karla Hynka Máchy.

V tento den se uskuteční tradiční setkání všech milovníků poezie, kteří přijdou s básní a vínem. Pořádá Společnost poezie. Své verše nezapomeňte doma! Každý začínající a pokročilý básník má možnost předvést svou tvorbu širokému publiku pod dohledem K. H. Máchy, který bude záštitou poezie.

Socha Karla Hynka Máchy na pražském Petříně

Zdroj: Pořady Dne poezie 2021 - Den poezie

Tagy:

Hlavní zprávy

Vojtěch čelí trestnímu oznámení. Z Chytré karantény údajně odtekly stovky milionů
Koronavirus

Vojtěch čelí trestnímu oznámení. Z Chytré karantény údajně odtekly stovky milionů

Skupina právníků Pro Libertate podala trestní oznámení na ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (ANO), hlavní hygieničku Pavlu Svrčinovou i její předchůdkyni Jarmilu Rážovou. Tvrdí, že projekt Chytrá karanténa měla umožnit soukromým firmám zpronevěřit miliony korun. Ministerstvo zdravotnictví to považuje za nesmysl a odkazuje se na kontroly Nejvyššího kontrolního úřadu.

Přeočkování proti covidu bude zřejmě nutné každý rok, připouští výrobci vakcíny

Je stále pravděpodobnější, že se lidé budou muset proti onemocnění COVID-19 přeoočkovávat každý rok. Shodli se na tom šéfové společností Pfizer a BioNTech. Ti u výroby vakcíny s déletrvajícím účinkem poukazují na podobný problém, se kterým se medicína setkává v případě chřipky. Mutování viru je totiž rychlejší než výroba vakcinační látky.

Těžký boj s autismem českého atleta. Zažil šikanu a dvacetkrát se pokusil o sebevraždu

Když běžím, nepřemýšlím. Když nepřemýšlím, je mi dobře. Tato slova řekl webu Bez frází český atlet Jiří Pavel Češka, pro kterého je sport cestou, jak uniknout depresím, kterými trpí kvůli Aspergerovu syndromu – poruše autistického spektra. Dlouho mu nikdo diagnózu nesdělil, proto se v minulosti dost natrápil. Až tak, že se přibližně dvacetkrát pokusil o sebevraždu.

Pistoli měli doma volně v šuplíku. Rodiče střelce z Michiganu čelí obvinění ze zabití

Rodiče 15letého Ethana Crumbleyho, kterého policie považuje za pachatele úterní smrtící střelby na střední škole v americkém státě Michigan, čelí obvinění ze čtyřnásobného neúmyslného zabití. Okresní prokuratura v pátek oznámila jejich stíhání s tím, že pistoli použitou při útoku uchovávali doma v nezamčeném šuplíku. Jejich chování podle prokurátorky dalece překračuje nedbalost.

Pochybuji, že Mikuláš bude mít respirátor. Vojtěch nedoporučil návštěvy během nadílky

Ministerstvo zdravotnictví chystá protiepidemická doporučení, kterými by se lidé měli řídit během vánočních svátků. Šéf resortu Adam Vojtěch (za ANO) to zmínil během páteční tiskové konference. Tam mimo jiné potvrdil, že vláda hodlá zavést povinné očkování pro lidi starší 60 let a další vybrané skupiny. Vojtěch během brífinku také označil za nežádoucí obvyklé návštěvy Mikulášů, andělů a čertů v domácnostech.

Kdyby Piráti nebyli ve vládě, žíly by mi to netrhalo, míní zastupitel ODS

Teplický zastupitel Martin Kadeřábek (ODS) by se obešel bez účasti Pirátů v nové vládě, kde jsou občanští demokraté nejsilnější stranou. Řekl to v pořadu Divoká karta na CNN Prima NEWS. Tři ministerská křesla pro stranu Ivana Bartoše považuje Kadeřábek za neadekvátní. Podle předsedkyně Mladého Pirátstva Kateřiny Stojanové je však rozdělení vládních pozic spravedlivé.

Zoufalý Afghánec prodal dceru za půdu a ovce. Po týdnech má zahanbený otec dívku zpět doma

Šťastný konec má příběh devítileté afghánské dívky Parwany, který jsme vám přinesli minulý měsíc. Poté, co ji otec prodal 55letému muži, aby uživil své ostatní děti, se s pomocí přihlásili jednotlivci i humanitární organizace. Děvčátko se nakonec podařilo vrátit k jeho rodině a společně s matkou a sourozenci se přesunulo do nového domova, informuje stanice CNN.

reklama

Domácí zpravodajství

Válek se pustil do Vojtěcha a spol. kvůli povinnému očkování: Neposílají mi, co připravují

První kroky nové vlády směrem k epidemii covidu budou podle kandidáta na ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09) vycházet z aktuální situace v nemocnicích. Někteří odborníci očekávají dosažení nebo i překročení maximálních počtů hospitalizovaných z letošního jara. Válek chce také co nejdříve naočkovat lidi posilující dávkou a také děti. Zároveň zkritizoval současného šéfa resortu Adama Vojtěch (za ANO) za nedostatečnou komunikaci.

reklama