Začaly Dny poezie. Co můžete zajímavého v tomto čase a na kterých místech zažít?

Jméno Karla Hynka Máchy zná každý Čech velmi důvěrně. A na jeho památku a jeho nesporný talent v říši poezie vznikl Den poezie, který se každoročně koná na začátku listopadu. Z původně jednodenní akce se postupem doby stal festival, který trvá 14 dní a je perlou mezi podobnými festivaly.

Den poezie je festival, který se koná každoročně 8. listopadu na památku narození Karla Hynka Máchy ve více než padesáti městech a obcích v České republice. Festival vznikl v roce 1999 na popud Bernie Higgins a Renaty Bulvové (literární a kulturní Klub 8), k nimž se postupně připojili Martin Zborník a Zora Šimůnková. Jedno veřejné čtení se tradičně koná u sochy K. H. Máchy na Petříně. V programu vystupují i zahraniční hosté.

  • Loňský festival poctili svou návštěvou Ana Lusía A maral a Luís Felipe Castro Mendes, portugalští autoři, kteří jsou známí i za hranicemi své rodné země.
  • V minulosti, např. v roce 1999, se vybrané básně známých autorů ocitly na veřejných místech, kde si je mohli pročítat cestující v metru nebo v tramvajích místo reklam.
  • V roce 2001 se do festivalu zapojila i další velká česká města.
  • V roce 2017 uplynulo významné výročí od narození českého velikána Jana Amose Komenského. Na jeho počest byl festival Den poezie zahájen projektem Poezie pro čekající a básně se objevily např. v čekárnách u lékařů.

Festival Den poezie je také dlouholetým partnerem projektu Praha, město literatury.

Součástí programu jsou autorská čtení, divadelní představení, happeningy, výstavy, pořady pro děti a rodiče a mnoho dalšího. Knihovny, literární skupiny, školy, jednotlivci, zahraniční kulturní instituce a všichni se scházejí, aby četli, psali a užívali si poezii.

Festival Den Poezie v Pobeskydí se koná již od roku 1999

Pokud si chcete užít několik dnů s poezií v krásné krajině Pobeskydí, zkuste si s dobrou knihou udělat výlet do přírody a objevujte kromě, nebo právě s poezií i další krásy, které vás budou inspirovat. Průvodcem by vám mohl být básník Miloš Jirko, rodák z Valašského Meziříčí, který svou básnickou tvorbou přispíval mimo jiné i do beletristického týdeníku Lumír. Jeho tvorbu ovlivňovali takoví velikáni jako Fráňa Šrámek, S. K. Neumann nebo Karel Toman.

Básně Miloše Jirka by se velmi dobře recitovaly nad dobrou kávou a dobrým obědem, který vám nabídne třeba krásenský pivovar ve Valašském Meziříčí. Kuřecí steak s hořčicovou omáčku bude tím pravým startovním blokem a kdo má rád ostré, může použít pepř.

Den poezie 2021

Letos se bude festival konat ve dnech od 8. do 21. listopadu 2021. Tentokrát se festival ponese v duchu italského básníka Danta Alighieriho (letos je to 700 let od jeho úmrtí) s tématem vycházejícím z jeho asi nejslavnějšího díla „Božská komedie“.

11. 11. 2021 od 9:00: Den poezie – Božská komedie. Úniková hra, soutěž o nejhezčí kaligram.

SŠ obchodu, řemesel, služeb a ZŠ, Ústí nad Labem, p. o. , Keplerova, 40007 Ústí nad Labem

20. 11. 2021 –⁠ 16:00 Vonná poezie ve Vonoklasech. Poetické odpoledne pro děti, hostem bude divadlo Marky Míkové DAMDAM a představení pro děti O lenochodech. Společně postavíme hru Člověče, nezlob se! a trasa figurek povede po Vonoklasech. Hru darujeme dětem v nemocnici, více na akci. Po večeru se vydáme po trase Karla Havlíčka Borovského (bylo by mu letos 200 let!). Součástí vycházky bude výklad o životě básníka. V jeho jménu je připravena poetická trasa, kde na vás čeká naučná stezka pro děti i dospělé s lampiónky lesem do Černošic. Zde můžete společně s básněmi K.H. Borovského obdivovat přírodu a dozvědět se třeba něco o přírodním krmení pro ptáčky. vstupné dobrovolné.

Obecní úřad, Na návsi, 252 28 Vonoklasy

8. 11. 2021 – 21. 11. 2021: Semináře, specializované prohlídky, on-line literární tvorba: Památník písemnictví na Moravě – muzejní prostory nebo virtuální prostor, Klášter 1 66461 Rajhrad.

Památník písemnictví na Moravě tvoří součást Muzea Brněnska. Je institucí muzejního charakteru, jejíž hlavní náplní je odborná péče o literární či obecněji písemné památky spjaté s moravským prostředím. Památník je také spjat se jménem Milana Kundery, který zde byl hostem a podílel se na přípravě výstavy věnované Halasům.

9.11. – 21. 11. 2021: Místo pod korunou. Navštivte oblíbené místo, které považujete za poetické. Vyfoťte jej alespoň sedmkrát během festivalu Dne poezie stále ve stejnou denní dobu, ve stejný čas. Fotografie posílejte na adresu budkova@knihovna-se.cz, nejdéle do 21. 11. 2021. Jedna vybraná série bude odměněna knihou a všechny fotografie budou vystaveny na webových stránkách knihovny.

Městská knihovna Sedlčany, Kapitána Jaroše 482, 26401 Sedlčany

Výsledkem vašeho fotografického snažení může být zajímavá krajinná scenérie, hnízdící vzácný pták nebo podzimní zahrada plná solitérů.

16. 11. 2021 od 19:00: Oslava narozenin Karla Hynka Máchy.

V tento den se uskuteční tradiční setkání všech milovníků poezie, kteří přijdou s básní a vínem. Pořádá Společnost poezie. Své verše nezapomeňte doma! Každý začínající a pokročilý básník má možnost předvést svou tvorbu širokému publiku pod dohledem K. H. Máchy, který bude záštitou poezie.

Socha Karla Hynka Máchy na pražském Petříně

Zdroj: Pořady Dne poezie 2021 - Den poezie

Tagy: