Smrt Jana Třísky, který by letos oslavil 85 let, dodnes vzbuzuje emoce. Přijel domů zemřít?

Nezapomenutelný herec, který v roce 1977 emigroval do USA, zanechal v české kinematografii hlubokou stopu. Přestože od jeho smrti letos v září uplynuly už čtyři roky, stále nikdo neví, co se v osudný den přesně stalo. Jednalo se o zkrat? Nešťastnou náhodu? Nebo snad dokonce sebevraždu?

Smrt českého herce a uznávaného dabéra Jana Třísky dodnes vzbuzuje jisté pochybnosti a řadu otazníků. Z kalifornského Los Angeles, kde žil, přiletěl do rodné vlasti kvůli natáčení filmu Na střeše, který připravoval Jiří Mádl. Zdál se být ve skvělé kondici a říkal, jak se na filmování těší. Dva dny před tím, než padla první klapka, však došlo k obrovské tragédii.

Jan se vydal na Karlův most, chvíli postával u jedné ze soch, pak se usadil na zídku mostu a kochal se pohledem na Vltavu. Jeho riskantní a nebezpečné počínání neuniklo pozornosti kolemjdoucích, kteří upozornili ochranku Karlova mostu. Strážci se mu snažili domluvit, on si ale říct nedal. Během jejich přítomnosti sice slezl dolů, ale jakmile odešli, vyšplhal na zídku znovu. Pár minut nato se za nevyjasněných okolností zřítil ze čtrnáctimetrové výšky do Vltavy.

Bezvládné tělo vytáhli po pěti minutách z ledové vody dva muži z Polska, shodou okolností záchranáři, kteří se zrovna projížděli výletní lodí. Skočili pro něj, vytáhli na palubu, kde se jim podařilo obnovit jeho životně důležité funkce. Herec byl převezen do nemocnice, kde další den bohužel zemřel. Výpovědi očitých svědků, kteří hrůze přihlíželi, se výrazně lišily. Někteří tvrdili, že herec nešťastně uklouzl, jiní, že z mostu skočil dobrovolně sám. Policie, která se úmrtím Jana Třísky zabývala, případ odložila.

Kolegové a kamarádi mají jasno

Hercův blízký přítel a kolega Jan Hrušínský sebevraždu okamžitě vyloučil. Podle něj šlo o nešťastnou náhodu. „Myslím, že šel na Karlův most proto, že tam měl takové místo, na které vždycky položil dlaň. Jako herec byl pověrčivý a věřil, že mu to pomůže, aby svoji práci odvedl dobře,“ prohlásil.

Podobný názor sdílel i Jiří Mádl, který měl s Třískou chystaný film natáčet. „Představa, že by přiletěl z Kalifornie, absolvoval kostýmní zkoušky a šel ukončit svůj život, je naprosto hloupá. Vymstil se mu jeho rituál návštěvy Karlova mostu, který dělal před natáčením každého nového filmu,“ okomentoval to tehdy pro média.

Naopak známý český psychiatr Jan Cimický nevyloučil, že všechno mohlo být i trochu jinak. „V mém profesním životě jsem se za téměř padesát let praxe setkal s mnoha nevysvětlenými a možná i nevysvětlitelnými akty zdravých lidí. Bylo by naivní představovat si, že zdánlivě vyrovnaný člověk, který na sobě nedává nic najevo, nic mu nechybí, neprožívá uvnitř řadu trablů a démonů. Kolik slavných osobností skončilo život vlastním uvážením, aniž by tomu druzí porozuměli. To může být i tento případ,“ nastínil Cimický.

„Vlastně ani přesně nevíme, co se stalo a jak se to stalo. Vycházejme z toho, že něco velice důležitého se v nitru člověka probudí a nemusí to být jen deprese, svou roli hraje i úzkost a obava, nejistota a někdy náhlý impulz. To všechno je možné a my to již nezjistíme. Nemůžeme ani odpovědět, zda je důležité, aby se to stalo na nějakém konkrétním místě. Faktem zůstane, že smrt vynikajícího umělce, spisovatele, muzikanta, malíře, básníka či herce je velká ztráta,“ dodal.

Pravdu, jak to skutečně bylo, už se asi nikdy nedozvíme a smrt legendárního herce se navždy zařadí k těm nevysvětlitelným...

Tagy: