reklama

Má své kvality, ale nové hity nepřinese, hodnotí publicista nové album skupiny ABBA

Slavná švédská popová skupina ABBA vydala po 40 letech nové studiové album, které nese název Voyage. Hudební publicista Josef Vlček má z počinu smíšené pocity. „Ta muzika je hezká, ale nové hity asi nepřinese, populární hudba už se posunula úplně někam jinam,“ řekl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS.

reklama

Voyage je deváté studiové album kapely a první od desky The Visitors, která vyšla 30. listopadu 1981. Po svém posledním televizním vystoupení na konci roku 1982 si skupina dala na desítky let pauzu. O jejím možném návratu se pak psalo dlouhá desetiletí.

Jak se nové album Voyage povedlo, hodnotil v pořadu 360° na CNN Prima NEWS hudební publicista Josef Vlček. „Poslouchal jsem tu desku dnes několikrát a mám smíšené pocity. Je smířlivá, lehce sentimentální a nostalgická. ABBA se nesnaží přizpůsobovat nové době, zůstává v atmosféře 70. let. Je to muzika, po které se nám stýská,“ řekl.

Poté ale zmínil, že právě nepřizpůsobení se současnosti by mohlo být pro Voyage také nejzásadnějším problémem. „Deska má své kvality, ale nové hity asi nepřinese. Populární hudba se už posunula úplně někam jinam. Navíc tam zpívají dědečkové a babičky, což mladší generaci asi nebere,“ dodal.

Ale ani to nic nemění na tom, že je ABBA jednou z nejúspěšnějších kapel v historii populární hudby. Kapela dosáhla mezinárodního průlomu poté, co v roce 1974 zvítězila v soutěži Eurovize s písní Waterloo. Byla také první neanglicky mluvící popovou skupinou, která dobyla hitparády v anglicky mluvících zemích.

Studiové album Voyage navíc není pomyslnou tečkou. Příští rok se skupina chystá v Londýně i na digitální koncerty. Při multimediální show Abba Voyage mají od konce května virtuální obrazy členů kapely, takzvaní abbataři, vystupovat společně s živou kapelou ve speciálně vybudované aréně.

Aby takto mohlo popové kvarteto vystupovat, museli jeho členové pět týdnů písně zpívat před 160 kamerami, které zachytily každý pohyb. Skupina při tom spolupracovala se společností Industrial Light & Magic režiséra George Lucase.

Ceny vstupenek se pohybují od 31,95 do 367 liber (od 940 do 10 800 korun) a velká část jich byla v září za několik hodin vyprodaná. Koncerty budou trvat 100 minut bez přestávky.

Tagy:

Hlavní zprávy

Olympiáda v Pekingu jako svátek sportu? Dva měsíce před startem spíš symbol strachu

Do zahájení zimních olympijských her v Pekingu zbývají přesně dva měsíce. Místo toho, aby se mluvilo o tom, kdo bude bojovat o medaile, se řeší, zda vůbec sportovci, kteří se mají na hrách představit, přicestují. Odradit je mohou ještě přísnější covidová opatření než při hrách v Tokiu nebo znepokojivá situace kolem tenistky Pcheng Šuaj. Už před startem olympiády je tak její renomé značně pošramocené.

Zavřete školy. Je v nich covidové tsunami, zachráníte prarodiče, tvrdí zástupce učitelů

Děti by měly od 10. prosince přejít na distanční výuku a být až do Vánoc v karanténě, řekl pro CNN Prima NEWS prezident Pedagogické komory Radek Sárközi. Školy totiž podle něj a dat, která má, prezentují aktuálně největší riziko šíření a covid se v nich šíří jako tsunami. Pokud se to nestane, čeká nás podle Sárköziho až trojnásobný počet zemřelých.

Výbuch indonéské sopky si vyžádal mrtvého a 41 zraněných. Všude jsou oblaka kouře a popela

Aktualizováno

Na východě nejlidnatějšího indonéského ostrova Jáva v sobotu vybuchla sopka Semeru. Vychrlila mohutný oblak tmavého kouře a popela, čímž donutila obyvatele přilehlých oblastí, aby se dali na útěk. Místní úřady uvádějí, že zemřel nejméně jeden člověk, 41jich utrpělo zranění. Náměstek šéfa okresu Lumajang Indah Masdar na tiskové konferenci oznámil, že desítky lidí mají popáleniny.

reklama

Domácí zpravodajství

Židé odsuzují antivaxery za nošení hvězd: Neočkovaní se oproti válce mají skvěle

Odpůrci očkování a protiepidemických opatření přicházeli v posledních měsících na demonstrace kromě transparentů i s různými doplňky na kabátech a bundách. Kromě odznáčků, kterými dávali najevo svůj negativní názor na vakcinaci či opatření, si někteří z nich na oblečení připevnili žlutou hvězdu připomínající tu, kterou nosili Židé za 2. světové války na územích okupovaných nacisty. Židovská obec v Praze však takové jednání odsuzuje. Stejně tak i jakékoliv srovnávání problémů neočkovaných se strastmi Židů za války.

Kde se vzala mutace omikron? Mohla se vyvinout u pacientů s AIDS, poukazují vědci

O nově objevené verzi koronaviru se toho zatím příliš neví. Celý svět teď hledá odpověď na otázku, jak varianta omikron, která má přes 50 mutací včetně více než 30 na takzvaném hrotovém (spike) proteinu, vlastně vznikla. Podle izraelského vědce Cyrille Cohena se mohla vyvinout v těle pacientů trpících nemocí AIDS. Tuto možnost podpořili i další odborníci, jiní ji naopak považují za nepravděpodobnou.

reklama