CNN Prima News Cyril Svoboda

Cyril Svoboda

Výpis příspěvků ke štítku „Cyril Svoboda“

Orientalista Pelikán: Smrt Raísího nedestabilizuje Írán. Podle Svobody jde o výrazný zásah

Tragická smrt íránského prezidenta Ebráhíma Raísího nepovede k destabilizaci tohoto asijského státu, uvedl ve vysílání CNN Prima NEWS orientalista Petr Pelikán. Událost podle něj nebude mít vliv ani na zahraniční politiku země. Exministr zahraničí Cyril Svoboda (KDU-ČSL) ovšem řekl, že smrt Raísího představuje „výrazný personální zásah“, jelikož měl v budoucnu nahradit duchovního vůdce Alího Chameneího.

Nerudová či Síkela eurokomisařem? Podle Zdechovského nikoliv, vyjmenoval vlastní adepty

V koalici stále doutná spor o to, koho by měla vláda vyslat na post českého eurokomisaře. Lidovecký europoslanec a čtyřka kandidátky Spolu Tomáš Zdechovský v podcastu Chuť moci Thomase Kulidakise odmítl uvažovaná jména Danuše Nerudové nebo Jozefa Síkely. Sám vidí několik kandidátů –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ zmínil Alexandra Vondru, lidoveckého poslance Ondřeje Benešíka, Miroslava Kalouska nebo Mirka Topolánka. Ke kroužkování na kandidátce Spolu na rozdíl od lídra Vondry z ODS vyzývat nehodlá.

Hutka: Nohavica mi měl dát po hubě. Největším problémem vlády je ODS, je to strana na odpis

Pětikoalici po volbách fandil, velmi ho však zklamala, Piráty ale bude stále volit, protože jsou dosud čistí. Petr Fiala není skutečným šéfem ODS, Cyrila Svobody by se lidovci měli zbavit a sestavování kandidátky Spolu do Evropských voleb je trapné a hloupé. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS to uvedl písničkář Jaroslav Hutka, který 21. dubna slaví 77. narozeniny. Promluvil také o Jarku Nohavicovi, o kterém napsal píseň Udavač z Těšína, nebo o Karlovi Krylovi.

KOMENTÁŘ: Je třeba vyloučit Svobodu, soudruzi aneb Lidovecký úpadek v praxi

Už Masaryk věděl, že největší bolestí demokracie je nedostatek demokratů. Ano, vyprávět vzletně o demokracii a hřímat proti populistům, extremistům a kde komu dalšímu, by šlo celkem snadno. Opravdová zkouška, zda je někdo skutečným demokratem, ale přichází ve chvíli, kdy má dotyčný unést opačný názor, kdy se s ním má silou vlastních argumentů popasovat. Potom se snadno můžeme nadát toho, že jde demokracie stranou a sáhne se po starých dobrých metodách z dob minulých – jako je například vylučování ze strany. Z demokrata soudruhem snadno a rychle...

Svoboda emotivně o konfliktu u lidovců: Máme s Hladíkem oba telefony. Proč mi nezavolal?

Nikdo mi neřekl, jakými názory poškozuji KDU-ČSL. O vnitřním sporu u lidovců to v pořadu 360° na CNN Prima NEWS uvedl bývalý předseda lidovců Cyril Svoboda. Představitelům strany vyčetl, že ho o návrhu ohledně jeho vyloučení neinformovali. „Stejně jako já má i místopředseda Petr Hladík telefon, proč mi nezavolal?“ podivil se. Podle politologa Jana Kubáčka však Svoboda v celém sporu spíše „dělá polomrtvého brouka“.

Lidovci vyzvali Svobodu k odchodu ze strany. To dělal Stalin, obvinil exministr vedení

Aktualizováno

Předsednictvo lidovců se v úterý distancovalo od výroků bývalého předsedy Cyrila Svobody s tím, že poškozují dobré jméno strany, a vyzvalo ho, aby zvážil odchod z KDU-ČSL. Předseda KDU-ČSL Marian Jurečka předpokládá, že tématem se bude znovu zabývat širší vedení strany, tedy celostátní výbor, který by se měl sejít ve čtvrtek 25. dubna. Jurečka novinářům řekl, že si chce věc se Svobodou vyříkat osobně. Ten v rozhovoru pro iDNES.cz řekl, že odejít nehodlá a obvinil vedení strany ze stalinistických metod.

Hladík chce konec Svobody v KDU-ČSL kvůli „proruským“ názorům. Pseudokauza, říká exšéf strany

Aktualizováno

Místopředseda KDU-ČSL a současný ministr životního prostředí Petr Hladík chce předsednictvu strany navrhnout vyloučení bývalého šéfa lidovců Cyrila Svobody. Hladík mu vyčítá jeho politické názory z poslední doby včetně rozhovoru pro server Voice of Europe, který je od středy na českém sankčním seznamu. Hladík to řekl v neděli v pořadu České televize Otázky Václava Moravce. Svoboda kontroval tím, že Hladík utíká od odpovědnosti za propad preferencí lidovců ke dvěma procentům vymýšlením pseudokauz a vylučování ze strany má být podle stanov.

Umět unést argumenty je schopnost státníků, kritizuje vládu Svoboda. Nelíbí se mu stav V4

Současná vláda Petra Fialy (ODS) se tváří, že se v česko-slovenských vztazích děje něco mimořádného. Máme sice rozdílné názory, ale schopnost státníků je neodcházet od stolu, řekl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS bývalý ministr zahraničních věcí Cyril Svoboda (KDU-ČSL). Lubomír Zaorálek (SOCEDM), který v letech 2013 až 2017 zastával stejný post, dodal, že odlišné názory států Visegrádské čtyřky (V4) v minulosti schůzkám nebránily.