Prezidentské volby

Nejnovější příspěvky k tématu

USA

Sledujte celý záznam debaty mezi Bidenem a Trumpem

CNN Prima NEWS odvysílala v pátek 28. června první televizní duel mezi americkým prezidentem Joem Bidenem a jeho vyzyvatelem Donaldem Trumpem od října roku 2020. Ostře sledovaná debata, kterou připravila americká CNN, se uskutečnila v americké Atlantě v sídle CNN. Přímo na místě byl i reportér CNN Prima NEWS Daniel Konewka. Divákům zprostředkoval exkluzivní zákulisí příprav duelu dvou politiků, kteří se utkají o post nejmocnějšího muže světa. Na celý záznam se podívejte v úvodním videu článku.

V čele Mexika poprvé stane žena. Sheinbaumová s velkým náskokem ovládla průběžné sčítání

Aktualizováno

Vládní kandidátka Claudia Sheinbaumová se zřejmě stane první mexickou prezidentkou. V průzkumech, oficiálních odhadech i průběžných výsledcích sčítání hlasů má přes 50 procent hlasů. K vítězství jí už poblahopřáli dva další kandidáti z nedělních prezidentských voleb – Xóchitl Gálvezová a Jorge Álvarez Máynez. Většinu by podle oficiálního odhadu volebního úřadu INE měly obhájit i vládní strany v obou komorách parlamentu.

Slovenské prezidentské volby: Získal by váš hlas Pellegrini, nebo Korčok? Napoví vám kalkulačka

V duelu o prezidentské křeslo na Slovensku se již v sobotu 6. dubna utkají ve druhém kole voleb Peter Pellegrini a Ivan Korčok. Průzkumy naznačují, že boj bude až do poslední chvíle velmi těsný. Kdo by získal váš hlas? Poradí vám volební kalkulačka, kterou připravilo sdružení KohoVolit.eu. CNN Prima NEWS v samotný den voleb nabídne komplexní zpravodajský servis srovnatelný s volbami v Česku.

Habera: Pellegrini a Korčok se zas tak neliší. Některé věci mě štvou, až se chytám za hlavu

Zpěvák Pavol Habera se nebojí veřejně vyjádřit svůj názor na politiku. V pořadu Nový den na CNN Prima NEWS promluvil na téma prezidentských voleb na Slovensku, při nichž se bude o víkendu rozhodovat mezi Peterem Pellegrinim a Ivanem Korčokem. Habera vysvětlil, proč dává svůj hlas právě Korčokovi. „Problém je v tom, že Pellegrini je v koalici,“ řekl s tím, že jinak nejsou od sebe moc odlišní.

Sledujte záznam speciálu k volbám na Slovensku

Souboj o prezidentský palác v Bratislavě vrcholí. Zvítězí předseda národní rady a bývalý premiér Peter Pellegrini, nebo bývalý ministr zahraničí a diplomat Ivan Korčok? Jak ovlivní nový prezident život na Slovensku a česko-slovenské vztahy? Souboj o každého voliče začal a bude to drama až do sečtení posledního hlasu. Sledujte prezidentské volby na Slovensku společně s týmem našich moderátorů, reportérů i expertů. Pětice moderátorů ve složení Terezie Tománková, Libor Bouček, Petr Suchoň, Petr Převrátil a Barbora Zlatohlávková zprostředkují průběžné výsledky, rozhovory i detailní analýzy výsledků, včetně reakcí politiků. V sobotu 6. dubna živě od 20:00 po celou noc na CNN Prima NEWS.

Biden je pro demokracii větší hrozba než Trump, k cenzuře využil úřady, tvrdí kandidát Kennedy

Americký prezident Joe Biden představuje větší hrozbu než jeho předchůdce a rival Donald Trump. V rozhovoru pro CNN to řekl nezávislý prezidentský kandidát Robert F. Kennedy Jr., který je členem slavné politické dynastie z USA. Synovec zavražděné hlavy státu Johna F. Kennedyho svůj názor odůvodňuje tvrzením, že Biden údajně zneužívá federální úřady k cenzuře. Sám Kennedy byl donedávna demokratem, ale ze strany vystoupil. Je znám řadou kontroverzních názorů, například co se týká pandemie koronaviru.

KOMENTÁŘ: Přímá volba prezidenta je jako umělé poprsí. Nepřirozená a zbytečná

Přímá volba prezidenta – jedna z hlavních příčin fatálního rozdělení společnosti jak u nás, tak i na Slovensku, kde právě startuje zuřivá kampaň před druhým kolem. Přitom je přímá volba v parlamentním modelu asi stejně přirozená, jako když si drobná křehká dívka nechá chirurgicky vykouzlit ňadra velikosti šest. Má to ovšem jeden podstatný háček – že je to nepřirozené, a že to nakonec nadělá víc škody než užitku, tomu děvčeti nikdy nevysvětlíte. Prostě chce mít šestky a hotovo, vlak přes to nejede.

Nerudová: Po volbách jsem byla výraznou osobností. Oslovila mě řada politických stran

Po prezidentských volbách se mnou jednala celá řada politických stran. Chápu, že bych byla výraznou osobností na jejich kandidátkách. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS to řekla Danuše Nerudová. Spolupracovat nakonec začala s hnutím STAN, které povede do červnových evropských voleb. Ekonomka a bývalá rektorka Mendelovy univerzity kromě jiného zhodnotila působení prezidenta Petra Pavla ve funkci hlavy státu.

Diktátorem na den: Většina republikánů by Trumpovi dočasně dopřála neomezenou moc

Téměř tři čtvrtiny republikánských voličů by uvítaly, kdyby se Donald Trump v případě svého znovuzvolení do Bílého domu stal na jeden den diktátorem. Vyplývá to z průzkumu University of Massachusetts. Bývalý prezident dříve v rozhovoru pro Fox News zavtipkoval, že by první den ve funkci strávil jako neomezený vládce, aby uzavřel hranici s Mexikem a podpořil těžbu fosilních paliv. Od té doby své ambice k dočasné absolutní moci několikrát zopakoval na vystoupeních v kampani i v dalších rozhovorech.

Trump slaví triumf i v primárkách, kterých se nezúčastnil. Potupa pro Haleyovou, hlásí média

Republikánská kandidátka na americkou prezidentku Nikki Haleyová musí skousnout další hořkou pilulku. Po neúspěchu v primárkách státu New Hampshire prohrála i v Nevadě. Paradoxem je, že se tohoto klání neúčastnil favorit Republikánů Donald Trump a stejně Haleyová nezvítězila. Je vhodné dodat, že v Nevadě nešly automaticky získat hlasy delegátů potřebných k nominaci pro volby.

Prezidentské volby v roce 2023 se uskuteční v lednu. Systém voleb hlavy státu je dvojkolový a pro voliče je nejpřehlednější z všech voleb v ČR. Od zavedení přímé volby přitahuje hlasování dlouhou řadu nejrůznějších kandidátů, jejich volební preference se podle výzkumů výrazně liší a obvykle lze odhadnout jasné favority alespoň pro postup do druhého kola. Prezidenta je možné volit i s voličským průkazem a dohlížet nad procesem volby mohou lidé i jako členové volební komise. Nově zvolená hlava státu se po zvolení ujme úřadu během inaugurace prezidenta, kde složí slib.