Prezidentské volby

Nejnovější příspěvky k tématu

Pavlovi mají radit další zvučná jména. Koordinovat je bude bývalý diplomat Kolář
Petr Pavel

Pavlovi mají radit další zvučná jména. Koordinovat je bude bývalý diplomat Kolář

Zahraniční i vnitřní politiku bude prezident Petr Pavel pravidelně konzultovat s týmem externích poradců, mezi kterými se objeví například někdejší premiér Petr Pithart, exministr zahraničí Karel Schwarzenberg nebo někdejší velvyslanec Michael Žantovský. Koordinace se ujme bývalý diplomat Petr Kolář. Hlava státu to ve středu řekla v Českém rozhlase Radiožurnál.

Inaugurace Pavla byla party, emoce tryskaly. Aktivismus ale může ublížit, tvrdí experti

Inaugurace Petra Pavla nebyla ceremonie, šlo o party, na které tryskaly emoce. Uvedl to ve speciálu 360° šéfredaktor Reflexu Viliam Buchert. Souhlasil s ním i šéfkomentátor Deníku Martin Komárek. Bývalý ředitel protokolu Kanceláře prezidenta republiky Miroslav Sklenář však dodal, že podobné honosné akce jsou zvyklostí i z předchozích let. Podle komentátora Seznam Zpráv Jindřicha Šídla nyní bude především záležet na tom, jak se bude nový prezident profilovat.

Fandící novináři s flanelkou? Užiteční idioti, kritizuje Drtinová. Pustila se i do Witowské

S ostrou kritikou na účet „fandících novinářů ve flanelových košilích“ přišla novinářka a moderátorka DVTV Daniela Drtinová. V rozhovoru s Čestmírem Strakatým zdůraznila, že média v prezidentských volbách selhala. Z počínání kolegů jí bylo špatně: „Byla jsem zděšena a otřesena. Není to normální.“ Takzvaně na paškál si vzala i novinářku Světlanu Witowskou. Zejména jí vyčítala „cenzurovaní dotazů jiných novinářů týkajících se blízké osoby budoucího prezidenta“, který je zároveň partnerem Witowské. Řeč byla o diplomatu Petru Kolářovi.

Soud zamítl první část stížností na prezidentské volby. Řeší další stovky podnětů

Nejvyšší správní soud (NSS) ve čtvrtek vyřídil první část stížností na prezidentské volby, podněty zhruba 35 pisatelů zamítl či odmítl. Usnesení průběžně zveřejňuje na úřední desce. Celkem soud v zákonné lhůtě obdržel 400 stížnosti, většinu tvoří „formulářové“ návrhy, podobné obsahem i formou. O všech musí být rozhodnuto nejpozději do 22. února. Před pěti lety soud řešil zhruba 70 podnětů a nevyhověl žádnému.

Juchelka: Babiš předvedl coming out. Vyvozuje důsledky, zatímco koalice ani neměla kandidáta

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš udělal dobře, když se svého postu nevzdal, hodnotí kroky svého šéfa poslanec opozičního hnutí ANO Aleš Juchelka. Ačkoliv se v zásadě nic nezměnilo, šlo podle něj o coming out. Připomněl, že zatímco se po Babišovi chtějí vyvodit důsledky prohraných voleb, koaliční strany jsou toho ušetřeny, protože žádného kandidáta nepostavily.

Milion chvilek: Po Zemanovi zůstane pachuť, Babiš bude lhát dál. I Pavla budeme hlídat

Po zvolení Petra Pavla prezidentem přišla úleva. Budeme ho ale hlídat, aby splnil vše, co slíbil, uvedla za spolek Milion chvilek pro demokracii Hana Strašáková. Po Miloši Zemanovi v České republice zůstane pachuť, po poraženém Andreji Babišovi (ANO) zase rozdělená společnost. U šéfa opozičního hnutí se navíc předpokládá, že se pokusí vyhrát sněmovní volby v roce 2025. „V kauze Čapí hnízdo je na pořadu dne také reklamní větev. Bude lhát dál,“ nešetřila Strašáková ostrými slovy v rozhovoru pro CNN Prima NEWS na konto expremiéra a neúspěšného prezidentského kandidáta.

Dezinformace o Pavlovi válcovaly během voleb sítě. Měly statisíce zhlédnutí a tisíce sdílení

Stačilo několik desítek minut a falešná nahrávka s Petrem Pavlem se šířila mezi tisíce uživatelů, ukazuje analýza webu Demagog, která se zaměřila na šíření nepravdivých informací v průběhu prezidentských voleb. Autoři analýzy upozorňují, že při druhém kole se podobné dezinformace šířily v rekordním množství. Většina negativního obsahu mířila proti generálovi ve výslužbě.

Prezidentské volby v roce 2023 se uskuteční v lednu. Systém voleb hlavy státu je dvojkolový a pro voliče je nejpřehlednější z všech voleb v ČR. Od zavedení přímé volby přitahuje hlasování dlouhou řadu nejrůznějších kandidátů, jejich volební preference se podle výzkumů výrazně liší a obvykle lze odhadnout jasné favority alespoň pro postup do druhého kola. Prezidenta je možné volit i s voličským průkazem a dohlížet nad procesem volby mohou lidé i jako členové volební komise. Nově zvolená hlava státu se po zvolení ujme úřadu během inaugurace prezidenta, kde složí slib.