CNN Prima News Danuše Nerudová

Danuše Nerudová

Výpis příspěvků ke štítku „Danuše Nerudová“

Hádka ve studiu. Ekonom Janský se hlasitě přel s odborářem Samkem o sporných výpočtech

25. května 2023 11:19

Poplašná zpráva. Tak ekonom a člen NERV Petr Janský hodnotil v pořadu 360° na CNN Prima NEWS výpočty odborů v jejich úsporném balíčku, který ve středu představily. Doplnil, že částky, které uvedly, jsou „skoro horší, než kdyby nevypracovaly nic“. S tím silně nesouhlasil odborář Vít Samek. „Hlavním problémem je extrémní inflace, s ní vláda nebojovala, jen ji pozorovala. To je situace, která se nutně musí projevit i v kalkulaci,“ hájil návrh.

Nerudová slaví. Komise zrušila rozhodnutí o odebrání dvou programů Mendelově univerzitě

22. května 2023 13:56

Přezkumná komise Národního akreditačního úřadu (NAÚ) z procesních důvodu zrušila rozhodnutí Rady NAÚ, která Mendelově univerzitě v Brně odebrala možnost uskutečňovat doktorské studijní programy ekonomika a management v českém a anglickém jazyce na Provozně ekonomické fakultě (PEF) Mendelovy univerzity v Brně. Na Twitteru o rozhodnutí komise informoval předseda akreditačního úřadu Robert Plaga. Z výsledku přezkumu je nadšena bývala rektorka univerzity Danuše Nerudová.

Úsporný balíček kritizuje i Nerudová, která stála u jeho zrodu. Výhrady má také člen NERV

19. května 2023 06:03

Spotřební daň na tiché víno, DPH na balenou vodu a časopisy. To je jen část z vládního úsporného balíčku, u které by podle ekonomů neměla vláda trvat na svých představách, ale rychle přijít se změnou. Některé části přitom kritizuje také ekonomka Danuše Nerudová, která podobu změn společně s ministry představovala. Navíc opozice stále hlasitěji opakuje, že pětikoalice jde proti předvolebním slibům, a tím pádem i proti lidem.

Křeček kroutí hlavou nad závěry odborů. Neumí počítat a šíří poplašnou zprávu, míní ekonom

17. května 2023 13:09

Za demagogii založenou na vymyšlených předpokladech označilo ministerstvo financí výpočet ekonomů a předáků Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS). Ten tvrdí, že průměrná rodina s jedním dítětem by kvůli vládnímu balíčku opatření mohla ročně přijít až o 178 200 korun. Ekonom a poradce premiéra Petra Fialy Štěpán Křeček v reakci na to v pořadu Co na to vaše peněženka na CNN Prima NEWS uvedl, že odbory ztratily nervy a šíří poplašnou zprávu.

Společný důchod manželů má chránit seniorky před chudobou. Jak by opatření fungovalo?

13. května 2023 13:52

Systém penzí čeká řada změn, jednou z nich by měl být i takzvaný společný vyměřovací základ manželů. Ten by měl pomoci zmírnit rozdíly v pobíraných důchodech. K opatření se vláda zavázala už v programovém prohlášení a nadále s ním počítá i v novém přehledu úsporných řešení. Jaké jsou detaily avizovaného opatření?

GLOSA: Utrpení na tiskovce vlády. Už našel pan ministr Stanjura tu tabulku?

11. května 2023 17:18

Měla to být velkolepá vysvětlovací tisková konference. Místo toho předvedli občanům zástupci vlády často nesrozumitelné, zdlouhavé, útrpné rétorické cvičení, které běžný divák u televizních obrazovek – soudě třeba dle ohlasů na sociálních sítích – absolutně nedokázal pochopit. To vše za doprovodu nekonečných prezentací v PowerPointu. Ale aspoň v něčem se ajťák a ministr financí Zbyněk Stanjura mohl cítit jako expert…

Dobře už bylo. Ať mladí nespoléhají na státní důchod, říkají ekonomové a navrhují další změny

10. května 2023 05:34

Je zcela zásadní vyslat signál mladé generaci, aby se nespoléhala na státní důchod – měla by začít spořit bokem. Dobře už bylo, řekli ekonomové v reakci na 11 bodů z chystané důchodové reformy, jejíž podklady má redakce CNN Prima NEWS k dispozici. Podle Danuše Nerudové je řada oznámených vládních kroků na místě, stále ale chybí výraznější motivace lidí, aby si spořili bokem, například ve třetím důchodovém pilíři. Vladimír Pikora naopak poukázal na alternativní řešení, které je ale zároveň nejsložitější ze všech diskutovaných. „Dlouhodobě schází strategie, abychom měli vyšší přidanou hodnotu – aby naše ekonomika dokázala uživit více důchodců,“ řekl redakci.

Středula: Vláda komunikuje nepříjemně, shodli jsme se s prezidentem. Situace je vážná

24. dubna 2023 16:39

Situace v České republice začíná být vážná a vláda nezvládá komunikovat, po setkání s prezidentem Petrem Pavlem to novinářům řekl předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula. Bývalý Pavlův soupeř z prezidentské volby by zároveň chtěl, aby se hlava státu pravidelně setkávala také s dalšími předsedy odborových svazů.

Není to reforma, ale deforma, kritizuje Středula důchody. Budou vysokoškoláci v nevýhodě?

22. dubna 2023 07:41

Kolem změn v důchodech panují nejasnosti. Ministr Marian Jurečka (KDU-ČSL) zatím nesdělil, jestli se bude do odpracovaných let nutných pro důchod nově počítat třeba doba vysokoškolského studia. Už dříve přišel s návrhem, aby se doba, kdy musí člověk platit důchodové pojištění, zvýšila ze současných 35 let na 40 let. Tento návrh ostře zkritizoval předseda největší odborové organizace u nás Josef Středula.