Deset romantických komedií, u kterých budete plakat smíchy i dojetím

Chtěli byste si užít večer u romantického filmu, ale nevíte, po jakém sáhnout? Nahlédněte do našeho žebříčku. Vybrali jsme takové, které stojí za vidění.

1. Deník Bridget Jonesové

Bridget Jonesová (Renée Zellwegerová) je svobodná „třicítka“, která si na Nový rok dala předsevzetí – přestat kouřit a pít alkohol, zhubnout a najít si partnera. Vzhledem k tomu, že je věčná potížistka, se jí to ale moc nedaří plnit. Začne si milostný románek se svým šéfem Danielem (Hugh Grant), jenže jak se ukáže, on to s ní nemyslí tak vážně jako ona s ním. Do toho se její rodiče rozejdou a její máma jí pořád předhazuje syna jejích přátel, právníka Marka (Colin Firth), který je na Bridgetin vkus až moc strojený. Jenže někteří lidé jsou ve skutečnosti jiní, než se mohou na první pohled zdát. Romantickou komedii roku 2001 natočila režisérka Sharon Maguireová podle bestselleru Helen Fieldingové a snímek se dočkal ještě dvou úspěšných pokračování.

2. Láska nebeská

Láska způsobuje chaos, o tom se přesvědčí i obyvatelé Londýna ve snímku Láska nebeská, který je složen z několika příběhů, jež se nakonec propojí. Šéf se nechá omámit sličnou sekretářkou, pornoherci se do sebe zamilují na place, premiér se zakouká do své asistentky hned po nástupu do úřadu, spisovatel odjede od nevěrné manželky a na jihu Francie se zamiluje do portugalské uklízečky. Tyto a další příběhy na vás čekají v romantické komedii, ve které hrají například Bill Nighy, Colin Firth, Sienna Guilloryová, Liam Neeson, Emma Thompsonová, Kris Marshall, Heike Makatschová, Martin Freeman, Keira Knightleyová, Hugh Grant nebo Alan Rickman. Snímek, který natočil roku 2003 režisér Richard Curtis, dějově graduje na Štědrý večer a díky tomu se stal oblíbeným vánočním filmem.

3. Někdo to rád horké

Po komediích natočených po roce 2000 nabízíme film staršího data vzniku. Někdo to rád horké je filmová klasika, která měla premiéru roku 1959. Natočil ji režisér Billy Wilder, hlavní role ztvárnili Marilyn Monroe, Tony Curtis a Jack Lemmon. Příběh komedie se odehrává v roce 1929. Dva muzikanti se na útěku před gangstery převléknou za ženy a ukrývají se v dívčím orchestru, kde se seznámí se sexy zpěvačkou Pusinkou Kovalczykovou, do níž se jeden z nich zamiluje. Sami hudebníci ale čelí náletům nápadníků, kteří netuší, s kým mají tu čest, a dochází tak k řadě vtipných situací plných omylů.

4. Titanic

Titanic je velkofilm v pravém slova smyslu. Postaral se o to jak režisér James Cameron, tak ústřední dvojice herců Leonardo DiCaprio a Kate Winsletová. Ti ztvárnili Jacka a Rose, kteří se potkali na palubě slavné lodi, jež vyplouvá na svou první cestu. Jack je chudý malíř, Rose dcera z relativně bohaté rodiny, jejíž matka ji chce provdat za zámožného nápadníka, který cestuje s nimi. Jenže Rose se zamiluje do Jacka a matce překazí plány. Rodinné drama vrcholí, když v tom Titanic narazí do ledovce a začne se potápět. Rose si musí vybrat – nasedne do člunu, opustí Jacka, a zajistí si tak budoucnost v přepychu, nebo zůstane s chudým malířem? Katastrofický romantický snímek měl premiéru v roce 1997 a dodnes patří mezi nejoblíbenější filmy historie.

5. Pretty Woman

Prostitutka Vivian poradí bohatému podnikateli Edwardovi cestu do hotelu a je z toho láska jako trám. Ve skutečném životě by to asi takový šťastný konec nemělo, ale ikonická dvojice Richard Gere a Julia Robertsová vás svým skvělým hereckým výkonem a chemií, která mezi nimi je, přesvědčí o tom, že by se to možná přece jen mohlo stát. Romantická komedie, kterou natočil režisér režisér Garry Marshall, měla premiéru roku 1990.

6. Zápisník jedné lásky

Allie (Rachel McAdamsová) a Noah (Ryan Gosling) spolu prožijí nádherné zamilované léto, ale osud jejich lásce nepřeje. Nejdřív je rozdělí rodiče, poté druhá světová válka. Když válka skončí, Noah zjistí, že je Allie zasnoubená. Noah začne restaurovat starý dům a zůstává ve svých vzpomínkách. Jednoho dne se ale Allie odhodlá a navštíví ho. Jak budou vypadat jejich city po letech odloučení? Jeden z nejlepších romantických snímků měl premiéru roku 2004 a natočil ho režisér Nick Cassavetes podle knihy Nicholase Sparkse.

7. Legenda o vášni

Legenda o vášni se běžně v žebříčcích nejlepších romantických snímků neobjevuje, ale podle nás je to škoda. Jedná se o velmi dojemný snímek, který doporučujeme všem, kdo milují romantiku a Brada Pitta. A o čem je? Plukovník Ludlow se svými třemi syny žije na farmě v Montaně. Píše se rok 1913 a nejmladší ze sourozenců Samuel si přivede domů nevěstu, krásnou Susannah. Než se však stihnou vzít, všichni bratři odjedou bojovat do armády, zatímco Susannah zůstane na farmě s budoucím tchánem. Z války se však Samuel nevrátí, je zabit nepřáteli. Susannah se zamiluje do prostředního bratra Tristana, který s ní prožije krátký románek, ale pak odjede do světa. Susannah si nakonec vezme Alfreda, nejstaršího z bratrů, který byl do ní zamilovaný od první chvíle, kdy ji spatřil. Tím ale příběh nekončí... V hlavních rolích romantického dramatu se kromě Brada Pitta představili ještě Anthony Hopkins, Aidan Quinn, Julia Ormondová a Henry Thomas. Film, který natočil režisér Edward Zwick podle knihy Jima Harrisona, měl premiéru roku 1994.

8. Zrodila se hvězda

Hudební drama mělo premiéru roku 2018 a získalo velkou mediální pozornost. V hlavních rolích se objevili Lady Gaga a Bradley Cooper, který snímek i režíroval a podílel se také na scénáři. Cooper zde hraje hvězdu country Jacksona Mainea, jenž objeví neznámou talentovanou zpěvačku Ally. Zamilují se do sebe a Jakson Ally donutí vystupovat. Publikum si ji zamiluje a její sláva začne strmě stoupat. Mohl by z nich být krásný, slavný a úspěšný pár, ale Jackson má sklony k alkoholismu a bojuje se svými vnitřními démony.

9. Hříšný tanec

Další hudební romantický snímek, který v našem žebříčku nemohl chybět. Frances Housemanová přezdívaná Baby (Jennifer Greyová) přijíždí se sestrou a rodiči na letní rekreaci, kde se setkává s tanečníkem Johnnym (Patrick Swayze). Ten ji učí tančit a během tréninků mezi nimi přeskočí jiskra. V Hříšném tanci vás nadchne nejen příběh, ale hlavně hudba a taneční výkony všech herců. Film, který vznikl pod taktovkou režiséra Emila Ardolina, měl premiéru roku 1987.

10. La La Land

Žebříček romantických snímků uzavíráme dalším hudebním filmem. Ctižádostivá Mia (Emma Stoneová) chodí se snílkem Sebastianem (Ryan Gosling). Bude jejich láska silnější než rozdílné životní cíle? La La Land měl premiéru roku 2016 a sklidil velkou chválu od diváků i filmových kritiků. Nejedná se totiž o klasické romantické drama, snímek překvapuje scénářem i hereckými výkony hlavních protagonistů (Emma Stoneová dokonce za roli Mii získala Oscara). Dvouhodinový muzikál natočil režisér Damien Chazelle.

Tagy: