reklama

Disneyland v Šanghaji se znovu otevírá, ve světě je první

V Šanghaji se v pondělí znovu otevřel Disneyland, který byl kvůli šíření koronaviru uzavřen od konce ledna. Návštěvníci ale musejí dodržovat přísná hygienická opatření, k nimž patří i povinnost mít nasazenou roušku. Jde o první zábavní park Disney, který se ve světě po koronaviru otevírá. Jde zároveň o důležitý symbol pro obnovu turistického ruchu, který nejen v Číně na opatření proti šíření viru doplácí velmi tvrdě.

reklama

„Doufáme, že dnešní znovuotevření poslouží jako vzor i zbytku světa, jako naděje a inspirace všem,“ řekl novinářům prezident společnosti Shanghai Disney Resort Joe Schott.

Rozhodnutím povolit atrakce tohoto druhu se čínský prezident Si Ťin-pching a jeho vláda patrně snaží ukázat, že mají situaci pod kontrolou a že epidemie nemoci COVID-19 je na ústupu, uvedla s odkazem na zahraničněpolitické experty agentura Kjódó. Nových případů nákazy už přibývá minimálně a i když se v posledních dnech mírně zvyšují, stále jsou to ve více než miliardové Číně pouze jednotky či desítky za den.

K tématu

Podmínky otevření

Správa parku zatím pouští omezený počet návštěvníků a vyžaduje on-line rezervaci předem. Kromě požadavku nosit roušku, jak to vyžadují i vládní nařízení, se příchozím kontrolně měří tělesná teplota. Povinná je i přidělená identifikace návštěvníků a ve smartphonu nainstaloválaná aplikace, která mapuje pohyb a kontakty s potenciálně nakaženými. Navštívit park bude moci jen asi třetina obvyklého počtu, který se před pandemií pohyboval kolem 80 000 denně.

Než se Disneyland v 09:00 místního času otevřel, mnoho fanoušků čekalo už před branami, někteří oblečeni do kostýmů známých postav z disneyovských pohádek a příběhů. Na zemi ale byly značky, které připomínaly, že je nutné dodržovat alespoň metrové rozestupy. „Nechceme, aby lidi byli moc blízko sebe – vpředu, vzadu ani ze stran, řekl podle agentury AP Andrew Bolstein, který má na starosti provoz parku.

Tvrdý dopad na turistiku

Restriktivní opatření zavedená ve snaze zastavit šíření koronaviru mají tvrdý dopad na turistiku po celém světě. Většina leteckých společností citelně omezila provoz, ty menší ho často zastavily úplně. Bez klientů jsou i provozovatelé luxusních výletních lodí, na kterých se lidé plaví na okružních cestách. Ztráty počítají i kina. Americká společnost Walt Disney za první čtvrtletí zaznamenala propad zisku meziročně o 91 procent, což zdůvodňuje právě koronavirem.

Disneyland byl v Šanghaji otevřen v roce 2016 a je společným podnikem americké Walt Disney a firmy, kterou vlastní vláda Šanghaje. Kvůli koronaviru Disneyland v Šanghaji i zábavní park Disney v Hongkongu zavřely brány 25. ledna. Následující měsíc zavřel také Disneyland v Tokiu, v březnu se přidaly i zábavní parky ve Spojených státech a v Evropě.

Čína kvůli šíření nemoci COVID-19 přestala povolovat vstup zahraničním návštěvníkům. Nový typ koronaviru, který způsobuje onemocnění dýchacích cest, byl poprvé zaznamenán koncem loňského roku ve městě Wu-chan v centrální Číně.

Další hlavní zprávy

Vladimir Putin

Putin: Kyberútoky k dnešnímu světu patří. Navalnyj je zločinec a extremista

Putin: Kyberútoky k dnešnímu světu patří. Navalnyj je zločinec a extremista

Kybernetické útoky k dnešnímu světu patří a musíme si na ně zvyknout, prohlásil ruský prezident Vladimir Putin po schůzce se svým americkým protějškem Joem Bidenem. Ruská hlava státu dodala, že většina kyberútoků pochází právě z USA, nikoliv z Ruska, jak je podle něj často interpretováno. Putin se po summitu opřel i do předáka ruské opozice Alexeje Navalného, kterého označil za několikrát odsouzeného zločince a extremistu.

Adam Vojtěch

Vojtěch: Případy indické mutace u nás porostou jako v Británii. Je to jen otázka času

Vojtěch: Případy indické mutace u nás porostou jako v Británii. Je to jen otázka času

Česko čeká nárůst případů indické mutace jako ve Velké Británii, varoval ve středu ve Sněmovně ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (ANO). Nechce proto unáhleně rozvolňovat protikoronavirová opatření. Reagoval tak na to, že šéf poslanců ODS Zbyněk Stanjura navrhoval jednání o zrušení stavu pandemické pohotovosti. Nelíbí se mu, že vláda zavádí opatření protiprávně.

Školy na Benešovsku ochromila norovirová infekce. Nakazily se desítky dětí
Vymodlená holčička Adina Mandlová: Herečka byla kvůli matčinu milenci roky frigidní
reklama
reklama
Klaus: Piráti jsou nejextrémnější levicová strana. Novodobí komunisté

360°

Domácí zpravodajství

Zeman vypovídal u soudu. Jednání narušil muž, vtrhl do síně a hlasitě křičel
Bílá reaguje na Soukupa kvůli albu: Nechápu to. Řekla jsem ne, ale on to stejně udělal
Novavax se již brzy přidá do rodiny schválených vakcín v EU, předpovídá Jourová
Další články
reklama
reklama