reklama

Disneyland v Šanghaji se znovu otevírá, ve světě je první

V Šanghaji se v pondělí znovu otevřel Disneyland, který byl kvůli šíření koronaviru uzavřen od konce ledna. Návštěvníci ale musejí dodržovat přísná hygienická opatření, k nimž patří i povinnost mít nasazenou roušku. Jde o první zábavní park Disney, který se ve světě po koronaviru otevírá. Jde zároveň o důležitý symbol pro obnovu turistického ruchu, který nejen v Číně na opatření proti šíření viru doplácí velmi tvrdě.

reklama

„Doufáme, že dnešní znovuotevření poslouží jako vzor i zbytku světa, jako naděje a inspirace všem,“ řekl novinářům prezident společnosti Shanghai Disney Resort Joe Schott.

Rozhodnutím povolit atrakce tohoto druhu se čínský prezident Si Ťin-pching a jeho vláda patrně snaží ukázat, že mají situaci pod kontrolou a že epidemie nemoci COVID-19 je na ústupu, uvedla s odkazem na zahraničněpolitické experty agentura Kjódó. Nových případů nákazy už přibývá minimálně a i když se v posledních dnech mírně zvyšují, stále jsou to ve více než miliardové Číně pouze jednotky či desítky za den.

K tématu

Podmínky otevření

Správa parku zatím pouští omezený počet návštěvníků a vyžaduje on-line rezervaci předem. Kromě požadavku nosit roušku, jak to vyžadují i vládní nařízení, se příchozím kontrolně měří tělesná teplota. Povinná je i přidělená identifikace návštěvníků a ve smartphonu nainstaloválaná aplikace, která mapuje pohyb a kontakty s potenciálně nakaženými. Navštívit park bude moci jen asi třetina obvyklého počtu, který se před pandemií pohyboval kolem 80 000 denně.

Než se Disneyland v 09:00 místního času otevřel, mnoho fanoušků čekalo už před branami, někteří oblečeni do kostýmů známých postav z disneyovských pohádek a příběhů. Na zemi ale byly značky, které připomínaly, že je nutné dodržovat alespoň metrové rozestupy. „Nechceme, aby lidi byli moc blízko sebe – vpředu, vzadu ani ze stran, řekl podle agentury AP Andrew Bolstein, který má na starosti provoz parku.

Tvrdý dopad na turistiku

Restriktivní opatření zavedená ve snaze zastavit šíření koronaviru mají tvrdý dopad na turistiku po celém světě. Většina leteckých společností citelně omezila provoz, ty menší ho často zastavily úplně. Bez klientů jsou i provozovatelé luxusních výletních lodí, na kterých se lidé plaví na okružních cestách. Ztráty počítají i kina. Americká společnost Walt Disney za první čtvrtletí zaznamenala propad zisku meziročně o 91 procent, což zdůvodňuje právě koronavirem.

Disneyland byl v Šanghaji otevřen v roce 2016 a je společným podnikem americké Walt Disney a firmy, kterou vlastní vláda Šanghaje. Kvůli koronaviru Disneyland v Šanghaji i zábavní park Disney v Hongkongu zavřely brány 25. ledna. Následující měsíc zavřel také Disneyland v Tokiu, v březnu se přidaly i zábavní parky ve Spojených státech a v Evropě.

Čína kvůli šíření nemoci COVID-19 přestala povolovat vstup zahraničním návštěvníkům. Nový typ koronaviru, který způsobuje onemocnění dýchacích cest, byl poprvé zaznamenán koncem loňského roku ve městě Wu-chan v centrální Číně.

Další hlavní zprávy

Politika

Komunisté hrají s rozpočtem vysokou hru. Tlačí na Babiše kvůli tendru na Dukovany?

Komunisté hrají s rozpočtem vysokou hru. Tlačí na Babiše kvůli tendru na Dukovany?

Vláda ANO a ČSSD potřebuje hlasy komunistů, aby Sněmovnou prošel státní rozpočet na příští rok. KSČM se, stejně jako vloni a předloni, cuká. Letos je situace ještě o něco vyhrocenější. Může to být naposled, kdy mají komunisté takový vliv na chod státu. V kuloárech se mluví o tom, že komunistům jde o tendr na dostavbu jaderné elektrárny Dukovany. Šéf KSČM Vojtěch Filip to odmítá.

Vláda

Bez Prahy je Česko ve čtvrtém stupni. Všechno by zůstalo zavřené

Bez Prahy je Česko ve čtvrtém stupni. Všechno by zůstalo zavřené

  • Aktualizováno

Rozvolňovat podle regionů, jak o tom mluvil vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO), se nebude. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) to považuje za příliš rizikové. Celorepublikové skóre, které má hodnotu 57, zlepšuje Praha. Bez hlavního města by Česká republika měla zůstat ve čtvrtém stupni.

reklama
45 tun kokainu ročně do hlavních evropských přístavů. Europol rozbil pašeráckou síť
Do lavic se v pondělí vrátí jen žáci ZŠ. Rozvolňování pro školy platit nebude
Někteří už neotevřou, ztráty ve fitness dosahují k miliardě, varuje profesní komora
reklama
reklama
Vzpoura proti opatřením pokračuje. Šeberák znovu otevřel, o víkendu se chystá další bar

Koronavirus

Domácí zpravodajství

Bartoš: Hraje se o budoucnost země. Jsem připraven být důstojným premiérem
Maturanti jsou opět zmatení. Do školy se vrátili jen naoko a podobu zkoušek neznají
Prima zakládá sbírku na podporu sestřiček v první linii. Přispět můžete i vy
Další články
reklama
reklama