CNN Prima News Šanghaj

Šanghaj

Výpis příspěvků ke štítku „Šanghaj“

Jehlu proti covidu netřeba. Pracuje se na vdechovací vakcíně, v čem je lepší než „tečka“?

Umí vyvolat silnou imunitu, lépe se skladuje a obejde se bez jehly. To vše si slibují vědci od vyvíjené covidové vakcíny ve formě suchého prášku, která se podává vdechováním. Výzkumníci zveřejnili nadějné výsledky v prestižním časopisu Nature. Pro lidi, kteří se bojí injekcí, by mohla být inhalační vakcína proti koronavirou upřednostňovanou alternativou. „Dá se očekávat, že tyto nové slizniční vakcíny budou mít vyšší účinnost,“ konstatoval imunolog Zdeněk Hel z lékařské fakulty University of Alabama v Birminghamu.

Bez hotovosti tu fungují i žebráci. V Číně se vše platí mobilem a QR, líčí Češka ze Šanghaje

Jako kdyby člověk vstoupil do jiného světa. Zatímco se Češi dohadují, zda je lepší platit hotově, nebo kartou, v čínské Šanghaji je passé obojí. Veškeré transakce se točí kolem mobilních telefonů, aplikací a QR kódů. Plně digitalizovaný způsob placení je v asijské velmoci tak silně zakořeněný, že na něj přistoupili i žebráci, uvedla redakci CNN Prima NEWS Lenka S., která v čínské metropoli žije několik let. Jak ale sama dodala, má to několik háčků. „To, co stát sleduje nebo nesleduje, je tak trochu citlivé téma, ale sama předpokládám, že skutečně mají o všem přehled,“ konstatovala.

Svět sužují teplotní extrémy. Čínu zasáhla vražedná vedra, Finsko bojuje s rekordními mrazy

Dramatické teplotní šoky zažívají v těchto dnech Čína a Finsko. Říši středu sužuje vlna extrémních veder, kdy teploty přesahují 40 stupňů Celsia. V zemi raketově roste spotřeba elektřiny kvůli klimatizacím, které jedou naplno. Finsko mezitím čelí na toto roční období neobvykle chladnému počasí, kdy teploty padají až k minus osmi stupňům, píše web deníku Kronen Zeitung.

Kontroly mobilů a jejich obsahu? Policejní represe v čínských městech sílí

Velká přítomnost policie v centrech několika čínských měst včetně Pekingu, Šanghaje, Kantonu či Chang-čou brání novým protestům proti vládní politice nulové tolerance vůči covidu. V mnoha případech příslušníci bezpečnostních složek zastavují kolemjdoucí, kteří se snaží ukazovat své mobilní telefony, zda v nich není podezřelý obsah nebo programy na obcházení cenzury. Informovala o tom dnes agentura DPA.

Krvavé protesty v Číně: Demonstranti likvidují barikády, policisté zbili i britského novináře

Čína zažívá nebývalou vlnu protestů proti vládnoucí komunistické straně a tamnímu autoritářskému prezidentovi Si Ťin-pchingovi. Demonstrace neprobíhají pouze v ujgurském městě Urumči, kde kvůli covidovým restrikcím při požáru bytového domu zahynulo několik lidí, ale i na řadě dalších míst. Mají tisíce odpůrců opatření a režimu šanci něco změnit?

Protesty v Číně: Lidé volají po pádu diktatury. Demonstrace se ale mohou otočit proti nim

Protesty proti covidovým opatřením a politice tzv. nulové tolerance se rozhořely v řadě čínských měst. Jedním z nich je i město Šanghaj, kde protestující uctívali památku nejméně deseti lidí, kteří zahynuli při požáru výškové budovy v západočínské provincii Sin-ťiang. Protestující provolávali hesla jako: „My chceme svobodu“ nebo „Pryč s komunistickou stranou Číny“. Podle amerického profesora Ja-šenga Chuanga z ekonomické fakulty univerzity v Massachusetts ale demonstrace mohou přinést i utažení šroubů ze strany komunistického režimu.

Čína hlásí rekordní počet nakažených covidem. Lidé protestují proti tvrdým opatřením

Čína za uplynulých 24 hodin zaznamenala nejvyšší denní přírůstek nákazy koronavirem od začátku pandemie. Testy tam odhalily 39 791 nových případů infekce, přičemž 3 709 nakažených vykazovalo příznaky nemoci a dalších 36 082 infekcí bylo asymptomatických. S odvoláním na zdravotnické úřady o tom dnes informovala agentura Reuters. Média zároveň informují o protestech proti pandemickým opatřením v některých čínských městech.