reklama

Dobrý večírek pokazí špatná kocovina. Dá se proti ní bojovat správným jídlem!

Kocovina, strašák každého dobrého večírku. Zažila ji snad většina dospělé populace. Co ji způsobuje a proč se cítíme po alkoholu tak mizerně? Dá se jí předejít, nebo alespoň urychlit a usnadnit její průběh. Nejlepší prevence je však nepít, nebo - jak se říká - jen s mírou.

reklama

Dobrá společnost a atmosféra přímo vybízí k hromadnému otupění smyslů. Náročné pracovní období nebo naopak oslava životní události mnohé z nás přímo vybízí k tomu, abychom si danou chvíli „zpříjemnili“ alkoholem. Ale co druhý den? A hlavně, postupem věku se kocovina vleče déle, než jedno dopoledne. Pode studie z roku 2008 kocovinu zažilo 78 % dospělých lidí, a to jak lehčí, tak tu horší.

Únava, dehydratace, bolest hlavy, křeče svalstva, třes, závratě, rychlý srdeční tep, návaly horka a zimnice. Nehledě na to, že člověk s kocovinou je vesměs nepříjemný a podrážděný a když musí druhý den do práce, jeho koncentrace je minimální. Jen to pomyšlení na tento stav, kdy se člověk cítí jako zbitý pes, by měla od alkoholu odrazovat, ale vždy tomu tak není a my dál tyto útrapy dobrovolně podstupujeme.

„Stručně řečeno, nejhůř nám je, když se koncentrace alkoholu v krvi dostane na nulu,“ uvedla Laura Veachová ze specializovaného poradenství Wake Forest Shool of Medicine. Takže co je účinná prevence proti kocovině, když už se rozhodneme alkohol pít? Stačí dbát na to, co jíme, a hlavně - co pijeme.

Jak se vyhnout nepříjemné kocovině

Určité druhy alkoholu mohou ovlivnit to, jak silný průběh vaše kocovina může mít. Sloučeniny, které vznikají při fermentaci, se nazývají kongenery a ty obsahuje třeba červené víno a tmavé pivo. Ve velkém jsou ale třeba i ve whisky nebo v koňaku, a právě kongenery, které obsahují převážně tmavé alkoholické nápoje, jsou spouštěčem „špatné“ kocoviny.

„Alespoň dvě studie potvrzují, že při pití alkoholických nápojů s velmi vysokým obsahem kongenerů vznikají silnější kocoviny. Je však zapotřebí provést podrobnější výzkum, protože ne všechny burbonové whisky mají stejný proces výroby,“ dodala Veachová.  Nízkou koncentraci kongenerů pak mají průhledné nápoje jako je bílé víno, světlé pivo, vodka, gin nebo bílý rum. Co je ale známé, že čím silnější alkohol, tím horší kocovina.

Všeobecné doporučení je nepít na prázdný žaludek, protože jídlo pomáhá lépe absorbovat alkohol. Ten tělu bere potřebné vitamíny a minerály a jídlo navíc pomáhá tělo hydratovat.

Jak kocovinu zmírnit

Alkohol znemožňuje vstřebávání určitých živin v těle jako je třeba vitamín A, B, zinek, draslík a další klíčové živiny. Doplněním těchto živin potravou se symptomy kocoviny mohou výrazně zmírnit.

Vitamín A se dá doplnit vejci, masem, rybami nebo oranžově a žlutě zbarvenou zeleninou, jako jsou třeba sladké brambory. Proteiny, které jsou v kuřatech nebo rybách, obsahují vitamín B. Třeba takový chřest je bohatý na vitamín B a zinek. Bílkoviny obsažené v živočišné potravě jsou stejně dobrým zdrojem zinku jako ořechy a fazole. Avokádem nebo banány můžete zase doplnit potřebný draslík.

Především je důležité zůstat hydratovaný. Z tohoto důvodu se doporučuje vypít sklenici vody už při konzumaci alkoholu, a to mezi každým drinkem. Pokud se to ale nepovede a probudíte se s kocovinou, první, co byste měli udělat, je pořádně se napít čisté vody.

Při kurýrování se z kocoviny však odborníci varují před medikamenty, které obsahují paracetamol. Ten, v kombinaci se zbytkovým alkoholem, může nenávratně poškodit játra.

„Naprav se, čím ses pokazil“, nebo „vyprošťováček“ je podle Veachové také jeden velký omyl. „Tím, že si po probuzení dáte alkohol, kocovinu pouze oddálíte, a to není správné řešení. Kocovina vás tak či onak stejně dožene,“ dodala.

Tagy:

Hlavní zprávy

Šéfka TOP 09: Maláčová má panickou obsesi z ODS, strašení si nechte do pohádek
Partie

Šéfka TOP 09: Maláčová má panickou obsesi z ODS, strašení si nechte do pohádek

Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová osočila ministryni práce a sociálních věcí Janu Maláčovou (ČSSD) z toho, že svými výroky o ODS pouze straší lidi. Jednička na kandidátce ČSSD v Praze má podle jedné z tváří koalice Spolu „panickou obsesi“ z občanských demokratů. Maláčová v pořadu Partie Terezie Tománkové tvrdila, že pokud se ODS dostane do nové vlády, dojde na rozsáhlé privatizace a budou se rušit nemocnice v malých městech.

Sledujte ŽIVĚ Partii: Velká politická debata se zástupci hnutí ANO, Pirátů nebo komunistů
Sledujte v TV

Sledujte ŽIVĚ Partii: Velká politická debata se zástupci hnutí ANO, Pirátů nebo komunistů

Na co máme peníze a na co už ne? Tím se v první části pořadu Partie Terezie Tománkové zabývaly ministryně práce a sociálních věcí z ČSSD Jana Maláčová, předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová a předseda hnutí SPD Tomio Okamura. Ve druhé polovině sledujte velkou politickou diskusi například se zástupci hnutí ANO, Pirátů nebo komunistů. Nedělní Partie od 11 hodin na CNN Prima NEWS nebo přímo v tomto článku.

Maláčová: Největší hrozbou je ODS, přijdou poplatky za lékaře, školné či zdražování

ODS se připravuje na vládnutí s hnutím ANO a chystá se privatizovat nemocnice, zavést školné a celkově snižovat životní úroveň obyčejným lidem. V Partii Terezie Tománkové to řekla ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD). Uvedla, že se místopředseda ODS Zbyněk Stanjura v kuloárech již představuje jako budoucí ministr vlády Andreje Babiše (ANO). Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová to však rezolutně odmítá.

Babiš se chlubí, že Čechům zlevnil data. Máme je druhé nejdražší v EU, reaguje opozice

Češi mají druhá nejdražší mobilní data v Evropské unii, ta se proto znovu před volbami stávají zásadním politickým tématem. Premiér Andrej Babiš již mnohokrát řekl, že levnější data jsou pro jeho vládu prioritou, v minulosti kvůli nim například odvolal ministryni průmyslu a obchodu Martu Novákovou. Aktuálně se chlubí, že se skutečně dosáhlo nižších cen. Opozice však upozorňuje, že data nadále zůstávají nejen mezi nejdražšími v Evropě, ale také na celém světě.

Burka, nikáb, burkiny, čádor či hidžáb. Jak poznat rozdíly v oděvech muslimek?

Odívání muslimských žen prošlo nejen v evropském prostředí sérií bouřlivých diskuzí. Nyní se téma vrátilo na stůl především v souvislosti s děním v Afghánistánu. Společně s tím se nicméně vrátil také zmatek v pojmech. V muslimském světě totiž existuje hned několik forem zahalování, které se v evropském prostředí navzájem zaměňují. Jak poznat rozdíly mezi burkou, nikábem, čádorem a hidžábem?

Chřipka bude letos řádit jako před covidem, varuje lékař. Češi podceňují důsledky

Zatímco v loňském roce chřipka prakticky vymizela, někteří odborníci předvídají, že letos se může objevit stejně jako v předchozích letech. Podobně jako u covidu je nejlepší ochranou před nákazou očkování. Které skupiny obyvatel by se měly nechat proti chřipce naočkovat, kdy je na to nejvhodnější doba a má to vůbec smysl? Na otázky CNN Prima NEWS odpovídá praktický lékař Michal Holásek.

Reportér, kterého na kole srazil autobus, chybu neudělal, míní dopravní expert

Ta reportáž vzbudila obrovské emoce. Reportér CNN Prima NEWS v ní na kole demonstroval vládou schválený 1,5metrový rozestup, který budou muset řidiči při předjíždění cyklistů dodržovat – zákon má vejít v platnost v lednu. Přímo během experimentu reportéra srazil autobus. Na sociálních sítích pak čelil kritice. Lidé často napadali jeho odstup od okraje vozovky. Dopravní expert ale uvedl, že byl v pořádku.

reklama

Domácí zpravodajství

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

Lžou a hledají únikové dveře. Ani to nejsou horolezci, pálí do Čechů šéf záchranné mise

Příběh dvou českých horolezců Jakuba Vlčka a Petra Macka – kteří zdolali pákistánskou horu Rakapoši, ale při sestupu se dostali do problémů a musel pro ně přiletěl armádní vrtulník – nabírá na síle. Velitel záchranné mise Karim Šáh Nizarí pro web Hlídací pes uvádí, že Češi do médií neříkají celou pravdu, ostře je kritizuje a zbavuje titulu horolezci.

reklama