reklama

Dobrý večírek pokazí špatná kocovina. Dá se proti ní bojovat správným jídlem!

Se správným jídlem se dá na kocovinu vyzrát
Zdroj: Pixabay

Kocovina, strašák každého dobrého večírku. Zažila ji snad většina dospělé populace. Co ji způsobuje a proč se cítíme po alkoholu tak mizerně? Dá se jí předejít, nebo alespoň urychlit a usnadnit její průběh. Nejlepší prevence je však nepít, nebo - jak se říká - jen s mírou.

reklama

Dobrá společnost a atmosféra přímo vybízí k hromadnému otupění smyslů. Náročné pracovní období nebo naopak oslava životní události mnohé z nás přímo vybízí k tomu, abychom si danou chvíli „zpříjemnili“ alkoholem. Ale co druhý den? A hlavně, postupem věku se kocovina vleče déle, než jedno dopoledne. Pode studie z roku 2008 kocovinu zažilo 78 % dospělých lidí, a to jak lehčí, tak tu horší.

Únava, dehydratace, bolest hlavy, křeče svalstva, třes, závratě, rychlý srdeční tep, návaly horka a zimnice. Nehledě na to, že člověk s kocovinou je vesměs nepříjemný a podrážděný a když musí druhý den do práce, jeho koncentrace je minimální. Jen to pomyšlení na tento stav, kdy se člověk cítí jako zbitý pes, by měla od alkoholu odrazovat, ale vždy tomu tak není a my dál tyto útrapy dobrovolně podstupujeme.

„Stručně řečeno, nejhůř nám je, když se koncentrace alkoholu v krvi dostane na nulu,“ uvedla Laura Veachová ze specializovaného poradenství Wake Forest Shool of Medicine. Takže co je účinná prevence proti kocovině, když už se rozhodneme alkohol pít? Stačí dbát na to, co jíme, a hlavně - co pijeme.

Jak se vyhnout nepříjemné kocovině

Určité druhy alkoholu mohou ovlivnit to, jak silný průběh vaše kocovina může mít. Sloučeniny, které vznikají při fermentaci, se nazývají kongenery a ty obsahuje třeba červené víno a tmavé pivo. Ve velkém jsou ale třeba i ve whisky nebo v koňaku, a právě kongenery, které obsahují převážně tmavé alkoholické nápoje, jsou spouštěčem „špatné“ kocoviny.

„Alespoň dvě studie potvrzují, že při pití alkoholických nápojů s velmi vysokým obsahem kongenerů vznikají silnější kocoviny. Je však zapotřebí provést podrobnější výzkum, protože ne všechny burbonové whisky mají stejný proces výroby,“ dodala Veachová.  Nízkou koncentraci kongenerů pak mají průhledné nápoje jako je bílé víno, světlé pivo, vodka, gin nebo bílý rum. Co je ale známé, že čím silnější alkohol, tím horší kocovina.

Nízkou koncentraci kongenerů mají průhledné nápoje jako je bílé víno, světlé pivo, vodka, gin nebo bílý rum
Nízkou koncentraci kongenerů mají průhledné nápoje jako je bílé víno, světlé pivo, vodka, gin nebo bílý rum
Zdroj: Pixabay

Všeobecné doporučení je nepít na prázdný žaludek, protože jídlo pomáhá lépe absorbovat alkohol. Ten tělu bere potřebné vitamíny a minerály a jídlo navíc pomáhá tělo hydratovat.

Jak kocovinu zmírnit

Alkohol znemožňuje vstřebávání určitých živin v těle jako je třeba vitamín A, B, zinek, draslík a další klíčové živiny. Doplněním těchto živin potravou se symptomy kocoviny mohou výrazně zmírnit.

Vitamín A se dá doplnit vejci, masem, rybami nebo oranžově a žlutě zbarvenou zeleninou, jako jsou třeba sladké brambory. Proteiny, které jsou v kuřatech nebo rybách, obsahují vitamín B. Třeba takový chřest je bohatý na vitamín B a zinek. Bílkoviny obsažené v živočišné potravě jsou stejně dobrým zdrojem zinku jako ořechy a fazole. Avokádem nebo banány můžete zase doplnit potřebný draslík.

Avokádem nebo banány můžete doplnit potřebný draslík.
Avokádem nebo banány můžete doplnit potřebný draslík.
Zdroj: Pixabay

Především je důležité zůstat hydratovaný. Z tohoto důvodu se doporučuje vypít sklenici vody už při konzumaci alkoholu, a to mezi každým drinkem. Pokud se to ale nepovede a probudíte se s kocovinou, první, co byste měli udělat, je pořádně se napít čisté vody.

Při kurýrování se z kocoviny však odborníci varují před medikamenty, které obsahují paracetamol. Ten, v kombinaci se zbytkovým alkoholem, může nenávratně poškodit játra.

„Naprav se, čím ses pokazil“, nebo „vyprošťováček“ je podle Veachové také jeden velký omyl. „Tím, že si po probuzení dáte alkohol, kocovinu pouze oddálíte, a to není správné řešení. Kocovina vás tak či onak stejně dožene,“ dodala.

reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Zahraničí

Nejméně 20 mrtvých a stovky zraněných: V Rovníkové Guineji vybuchla vojenská základna

Nejméně 20 mrtvých a stovky zraněných: V Rovníkové Guineji vybuchla vojenská základna

Chaos, pláč, mrtví a podle agentury AFP až 500 raněných. Tak vypadá situace po sérii výbuchů na vojenské základně v přístavním městě Bata, které je ekonomickou metropolí Rovníkové Guineje. Záběry ve státní televizi ukázaly poničené domy a vládnoucí zoufalství, také mnoho zraněných, zejména dětí. Televize informuje nejméně o čtyřech explozích, jejichž původ zatím není jasný, uvedly zahraniční tiskové agentury.

Hamáček chtěl v ulicích krev, snaží se před volbami ukázat svaly, tvrdí Volný
Obušky, dýmovnice, nadávky. V centru Prahy se demonstrovalo proti opatřením
Filip Smoljak: Řeknu vám, co jsou Zdeněk Svěrák a jeho syn Jan zač
Policisté po demonstraci zadrželi poslance Lubomíra Volného
reklama
reklama
Schillerová: Datum rozvolnění nevím. Ekonomika by měla jet od druhé poloviny roku

Partie

Domácí zpravodajství

Druhé léto s covidem? Lepší než minulé nebude, mutace řádí i v teple, varuje Prymula
Blatný: Kdyby vznikalo druhé ministerstvo zdravotnictví, rezignuji
Další články
reklama
reklama