CNN Prima News jídlo

jídlo

Výpis příspěvků ke štítku „jídlo“

Dokázali byste pomoci: Kdy volat 155 a kdy vyrazit za pomocí po vlastní ose?

1. prosince 2022 19:01

Když nejde o zdraví, nejde o nic, říká se. Jenže v situacích, kdy nám nebo našim blízkým přestane sloužit, bývají někdy velmi složité. Jak poznat kdy na pomoc urychleně volat záchranáře a kdy se naopak pro pomoc k lékaři vydat po vlastní ose? Sepsali jsme vám několik základních situací, které se až na výjimky dají zvládnout bez asistence profesionálních záchranářů, kteří v době, kdy by vám pomáhali stejně, jako vám může pomoci váš praktický lékař, mohou být mnohem platnější jinde.

Češi při nákupech doplácejí na malý trh. Expert popsal poslední možnost, jak porazit drahotu

25. listopadu 2022 05:59

Od oborníků a ekonomů zaznívá, že se spotřebitelé nechávají holit jako ovečky. Naráží tím na to, že ceny potravin jsou na tuzemském trhu vyšší než v zahraničí a Češi jezdí raději nakupovat do okolních států. Podle agrárního analytika Petra Havla ale nemají zdejší občané moc na výběr, protože je limituje malý trh. Obchodníci totiž nemají konkurenci u silných regionálních prodejců, jako je tomu například v Německu. Češi proto s drahotou mohou bojovat například tím, že budou omezovat svou spotřebu. Od roku 1993 do roku 2019 se totiž spotřeba potravin zvýšila o více než 65 kilogramů na osobu za rok.

Benzinky na suchu a hrozba prázdných obchodů. Praxe ukázala, že zastropování cen nefunguje

23. listopadu 2022 05:40

Zastropování cen a neustálé snižování daně z přidané hodnoty nebudou v době inflace fungovat. Tak znělo varování ekonomů, kteří upozorňovali na zastropování cen benzinu v Maďarsku nebo snižování DPH u potravin v Polsku. Obě země nyní mají s těmito kroky problémy. Stejný postup přitom chtěl i bývalý premiér a opoziční poslanec Andrej Babiš (ANO), který navrhl tyto postupy v rámci boje proti ekonomické krizi.

S drahými potravinami stále není konec. Češi teď doplácejí i na dřívější nízké ceny

22. listopadu 2022 07:35

Češi se stále musí potýkat se zdražováním nejrůznějších potravin. Ceny zboží na regálech tuzemských obchodů rostly nejvíce z okolních zemí a znatelné bylo zdražování i v rámci celé Evropské unie. Důvodů je hned několik. Zdejší trh je totiž malý a není zde velká konkurence. Navíc dlouhé roky mohli Češi nakupovat potraviny, které byly cenou pod průměrem zemí EU. V době vysoké inflace proto došlo k razantnímu zdražení, které dohání i ostatní státy.

Kilo kuřecích stehen za 60 Kč, kilo mouky za 11 Kč aneb Jak se žije Čechům v Anglii

21. listopadu 2022 18:34

Ve Spojeném království pracuje nejméně 60 tisíc občanů České republiky. I když za bydlení zaplatí o něco více než doma, dostávají vyšší mzdy a potraviny nakoupí dokonce levněji než v tuzemsku. „V českých obchodech je teď levnější snad jedině pivo,“ porovnává obě země Lenka Schneiderová, která už devět let pobývá na jihu Anglie.