CNN Prima News jídlo

jídlo

Výpis příspěvků ke štítku „jídlo“

Stávce učitelů nic nezabrání. S jídlem roste chuť, nebudou mít nikdy dost, varují ekonomové

Učitelé mají jako jedna z mála skupin pracujících navázaný plat na průměrnou mzdu, přesto jdou do stávky. Kantoři totiž nesouhlasí s vládními škrty v celém resortu a odmítají mimo jiné snížení úvazků. Ekonomové oslovení CNN Prima NEWS uvedli, že navázání platů na průměrnou mzdu je problémem. Učitelům totiž nyní roste s jídlem chuť a chtějí čím dál víc peněz. Oproti tomu kvalita vzdělání podle odborníků žádné zlepšení nevykazuje.

Před rokem 1989 jsme se měli lépe, myslí si každý šestý Čech. Průzkum překvapil

Každý šestý Čech se domnívá, že se před rokem 1989 měli lidé lépe. Více než polovina je však přesvědčena o opaku. Skeptičtí k vývoji po sametové revoluci jsou především zástupci nejstarší generace a také lidé s nižším vzděláním a nižšími příjmy. Vyplývá to z průzkumu agentury STEM/MARK pro Festival svobody – uskupení občanských organizací, které každoročně po celé České republice pořádají největší vzpomínkové akce k připomínce 17. listopadu.

Fialovo srovnávání nutell? Není to tak zlé, míní ekonom. Popsal trik zdejších obchodníků

Jelikož jsou Češi „závislí“ na slevových akcích, musí být běžná štítková cena v porovnání s okolními státy vyšší. V pořadu 360° na CNN Prima NEWS to uvedl ekonom Petr Bartoň, čímž mimo jiné reagoval na výlet premiéra Petra Fialy (ODS) za srovnáním cen potravin do Německa. Expert také hovořil o tom, že za nižšími cenami v Polsku stojí i větší balení potravin. Vyrábět menší a nechávat stejnou cenu je podle Bartoně následek inflace. Jeho slova potvrdil i prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR Tomáš Prouza.

Neskákejte vykukům na lep a neplaťte víc. Ekonom radí, na co si dát pozor u vyšší inflace

Vyšší inflace za říjen se dala očekávat a nejedná se o nic zásadního. Shodli se na tom ekonomové ve vysílání CNN Prima NEWS, podle kterých mohou data svádět obchodníky k umělému zdražování. Hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda varuje spotřebitele, aby se nenechali zlákat strategií obchodních řetězců a nejrůznějších prodejen. Podle něj by lidé měli být nyní maximálně obezřetní a neměli by skákat na zvyšování cen.

Meziroční růst spotřebitelských cen v říjnu opět zrychlil. Po osmi měsících poklesu inflace

Meziroční růst spotřebitelských cen v říjnu zrychlil na 8,5 procenta ze zářijových 6,9 procenta. Stalo se tak po předchozích osmi měsících snižování tempa inflace. Údaj za říjen je ale ovlivněný tím, že před rokem statistici zahrnuli do výpočtu vládní úsporný tarif na energie jako zlevnění elektřiny. Bez tohoto vlivu by meziroční inflace letos v říjnu byla pod šesti procenty. V pátek to oznámil Český statistický úřad (ČSÚ). V meziměsíčním srovnání spotřebitelské ceny v říjnu vzrostly o 0,1 procenta. Podle analytiků byl říjnový růst meziroční inflace technického rázu a inflační tlaky opadávají.

Balaštíková: Drahé potraviny? Fiala s tím může něco dělat. Pěkných řečí s řetězci bylo dost

Fiala může drahé potraviny řešit například změnou zákona o významné tržní síle, o cenách nebo o reklamě, řekla v pořadu 360° na CNN Prima NEWS členka sněmovního zemědělského výboru Margita Balaštíková (ANO). Podle ní je v Česku až příliš velká konkurence a hezkých řečí s řetězci bylo už dost. S tím ale nesouhlasil místopředseda sněmovního zemědělského výboru Petr Bendl (ODS). Podle něj je naopak konkurenční prostředí správnou cestou.

KOMENTÁŘ: Fiala zbabišovatěl aneb „Nutelliér“, za kterého se nemusíme stydět

Jestli symbolem vlády Andreje Babiše bylo Čapí hnízdo, pak symbolem vlády Petra Fialy se v těchto dnech neodmyslitelně stala sklenice s Nutellou. Přitom jeden z hlavních argumentů ve Fialův prospěch byl dlouhou dobu ten, že je to (konečně) premiér, za kterého se nemusíme stydět. Tuhle výhodu ale zvládl „shopaholic Peťa“ během své supermarketové epizody dokonale pohřbít. Místo premiéra, za kterého se nemusíme stydět, máme komického „nutelliéra“, jenž objevil Ameriku v podobě drahoty a dvojí kvality potravin.