
GLOSA: Pouliční archeolog Hřib nakupuje turecké trolejbusy a Praze hrozí dopravní kolaps
Slunce pálí a období prázdnin a dovolených začíná. V nejedné rodině se balí plavky, žabky a nafukovací rukávky. Řada lidí si i tuto sezónu zvolila jistotu all-in dovolené. Například v Egyptě nebo Turecku za toto pohodlí leckdy zaplatí méně než za obdobný pobyt u nás doma v kempech.
Káva – životabudič, nebo nezdravá závislost? Zatímco Finsko patří k největším konzumentům kávy na hlavu, Česká republika se pohybuje s průměrnou denní spotřebou 1,25 šálku na osobu kolem 20. místa na světě. O tomto nápoji koluje řada mýtů a pověr. Čtyři lékaři různých specializací proto představili zdravotní benefity, které z kávy člověk může mít – pokud se ovšem vyvaruje běžných chyb.
Venkovní teploty v létě mohou stoupat do opravdu vysokých hodnot a lidské tělo na ně reaguje rychle a intenzivně. V horkém počasí ztrácíme až o 20–30 procent více vody než obvykle, a to nejen pocením, ale také dýcháním, což může mít vliv na naši fyzickou i psychickou pohodu. A právě odvodnění může způsobit vážné následky. V jakém množství i jakými způsoby doplňovat tekutiny – a jaký dopad může jejich nedostatek mít – přiblížila odbornice.
Pečené kuře, kuře na paprice a kuřecí řízky. To jsou nejčastější způsoby úpravy tohoto masa. Kuřecí prsní řízky jsou ale stále dražší. Pokud na ně nenarazíte v akci, stojí kilogram i více než 200 korun. Přesto se na nich dá ušetřit.
Petarda a Haďák, přezdívky, které obyvatelé Oskořínku na Nymbursku dobře znali. Šlo o místní dvojici, která trávila čas povalováním se před tamní prodejnou nebo se opíjela na nedalekém statku. Až do osudného dne, kdy se z Jiřího Balarina alias Petardy stal vrah a z Haďáka jeho oběť.
První měsíce roku mnozí lidé napříč světem přeměňují na „suché“. Období, v jehož průběhu si odepřou alkoholické nápoje, se sice liší, ale důvod je často stejný: vyzkoušet si, zda dotyčný zvládne po určitou dobu žít bez alkoholu. Právě vztah k této návykové látce se může přetvořit v závislost, které se často velmi těžko zbavuje. Víte, zda máte pití alkoholu pod kontrolou? Vyzkoušejte si test.
Letecká společnost Ryanair vyzvala evropské orgány, aby zavedly nová omezení týkající se alkoholu a zabránily tak opilým cestujícím vstupu do letadla. Informuje o tom britský web The Guardian. Společnost žádá omezení konzumace alkoholu na letištích na dva nápoje. Reaguje tím na nedávný incident, kdy kvůli neukázněnému cestujícímu došlo k přesměrování letu.
Ať už jste se rozhodli držet suchý režim od začátku nového roku, nebo se plánujete vzdát alkoholu po celý únor, děláte krok správným směrem. Zdůrazňují to alespoň odborníci. Otestovat svůj vztah k alkoholu se každý rok odhodlává více lidí. Někteří si chtějí po náročných svátcích od popíjení odpočinout, jiní myslí na změnu celkového životního stylu a další začínají mít obavy, zda lihovinám či pivu nezačínají sloužit. Jak úspěšně nejen suchý leden nebo únor zvládnout? A jaké benefity vám rozhodnutí „půstu“ může přinést?
Odbije půlnoc, bouchá se šampaňské a oslavy příchodu nového roku jsou v plném proudu. Veselí se však může takzvaně zvrtnout a skončit na druhý den nepříjemnou kocovinou. Nevolnosti, kterou provází „žaludek na vodě“ či bolest hlavy, lze přitom částečně předejít. Stejně tak existují rady a tipy, jak kocovinu zmírnit. Na co byste se měli podle odborníků zaměřit?
Pivo, víno nebo tvrdý alkohol? Britští vědci zkoumali souvislost mezi konzumací různých druhů alkoholických nápojů a množstvím tuků v těle. Závěry studie přinesly zjištění, že pití vína množství tuku výrazně nezvyšovalo, dokonce může být i prospěšné. Opak vědci zaznamenali u lidí, kteří mají v oblibě pivo či lihoviny.
Poslední den před Štědrým dnem to v nákupních centrech po celém Česku na vánoční pohodu ještě zdaleka nevypadalo. Kupovaly se nejen dárky, ale hlavně jídlo. Někde to vypadalo, že se neblíží Vánoce, ale hladomor. Zboží rychle mizelo, fronty byly nekonečné a volné místo na parkování bylo za odměnu.
Konzumace alkoholu je v Česku normou, konstatoval v pořadu K věci na CNN Prima NEWS vedoucí Centra veřejného zdraví Miroslav Barták. Za kritické z pohledu nadměrného pití alkoholu označil mimo jiné období Vánoc a Nového roku, a to hlavně proto, že dochází k častému setkávání lidí a rodin. Závislost na alkoholu přitom podle něj není záhodno podcenit – označil ji za duševní onemocnění.