Dokázali byste pomoci: Jak vypadá první pomoc při alergické reakci?

Stále ještě mírná alergická reakce po včelím žihadle

Záchranáři 155, 8. díl - Dokázali byste pomoci člověku vážnou alergickou reakcí?

Alergickou reakci vyvolává u citlivých lidí řada faktorů. Její projevy mohou vypadat mírně, zarudlý otok nebo vyrážka, ale bývají i velmi vážné a dokážou způsobit i ztrátu vědomí a ohrozit člověka na životě. Jak v takové chvíli dotyčnému pomoci? Čtěte dál a budete to vědět.

Alergická reakce je velmi častý důvod, proč lidé vyhledávají pomoc lékařů. Jedná se především o tu se závažnými projevy, které mohou způsobit i smrt. V takovém případě je potřeba pomoci postiženému člověku velmi rychle.

Vyvolat alergickou reakci může podle mluvčí Zdravotnické záchranné služby hlavního města Prahy, Jany Poštové široká škála věcí: „Léky, desinfekční prostředky, včelí nebo vosí bodnutí a také potraviny.

Právě posledně zmíněné potraviny jsou velmi častým důvodem alergické reakce. Způsobují ji třeba ořechy nebo mořské plody.

V případě včelího bodnutí je vhodné místo chladit a také zkontrolovat, jestli v ráně nezůstalo žihadlo. Když ano, šetrně jej odstraníme.

Pokud se s alergickou reakcí u člověka setkáme, je v první řadě potřeba rozlišit, jestli se jedná o lehkou alergickou reakci nebo o závažnější následky, tzv. anafylaxi. Zarudnutí nebo mírný otok nás příliš znepokojovat nemusí.

Alergické reakce, při kterých okamžitě volat 155:

  • Pocit knedlíku v krku
  • Pocit nedostatku vzduchu
  • Ztráta vědomí

Pití ani léky nepomohou

Vhodné je s člověkem ve vážném stavu komunikovat a dodávat mu pocit klidu s vědomím, že pomoc je na cestě.

Je důležité vědět, že člověku s vážnou alergickou reakcí se nemá podávat žádný lék. „Ze žaludku se nic nevstřebá v tom šokovém stavu,“ říká lékař Zdravotnické záchranné služby hlavního města Prahy Marek Dvořák s tím, že to samé platí pro pití.

Ačkoli se člověku při otoku krku špatně dýchá, větším problémem je extrémní roztažení cév, při kterém se může zastavit srdce.

Adrenalinové pero

Výhodou je, pokud člověk o své alergii a její závažnosti ví. V takovém případě může mít u sebe adrenalinové pero. Velká pomoc v malém předmětu.

„Aplikace je velmi snadná. To pero má pojistku, ta se odjistí. A klidně přes oblečení do končetiny, do stehna, aplikujeme to pero. Deset vteřin podržíme a je to vyřešeno,“ říká Marek Dvořák.

Výhra pro vaše zdraví - ZP MV ČR

Přejděte k ZP MV ČR! Vyplňte jednoduchý on-line formulář. Přihlásit se můžete do 31. 3. 2023. Od 1. 7. 2023 pak jako pojištěnec ZP MV ČR plně využívejte všech výhod.

Teď už víte, že stát se hrdinou není zas tak těžké, nebojte se pomoci.

O konkrétním případu pomoci člověku s vážnou alergickou reakcí po vosím žihadle si můžete přečíst v instagramovém příspěvku Marka Dvořáka. Záchranář na svém profilu bez obalu ale mnohdy s nadsázkou informuje o těch nejtěžších chvílích v životech pacientů i lékařů.

Tagy:
první pomoc alergie alergická reakce edém Zdravotnická záchranná služba hlavního města Prahy