CNN Prima News dostih

dostih

Výpis příspěvků ke štítku „dostih“

Mrtvý kůň na Taxisu? Překážka za neštěstí nemůže, vyhodnotili znalci. Přesto mluvili o úpravě

Smrtelný úraz koně na Taxisově příkopu a hromadný pád koní při letošní Velké pardubické nebyl způsobený parametry překážky. Shodla se na tom dvacetičlenná expertní skupina, která analyzovala 133. ročník dostihu. Při něm zahynul 8. října devítiletý ryzák Stuke a zranění utrpěl žokej Martin Liška. O jednání skupiny informoval Dostihový spolek v tiskové zprávě.

Týrání zvířat, nebo nešťastná náhoda? Ochránci se přou se zástupci dostihů o Taxisův příkop

Velký Taxisův příkop, legendární skok na Velké pardubické, při kterém letos opět zemřel jeden z koní, podle zákona představuje týrání zvířat, domnívá se Pavel Buršík, předseda spolku OBRAZ – obránci zvířat. Ředitel Dostihového spolku Jaroslav Müller mu na CNN Prima NEWS oponoval s tím, že pořadatelé dostihu usilují o maximální bezpečí jezdců i koní a při smrtelných úrazech se jedná o nešťastné náhody.

Žokej popsal fatální kolizi na Taxisu: Nechápu, proč tam jeli všichni. Stuke byl výborný kůň

Zkušený žokej Marek Stromský si byl před nedělním závodem Velké pardubické vědom toho, že s dvanáctiletým koněm Starem musí být v klidu a držet se vzadu. Před jeho zraky se odehrál nešťastný incident na překážce Taxis, kde došlo k děsivé kolizi několika koní. Stuke si na Taxisu bohužel přivodil fatální zranění. Stromský celý karambol sledoval a nechápal, že všichni jeli na prostředek, řekl v rozhovoru pro iSport.cz.

Mrazivé rozloučení žokeje Minaříka: Nevyčítej si to, napsal manželce před sebevraždou

Těžká situace donutila nejúspěšnějšího českého žokeje Filipa Minaříka sáhnout si 4. září na život. Kvůli poranění mozku mu doktoři zakázali nadále se věnovat závodění, navíc měl být se svou ženou, která o něj pečovala po pádu z koně v roce 2020, v rozvodovém řízení. Podle informací webu Blesk, který o pozadí tragického případu informoval, zanechal dopis na rozloučenou.

Pohádkový příběh Koně roku: Na české derby se Gasparini nekvalifikoval, slovenské vyhrál

Není jeden sportovní šampión jako druhý. Příběh hřebce Gaspariniho ze Slušovic je téměř pohádkový. Čtyřletý hřebec získal před několika týdny titul Kůň roku. První modrou stuhu získal na Slovensku, na české derby se přitom nedostal. Na úspěchy, které od té doby následovaly, je podle trenéra náležitě pyšný a nenechá na sebe sednout jen tak někoho.

Taxis už je ke koním ohleduplnější. Kde na Velké pardubické číhá největší nebezpečí?

Druhá říjnová neděle. To je čas, kdy zbystří celá republika a podívá se na sport, který ve zbytku roku ignoruje. A není žádným tajemstvím, že předním tahákem Velké pardubické vždy byla překážka číslo 4 – Taxisův příkop. Do dějin se opakovaně zapisoval tragickým písmem jako místo, které ukončuje život koní. Po loňských úpravách by si měl pošramocenou pověst vylepšovat a přenechat potenciální smrtelné úrazy spíše jiným překážkám. Všichni by si ale přáli, aby se o 132. ročníku jednoho z nejtěžších dostihů na světě mluvilo jen pozitivně.