reklama

Druhá vlna koronaviru u nás neprobíhá, shodli se v Partii Vojtěch a Svoboda

„Byl jsem z toho trošku znepokojený, na druhou stranu, není to druhá vlna, z našeho pohledu,“ uvedl v pořadu Partie ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) k dalšímu nárůstu počtu nakažených COVID-19. Ten je podle něj dán i tím, že provádíme masivní testování hlavně na Karvinsku a v OKD, kde je momentálně ohnisko nákazy.

reklama

O současné koronavirové situaci, o opětovném nárůstu počtu nakažených nebo o chytré karanténě diskutovali v pořadu Partie Terezie Tománkové ministr zdravotnictví Adam Vojtěch a poslanec, lékař a bývalý primátor Prahy Bohuslav Svoboda.

Zažíváme v ČR druhou vlnu koronaviru?

„Byl jsem z toho trošku znepokojený, na druhou stranu, není to druhá vlna, z našeho pohledu,“ uvedl Adam Vojtěch k dalšímu nárůstu počtu nakažených COVID-19 v ČR. Ten je podle něj dán zejména tím, že probíhá masivní testování hlavně na Karvinsku a v OKD, kde se momentálně nachází největší ohnisko nákazy.

„Ano, je tam nárůst ještě v dalších oblastech, ale to je deset, patnáct nových případů, a tam nemůžeme hovořit o nějaké eskalaci,“ reagoval ministr zdravotnictví na případy mimo Karvinsko. „To číslo je velmi vysoké, ale musíme se podívat na jeho strukturu,“ dodal Vojtěch k sobotním 260 pozitivním případům s tím, že jde o konkrétní lokalizovaná místa.

Svoboda: Normální vývoj, který se dal čekat

„Já se domnívám, že to je normální vývoj, který se dal čekat,“ uvedl poslanec Bohuslav Svoboda a dodal, že ho současný vývoj nepřekvapuje. „Ne, toto není druhá vlna. Zcela zaručeně ne. Ani epidemiologicky – druhá vlna přichází po období pauzy.“ Svoboda také doplnil, že v době rozvolňování opatření se takový vývoj dal očekávat a ani ono číslo by nás nemělo příliš zarážet.

Podle ministra zdravotnictví se na Karvinsku plánuje od července zpřísnění opatření. „Chceme dát hranici sto osob na sportovní, kulturní události,“ uvedl s vysvětlením, že republikově je limit tisíc osob a na Karvinsku zatím pět set. „To, co nás může zklidňovat, je to, že se nám nezvyšuje počet hospitalizovaných. On nám naopak klesá,“ uvedl také ministr.

Pouze dva mrtví s COVID-19 pod šedesát let

„Lidi, kteří zemřeli na COVID, byli jen dva pod šedesát let,“ připomněl Bohuslav Svoboda, který uvedl, že je samozřejmě stěžejní být nadmíru opatrný v rámci nemocnic, zdravotnických zařízení či ústavů sociální péče. A tam, kde se objeví jen malý výkyv, bychom měli dle něj silně testovat. „Testování je jedna jediná cesta, která nám umožní zachytit to onemocnění v prvním stadiu,“ uvedl Svoboda. S tím souhlasil i ministr, který dodal, že je potřeba řešit situaci lokálně.

„Osobní svoboda jednotlivce je nejvyšší vrchol,“ zmínil Svoboda a upozornil, že další úplné vypnutí země je neakceptovatelné.

Že nedojde k opětovnému úplnému vypnutí země Adam Vojtěch stoprocentně slíbit nemohl: „Otázka je, jak se to bude vyvíjet na podzim a tak dále. Naším záměrem je, abychom to už nemuseli dělat.“

Zvládnutí situace není úplně naší zásluhou

Podle Vojtěcha pak z koronavirové pandemie ČR nakonec vyšla dobře. Naše země na tom byly nakonec v porovnání s ostatními zeměmi mnohem lépe, a to i z pohledu ochranných prostředků. „Skutečně to ČR přes všechny ty problémy a chyby zvládla dobře a ta data o tom hovoří,“ zmínil mimo jiné. „Jsem přesvědčen o tom, že opatření byla správná. Myslím si, že jsme nyní schopni to zvládnout na lokální úrovni.“

Svoboda oponoval, že výsledky, které máme, nejsou úplně tak naše zásluha. „To že to u nás probíhalo dobře, není naše zásluha. Ta zásluha je pravděpodobně v oblasti genetiky,“ uvedl svoboda, že, co víme, probíhá to u nás jako lehké onemocnění.

K trasovací aplikaci eRouška, kterou zatím používají dvě procenta lidí, přičemž epidemiologové k řádnému využití vyžadují alespoň 60 procent, uvedl, že plánují kampaň v řádu milionů. „Jde o mentální nastavení. Chystáme v tomto směru i kampaň, která by měla cílit na tu potenciální dobu druhé vlny na podzim,“ uvedl Vojtěch. Povinně nařizovat by se používání trasovací aplikace nemělo.

Další hlavní zprávy

Sport

„Jako kdybych to znova vyhrál.“ Dojatý Šebrle má po šesti letech zpět ztracené zlato

„Jako kdybych to znova vyhrál.“ Dojatý Šebrle má po šesti letech zpět ztracené zlato

Zlatá olympijská medaile Romana Šebrleho je opět na světě. Ztracený artefakt, který získal v roce 2004, poslal zatím neznámý nálezce v obálce na obecní úřad v Nosislavi na Brněnsku. Šebrle o ni přišel v roce 2016 během dětského golfového turnaje. Za její nalezení dokonce vypsal odměnu. Ve čtvrtek si ji v malé obci 20 km jižně od Brna osobně vyzvedl. Vypsanou odměnu 100 tisíc korun zatím nikdo nechce.

Covid cestovní seriál: Přísný sever Afriky. Co potřebujete do Egypta, Maroka či Tuniska?
Obchod v Olomouci zakazuje vstup očkovaným proti covidu. Úřady prošetřují diskriminaci
reklama
reklama
Zákrok v Teplicích působí na Romy jako veřejná poprava, říká člen rady vlády

Ústecký kraj

Domácí zpravodajství

Předvolební vysílání na CNN Prima NEWS startuje 1. července velkou politickou diskusí
Pirátský kandidát na ministra považuje vyšší zdanění za řešení bytové krize
Tachezy: Indická mutace delta může v Česku převládnout koncem léta
Další články
reklama
reklama