reklama

Evropský den inovací 2021 představil nová zelená řešení pro Evropu

Jak nastartovat rozvoj digitální ekonomiky, kultivovat mladé talenty či pomocí technologií chránit naše životní prostředí – devátý ročník Evropského dne inovací 2021 pořádaný společností Huawei pod hlavičkou motta „Innovate for Sustainable Europe“ se věnoval aktuálním tématům v oblasti ICT, nastínil současné a budoucí trendy v odvětví a představil možnosti, jak se společně dosáhnout plně propojenou, udržitelnou Evropu.

reklama

Událost, na níž se do Vídně sjeli zástupci odvětví ICT, univerzit, vědecké obce i jednotlivých vlád, představila technologické inovace, řešení a koncepty, kterými Huawei pomáhá nejen na evropské půdě, ale také konkrétně na území Rakouska.

Summit zahájil bývalý rakouský prezident Heinz Fischer, který promluvil o dlouholeté spolupráci technologického giganta s alpskou zemí: „Doufám, že společnost Huawei bude Rakousku nadále přispívat v oblasti inovací a ekologických řešení. Pojďme společně vyvinout úsilí, kterým přispějeme k vytváření pokojného, úspěšného a nádherného Rakouska i Evropy.“ Na jeho slova navázala senior viceprezidentka společnosti Huawei Catherine Čchen: „Společně s našimi partnery budeme hnací silou zeleného pokroku a hodláme prosazovat inovace, abychom vybudovali udržitelnější Evropu.“

Na Evropském dni inovací 2021 představila společnost Huawei celou řadu projektů, jejichž cílem je pomoci nejenom evropským zemím k mírnění svých dopadů na životní prostředí a k ochraně okolní přírody. Jedním z nich je i iniciativa TECH4ALL, sdružující pod sebe například partnerství s nevládní organizací Rainforest Connection (RFCx) chránící biologickou rozmanitost v Amazonii nebo s organizacemi v Řecku, které pomocí starších telefonů a umělé inteligence střeží ohrožené kamzíky v soutěsce Aoos před pytláky. Huawei při této příležitosti také oznámila start nového projektu Tech4All Guardian v Rakousku, v jehož rámci bude spolupracovat s Vídeňskou univerzitou a RFCx na výzkumném projektu u Neziderského jezera v národním parku Seewinkel. Tento projekt bude pomocí inteligentních softwarových systému Huawei zkoumat dopady změn klimatu na biologickou rozmanitost a na základě dat pomáhat vyvíjet nová opatření na ochranu životního prostředí.

Chytré zemědělství díky 5G

Od svého příchodu do Evropy před 20 lety patří Huawei mezi lídry digitalizace v Evropě, na dni inovací tak nechybělo představení nových řešení a stávajících pokroků v různých ekonomických sektorech, zejména pak těch, do kterých postupně proniká 5G. Příkladem je využívání robotů připojených na 5G ve vídeňských nemocnicích či výstavba prvního evropského plně propojeného železničního uzlu v Maďarsku. Svůj projekt má Huawei i v rakouském Linci, kde jsou k modernizaci zemědělství využívány drony. „Drony a 5G jsou budoucností zemědělství. Můžete rychle létat nad velkými plochami a okamžitě vidět, kde je na poli potřeba hnojivo nebo voda. Zároveň můžeme masivně omezit používání pesticidů. Právě to je také cílem ministerstva zemědělství a Agendy 2030,“ uvedl COO společnosti DRONETECH Felix Müller.

Stipendijní program na podporu talentů

Rozvoj mladých talentů a jejich odborných znalostí v odvětví ICT je obrovskou příležitostí k rychlé digitalizaci Evropy. „Digitální Evropa by měla mít kvalifikovanou pracovní sílu. Spolupráce mezi společnostmi a univerzitami je dobrý způsob, jak toho dosáhnout. Spolupráce pomáhá posouvat vědu kupředu a také podporuje rozvoj průmyslu,“ uvedl prezident Huawei pro střední a východní Evropu a severský region Phillip Gan. Za posledních 10 let Huawei vyškolila více než 30 000 ICT profesionálů v Evropě prostřednictvím vzdělávacích programů jako například Seeds for the Future. „Během příštích pěti let hodlá společnost investovat dalších zhruba 35 milionů eur do kultivace evropských talentů. Program tak bude přínosem pro 500 000 lidí,“ dodal Gan.

Při příležitosti Dne inovací společnost představila nový stipendijní program Seeds for the Future Scholarship, přičemž jen prostřednictvím tohoto stipendia se Huawei zavázala investovat 2,5 milionu eur do vzdělávání talentovaných studentů v Evropě a zvyšování jejich kvalifikace v odvětví ICT. Viceprezident Huawei pro střední a východní Evropu a severský region Radosław Kedzia vysvětlil, že prostřednictvím tohoto projektu bude Huawei „bude spolupracovat s nejlepšími univerzitami v Evropě na posílení schopností a potenciálu příští generace evropských inovátorů“.

Podpora vývojářských inovací

Ekosystém Huawei Mobile Services (HMS) v posledních několika měsících nadále upevňuje svou pozici třetího největšího mobilního ekosystému na světě. V současné době pomáhá propojit 5,1 milionu registrovaných vývojářů s více než 730 miliony aktivních uživatelů měsíčně po celém světě. Viceprezident evropské sekce mobilních služeb Huawei Dr. Jaime Gonzalo na akci opět potvrdil závazek technologického giganta ke spolupráci napříč odvětvím technologií a představil řadu programů, kterými Huawei hodlá podporovat mladé vývojáře po celém světě. Jednou z iniciativ jsou i balíčky HMS Core 6 navržené tak, aby pomohly vývojářům splnit rostoucí potřebu inteligentních funkcí aplikací. Do konce 3. čtvrtletí roku 2021 bylo podle Gonzala v AppGallery více než 173 000 integrovaných aplikací HMS Core, což představuje meziroční nárůst o 81 %.

Na akci došlo také k vyhlášení evropských vítězů soutěže Huawei HMS App Innovation, v rámci níž se utkalo 4 000 týmů z více než 200 zemí. Účastníci intenzivně pracovali na vytváření chytrých, inovativních a digitálních řešení, přičemž zároveň zkoumali budoucnost digitální inteligence. Zhruba 600 týmů také soutěžilo o cenu HMS's Tech Women's Award, což je letošní nová kategorie, jejímž cílem je podporovat výjimečné ženy ve světě technologií a pomáhat jim na cestě k úspěchu v odvětví IT.

Tagy:

Hlavní zprávy

Lipavského nedáme, ať odstoupí Zeman, zní z koalice. Fiala si na jménech trvá
Politika

Lipavského nedáme, ať odstoupí Zeman, zní z koalice. Fiala si na jménech trvá

Miloš Zeman měl na úterní schůzce doporučit Janu Lipavskému (Piráti), aby nekandidoval na post ministra zahraničí. Podle koaličních partnerů Pirátů je to ale naopak Zeman, kdo by měl odstoupit. Lipavský je podle nich kandidátem celé koalice a budou na něm trvat. Mluvčí ODS Václav Smolka pro CNN Prima NEWS uvedl, že zatím žádné informace o tom, že by to Zeman skutečně řekl, nemají.

Prvňáčkovi napálí pětku jen totální pitomec, zuří učitel. Kolegyni by na hodinu vyhodil

I když prvňáček příklady vypočítal správně, spletl si zadání. Učitelka základní školy ho proto nekompromisně ohodnotila známkou „pět“ a test mu celý opravila červenou barvou. Na necitlivé hodnocení upozornil školní psycholog a učitel Robert Čapek. Za takový přístup by podle něj učitelka zasloužila hodinovou výpověď. Podobně se k přístupu pedagožky staví i další odborníci i rodiče.

Tisíce domácností bez proudu. Bouře Barra udeřila na Irsko, ovlivní i počasí v Česku?

Bouře Barra v úterý zasáhla Britské ostrovy, konkrétně Irsko. Bez elektřiny je tam už 56 tisíc domácností. Do země přinesla vichr o rychlosti více až 130 km/h. Ve středu by pak měla okluzní fronta, která s bouří souvisí, doputovat i nad pevninskou Evropu, ovlivnit tak může okrajově i počasí v Česku. Český hydrometeorologický ústav ale žádná varování zatím nevydal. Vliv bouře by tak neměl být nijak extrémní.

Čachry s bezinfekčností v Česku jen kvetou. Jaké triky odmítači používají nejčastěji?

Češi se snaží obejít, co se dá. V současnosti hlavně vládní restrikce, podle nichž je pro vstup do určitých zařízení nutné ukázat doklad o očkování nebo o prodělání nemoci. Kromě falšování zmíněných dokumentů nebo vyhledávání míst, kde se tato nařízení nedodržují, někteří odmítači očkování zvolili riskantnější taktiku, jak se opatřením vyhnout.

Chlapec, který zemřel s covidem, měl i další onemocnění. Co o tragickém případu víme?

Chlapec, který v Ostravě zemřel s covidem, by za pár dní oslavil třetí narozeniny. Podle informací CNN Prima NEWS měl další chronické onemocnění, patřil tak do rizikové skupiny. Takovým pacientům lze pro zmírnění nemoci podávat monoklonální protilátky, ovšem až od 12 let, dodal Zdeněk Zíma z Odborné společnosti praktických dětských lékařů.

reklama

Domácí zpravodajství

reklama