CNN Prima News inovace

inovace

Výpis příspěvků ke štítku „inovace“

Slepá ulička Applu za miliardy. Firma končí s vývojem vlastního elektrovozu, důvodů je více

Americká společnost Apple zastavila práci na svém elektrickém autě. Některé zaměstnance z projektu, který začal v roce 2014, přesunula do divize umělé inteligence (AI). Informaci v úterý zveřejnil Apple interně, napsala agentura Bloomberg s odvoláním na obeznámené zdroje. Technologická firma se k ukončení ambiciózního projektu odmítla vyjádřit.

Známkám na vysvědčení zvoní hrana, mohla by je nahradit slova. Učitelé to hodnotí všelijak

Svá pololetní vysvědčení si během středy převezme přibližně jeden milion žáků základních škol a více než 485 tisíc středoškoláků. Hodnocení práce ve škole obdrží 118 264 prvňáků. Na základkách se jedná možná o poslední vysvědčení v tradiční podobě, na jakou jsme byli dosud zvyklí. Už na konci letošního školního roku by totiž mohlo být zavedeno nové hodnocení, kde vyučující poskytují žákům zpětnou vazbu slovně podle určených kritérií. CNN Prima NEWS se ptala učitelů, jaký mají na tento nový přístup názor.

AI a lidstvo: Potenciál k lepšímu žití, nebo hrozba? Odborníci mají jasno

Velká příležitost, potenciál i hrozba. O umělé inteligenci se toho za poslední roky napsalo více než dost. Jedni ji vítají s nadšením, druzí na ni hledí s obavami z toho, co všechno může přinést. Jasné je jedno. Své místo v lidském světě má jisté a čím dál častěji dokazuje, že umí být velmi platná. Takto AI vnímá i Ministerstvo průmyslu a obchodu, podle kterého může národům napříč planetou přinést vyšší kvalitu života.

Vyhrajte trička z nové udržitelné kolekce LAFORMELA

Showtime si pro vás společně s Komerční bankou připravil další soutěž! Oblečení z recyklovaných uhlíkových emisí? Ano! Technologie LanzaTech je nejnovější inovací v textilním průmyslu. První udržitelnou kolekci představil módní návrhář studia LAFORMELA ve spolupráci s KB a vy nyní můžete vyhrát 3 bílá trička z této kolekce. Stačí správně odpovědět na soutěžní otázku. Držíme vám palce!

Výzkumníci se bouří: Vláda chce zotročit vědu, hrozí likvidace. Je to skličující

Kabinet Petra Fialy (ODS) pobouřil stovky českých vědců. Uniklá chystaná novela z resortu ministryně Heleny Langšádlové (TOP 09) podle nich drasticky zasáhne do fungování vědeckých institucí. Obávají se zpolitizování výzkumu, rozprodávání majetku i úplné likvidace. Kvůli chabé komunikaci ze strany vlády začali sepisovat petici. „Je to skličující. Poslední dobou nedělám nic jiného, než že počítám peníze. Místo přemýšlení nad vědou přemýšlíme, jak přežijeme,“ řekl redakci CNN Prima NEWS popularizátor vědy a mezinárodně uznávaný botanik Roman Pavela. Ministryně Langšádlová nařčení z chybějící komunikace odmítla.

Na Měsíci budete tisknout domy z prachu, říká český vesmírný architekt. Spolupracoval i s NASA

Roky se věnuje stavbám budoucnosti a nyní má na kontě i drobný raketoplán, který vynesl Lego panáčky do stratosféry. Vesmírný architekt Tomáš Rousek má pestrou a nevšední práci, v níž jím navrhované projekty mnohdy spatří světlo světa až za dlouhé roky – a často vypadají jinak než v původních návrzích. Při slavnostním otevření Lego Shopu v prostorech Alza Showroomu se Rousek rozpovídal nejen o české roli v kosmickém bádání, ale také o 3D tisku budov, které se dá využít i na Měsíci.

Dojmy z brýlí Apple Vision Pro? Moc těžké, lidem se dělalo zle. Žádná revoluce, dodal expert

Jsou brýle rozšířené reality Apple Vision Pro revolucí, nebo evolucí? Podle novinářů i technologických expertů zatím ani jedno – zařízení se pere s několika neduhy. Na jedné straně je problémem cena, jež by se ale časem mohla postupně srovnat na přijatelnější hladinu. Někteří reportéři, kteří dostali možnost si horkou novinku od Applu vyzkoušet, zase mluví o příliš velké hmotnosti při nošení na hlavě. Několika novinářům se při delším používání udělalo zle. Nejde nicméně o neobvyklý jev – nevolnost trápila mnohé lidi už u brýlí virtuální reality.

Konec víčkových sbírek. Je to škoda, lituje nařízení EU maminka 11letého postiženého Hynka

Nové nařízení Evropské unie o neodnímatelných víčkách plastových lahví se sice kladně projeví v oblasti ekologie, ale zároveň kvůli němu zanikne jedna z možností, jak pomoci potřebným. Kontroverzní inovace totiž přinese definitivní konec všem víčkovým sbírkám. „Bude to určitě škoda, byly to jednoduché penízky, ke kterým jsme mohli přijít,“ reagovala ve vysílání CNN Prima NEWS maminka jedenáctiletého Hynka, jenž po úrazu přišel o pohyblivost.

Skvělý pomocník, či hrozba světového kalibru? Chatbot si vymýšlí, nahrává dezinformátorům

ChatGPT – schopný a počítačem řízený konverzační parťák či obstojný nástroj pro extrémně rychlé vytváření textů se stal internetovým fenoménem. Popularity se dočkal i u nás – díky tomu, že umí obstojně česky. Už nyní ale tato povedená služba může představovat problém. Sama si totiž neověřuje pravost ani správnost dat, což nahrává dezinformátorům pro generování textů takříkajíc „na přání“. „Zde více než obvykle platí, že stokrát opakovaná lež se stává pravdou,“ varují oslovení experti na technologie.