CNN Prima News zemědělství

zemědělství

Výpis příspěvků ke štítku „zemědělství“

Hádka europoslanců o drahotu. Ministr si dotuje jablka, místo aby pomohl farmám, míní Konečná

10. listopadu 2022 20:27

Potraviny v Česku pokračují ve zdražování. Podle europoslankyně Kateřiny Konečné je hlavním viníkem celé situace stát. V pořadu Co na to vaše peněženka prohlásila, že vláda řeší nepodstatné věci, zatímco obchodní řetězce nepřiměřeně zdražují. Hostem vysílání CNN Prima NEWS byl i europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL), který poukázal i na špatné chování tuzemských spotřebitelů.

Zdaňme říhání krav, navrhuje novozélandská vláda. Farmáři se bouří a vyrazili do ulic

26. října 2022 23:43

Socialistická vláda na Novém Zélandu přišla s „revoluční myšlenkou“. Jako první země na světě chce zdanit skleníkové plyny, které produkují hospodářská zvířata. Premiérka země Janica Ardernová daň pokládá za důležitý milník v přechodu k bezuhlíkové budoucnosti. Proti nápadu se ostře vymezili zemědělci, podle nich je daň znevýhodní a poškodí. Popularita Ardernové v posledních měsících poklesla k rekordnímu minimu.

Svět na pokraji hladomoru? Suché počasí i válka na Ukrajině rekordně snížily zásoby obilí

30. září 2022 07:09

Přestože z ukrajinských přístavů po několikaměsíční blokádě vypluly lodě s obřími zásobami obilí a jeho ceny díky tomu klesly, může jít jen o dočasnou úlevu. Co totiž nestihla napáchat válka na Ukrajině, pravděpodobně dokončí mimořádná sucha, která letos zasáhla oblasti, v nichž se pšenice, ječmen nebo žito pěstují. Neúroda dorazila do Spojených států, Francie nebo Číny.

Končí krize s obilím? Cena pšenice klesá, blíží se úrovni před ruskou invazí na Ukrajinu

19. září 2022 11:23

Cena pšenice na světových trzích klesá. Jeden bušl (27,2 kg) se ráno v Asii prodával zhruba za 8,50 dolarů (208 korun). Důvodem jsou obavy z globální recese, která by podle analytiků patrně snížila celkovou poptávku, i pokračující vývoz ukrajinského obilí podle dohody vyjednané za účasti OSN v létě v Istanbulu. Cena je tak blízko hodnot před únorovou invazí ruských vojsk na Ukrajinu.

Česká pole zarostou kopřivami. Zemědělci protestovali proti drahotě a nedostupnosti potravin

15. září 2022 21:18

Jídlo bude drahé a nedostupné, česká pole zarostou kopřivami. I to byly vzkazy tisíců zemědělců, kteří ve čtvrtek vyrazili na silnice napříč republikou v traktorech a kombajnech. Jejich zástupci se usadili i před Kongresovým centrem v Praze. Lidem tu rozdávali zadarmo údajně poslední česká jablka a brambory. A to přímo na dohled od místa, kde rokovali ministři zemědělství Evropské unie.

Nekula: Trh s energiemi se vymkl kontrole, to nikdo nečekal. Ceny potravin teď klesnou

14. září 2022 11:43

Ceny potravin nadále zdražují, červencová předpověď ministra zemědělství Zdeňka Nekuly (KDU-ČSL) se tak nenaplnila. V pořadu Nový den však podotkl, že nikdo nepočítal s tím, že se trh s energiemi vymkne kontrole. Podotkl, že zastropování cen elektřiny a plynu by nyní mohlo pomoci k tomu, aby se ceny potraviny vrátily na hodnoty, na než jsme byli zvyklí.

Mohou za vysoké ceny potravin obchody? Blábol ignorující fakta, reagoval Prouza

1. září 2022 18:44

Čechy nadále trápí vysoké ceny potravin. Ekonomka Jana Matesová v tomto ohledu mimo jiné zmínila, že by vláda měla více kontrolovat i samotné řetězce, zda náhodou nezneužívají situace a ceny nezvyšují uměle. Prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza se však za obchody postavil. V pořadu Co na to vaše peněženka na CNN Prima NEWS připomněl, že potraviny v Česku zdražují mnohem pomaleji než zemědělské komodity.

KOMENTÁŘ: Hrozí Česku hladomor? Agrární komora straší potravinovou apokalypsou

28. srpna 2022 13:57

Trápí nás nízká potravinová soběstačnost. To je jedno z hlavních sdělení ve Zprávě o českém zemědělství z dílny Agrární komory a Zemědělského svazu České republiky, dvou největších agrárních lobbystických organizací. Čtenář by mohl lehce nabýt dojmu, že Česko trápí hladomor nebo se přinejmenším do Vánoc dostaví. Akorát že vůbec.