CNN Prima News zemědělství

zemědělství

Výpis příspěvků ke štítku „zemědělství“

Plná ústa Green Dealu a mák dovážíme z Austrálie, říká expert. Ten český míří do Ruska

V pěstování modrého máku patří Česko k absolutní světové špičce. Zhruba 85 procent této komodity jde na vývoz, mimo jiné také stále do Ruska. Pěstitele, kteří tam vyvážejí, za to kritizuje Svaz obchodu. Kvůli válce na Ukrajině jim vzkazuje, že si za mák berou krvavé peníze. Ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) ujistil, že jde o soukromé aktivity pěstitelů, nikoliv státu.

Ministr Výborný pomohl spíše polským farmářům, zní z ANO. Byrokracie je příliš, připustil Bendl

Ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) pomohl především Polsku a Rumunsku, prohlásil v pořadu 360° na CNN Prima NEWS europoslanec Martin Hlaváček (ANO). Reagoval tak na rozhodnutí Evropské komise zrušit byrokracii pro zemědělce obhospodařující do deseti hektarů půdy, což je podle zákonodárce v českém kontextu téměř zanedbatelné. Poslanec Petr Bendl (ODS) připustil, že i když se šéf resortu Výborný snaží bojovat proti přebujelé administrativě, je „souboj s úředníkem věčná záležitost“.

Balaštíková: Zemědělci trpí kvůli evropské pomoci Ukrajině. Unijní systém nefunguje

Zemědělství trpí tím, že se Evropská unie snaží pomáhat Ukrajině. V pořadu 360° na CNN Prima NEWS to prohlásila poslankyně Margita Balaštíková (ANO), podle které se protestující farmáři pouze domáhají toho, co jim bylo odepřeno. Rovněž uvedla, že Evropská komise špatně vyhodnocuje pravidla a nastavila nefunkční systém, jenž zemědělcům vadí.

Šrámek: Brusel místo zemědělství podporuje cyklostezky. Farský odsoudil dotace agrobaronům

Brusel dotuje neproduktivitu v podobě zatravňování a cyklostezek, místo aby více podpořil výrobu potravin, kritizoval přístup EU kandidát do evropského parlamentu Pavel Šrámek (za Svobodné) ve vysílání CNN Prima NEWS. Místopředseda STAN Jan Farský vedle toho negativně hodnotil dotace pro agroholdingy. Podporovat jejich vysoké zisky z veřejných zdrojů je podle něj nesmyslné. Zemědělci ve středu svými protesty opět komplikovali dopravu v regionech.

Protesty zemědělců pomalu končí. Traktory opět blokovaly dopravu, vláda ustoupit nehodlá

Na protest proti evropské i národní agrární politice ve středu čeští zemědělci vyjeli do regionů a k hranicím s Polskem a Německem. Protestní akce se konaly formou jízd zemědělské techniky či veřejných shromáždění a na většině míst měly podle mluvčí Agrární komory ČR Barbory Pánkové skončit kolem poledne. Farmáři organizátorům nahlásili účast asi 1 600 strojů.

Proruští hackeři na straně českých zemědělců? Důrazně je odmítáme, vzkazují organizátoři

Podpora, o kterou nikdo nestál. Tak by se dala popsat akce proruských hacktivistů, kteří „ze solidarity s českými zemědělci“ zaútočili na české weby a pokusili se je zahltit. Následně se svými výpady pochlubili na Telegramu. Organizátoři zemědělské demonstrace z minulého týdne ale o ničem nevěděli – a rozhodně nechtějí mít s proruskými kyberzločinci nic společného. „Podporu ze strany skupin s jinými zájmy, které by nebyly v souladu s požadavky zemědělců, jsme důrazně odmítli, odmítáme a nadále budeme odmítat,“ řekla redakci CNN Prima NEWS tisková mluvčí Agrární komory ČR Barbora Pánková.