
Kouř zahalil Liberecko, šíří se z ničivého požáru v Německu. ČHMÚ varuje i další kraje
Kůrovcová kalamita v českých lesích sice pomalu odeznívá, ale stopy po ní budou patrné ještě desítky let. Společnost Wood Seeds, která podniká v oblasti lesnictví a dřevozpracujícího průmyslu, na ni však už dlouho nenahlíží jako na hrozbu, nýbrž jako na příležitost k růstu. Pro nás už v podstatě skončila, řekl Vincent Bodrov, marketingový a PR manažer firmy, v rozhovoru pro Interview PLUS. Firma dnes investuje stovky milionů korun do udržitelných areálů, rozšiřuje lesy i výrobu a připravuje se na spuštění e-shopu.
Jahody, třešně, hrášek nebo třeba meruňky. Kdo si je nemůže nasbírat na zahradě, volí samosběry. Ty nabízejí nejen zaručeně čerstvé plody, ale také mírnější ceny než v supermarketech.
Samosběry ovoce a zeleniny jsou čím dál populárnější. Proto vám radíme — teď je čas na česnek. Na některých farmách si ho můžete nasbírat za rovnou stovku za kilo. Pro srovnání, v obchodě se průměrná cena česneku pohybuje mezi 150 a 290 korunami za kilogram.
Letošní sezóna letních brigád je již v plném proudu, a tak se různé pracovní weby v tuto chvíli jen hemží různými nabídkami přivýdělků pro studenty či mladé lidi. Stálice ve formě práce v různých fastfoodových řetězcích tak aktuálně doplňují i zajímavější sezónní nabídky, jako třeba příležitost vyrazit prodávat na víkend na Moto GP do Brna.
Pěstitelé mají obavy o úrodu. Po jahodách už netrpělivě vyhlížejí dozrávání třešní. Některé rané odrůdy už by mohly dozrát v nejbližších dnech. Úrodu ale výrazně ovlivnilo letošní počasí. Mírná zima, brzké kvetení a pak jarní mrazy. V době, kdy třešně potřebují nejvíce slunce, navíc přišlo ochlazení a déšť.
Je tu sezona jahod. Kvůli chladnému jaru ale samosběry na mnoha místech ještě nezačaly, nebo jsou kvůli slabé úrodě dokonce zrušené. Češi v příhraničních oblastech tak mají možnost využít samosběrů v Polsku, kde se kilo jahod oproti Česku prodává za zlomek ceny.
Zemědělci jásají, spotřebitelé skřípou zuby. Výkupní cena mléka jde nahoru, takže zdražují i mléčné produkty. Za nárůst může podle Svazu mlékárníků větší poptávka spotřebitelů, ale také omezování chovů v Německu. Supermarkety tvrdí, že musí prodej mléčných výrobků dotovat, dlouhodobě to ale prý nepůjde.
Déšť a teplo, ideální podmínky pro houbaře, je čas konečně vyrazit do lesa. Ovšem pozor! Rostou i jedovaté houby a dokonce i vzácné, zákonem chráněné. Za jejich sběr hrozí tučná pokuta.
Už v pátek se v obchodech začne prodávat první várka českých raných brambor. V Polabí ve čtvrtek začali s jejich sběrem. I přes nepříznivé počasí v posledních dnech by úroda mohla být stejně úspěšná jako ta loňská. Výrazně se nezmění ani cena.
Zemědělci v Česku loni vydělali o 1,8 miliardy korun méně než v předchozím roce. Přesto výsledek předčil pesimistické odhady. Situace je ale podle předsedy Zemědělského svazu ČR Martina Pýchy vážná: téměř polovina produkčních zemědělců je na hraně ztráty. Kritizuje dotační systém i rostoucí tlak na zemědělskou půdu. V pořadu Interview PLUS zmínil také, co zemědělce nejvíce trápí a jaké mají vyhlídky do budoucna.
Začalo „porcování medvěda“ – vyjednávání o evropském rozpočtu. Část peněz by se mohla „škrtnout“ zemědělcům, varuje Agrární komora. „Bez jasné a chráněné rozpočtové linie na podporu zemědělského rámce EU hrozí, že se evropská zemědělská politika zhroutí jako domeček z karet,“ napsalo v úterý evropské sdružení velkých zemědělců Copa-Cogeca. Hlavní problém je v systému přerozdělování peněz, říkají menší zemědělci.
Odchod z Evropské unie není řešením, nezaručil by levnější energie a potraviny, řekla v pořadu K věci na CNN Prima NEWS ekonomka Markéta Šichtařová (Svobodní). Kandidátka do Poslanecké sněmovny také zmínila, že Velké Británii se po brexitu daří hůře. Současně však řekla, že by byla pro vystoupení z EU za všech okolností. Na jarmarku SPD podle jejích slov spojení stran představí „autentické ceny od zemědělců“.