Noc v Discolandu Sylvie: Divoké historky z Jonákova klubu ožívají v podání DJů a pornohvězd
zemědělství
Výpis příspěvků ke štítku „zemědělství“
Moderátor Clarkson je hvězdou protestů britských farmářů. Nová daň je poslední kapkou, tvrdí
Farmáři ve Velké Británii se bouří a dokonce vyhrožují stávkou. K hromadným protestům je přiměla nová dědická daň na hospodářskou půdu. Hvězdou protestů je bývalý moderátor automobilové show Jeremy Clarkson.
Čtvrtka másla za 140 korun. Tolik bychom zaplatili v roce 1989 v přepočtu na dnešní mzdy
Ceny másla v současnosti astronomicky stoupají, jenže čtvrtka (250 gramů) je pořád mnohem levnější než před sametovou revolucí. „Za komunismu máslo určitě nepatřilo k levným potravinám,“ vzpomíná Petr Hlubek, který byl před rokem 1989 vedoucím obchodu s potravinami. V roce 1989 stála čtvrtka 10 korun, při přepočítání na dnešní průměrnou mzdu je to ale 140 korun. Stačí totiž porovnat hrubé průměrné měsíční mzdy. V roce 1989 to bylo 3 170 korun, nyní 44 943 korun (údaj za 1. pololetí 2024), platy se tedy za 35 let navýšily čtrnáctkrát. A přestože čtvrtka másla aktuálně stojí 65 až 75 korun, stále je o polovinu levnější než za socialismu. Agentura STEM ovšem v aktuálním průzkumu zjistila, že podle 31 procent občanů se před rokem 1989 žilo lépe než dnes.
Cena brambor je nižší než před rokem. Důvodem je dobrá sklizeň, o Vánocích budou kopce salátu
Cena za kilogram brambor zlevnila před letošními Vánocemi ve srovnání s loňským rokem až o pětinu. Dobré zprávy pro zákazníky a hospodyňky jsou však pohromou pro pěstitele. Kvůli poklesu cen odmítají někteří zemědělci prodávat plodiny pod náklady.
Za drahé máslo nemůžeme, tvrdí obchodníci. Ukázali na výrobce, věc řeší antimonopolní úřad
Svaz obchodu a cestovního ruchu se obrátil na Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS), aby vyšetřil důvody nebývalého zdražení másla. Zástupce obchodníků rozlítila dřívější vyjádření ministra zemědělství Marka Výborného (KDU-ČSL) o kartelových dohodách mezi řetězci. Ze zdražování obviňují výrobce.
Zemědělci upozornili na uhlíkovou stopu dovozu. Můžeme ušetřit emise za větší město, tvrdí
Dovozy potravin mnohonásobně zvyšují uhlíkovou stopu, vyplývá z nové studie, kterou si nechal vypracovat Zemědělský svaz ČR. Například v případě importu vepřového ze Španělska je stopa až devítinásobná ve srovnání s dodávkami tuzemských farmářů.
Drahé potraviny? Obviňování obchodníků je jen hledání obětních beránků, řekla ekonomka
Obviňování obchodníků a producentů z vysokých cen másla je jen pokus vlády vytvořit obětní beránky. V pořadu Co na to vaše peněženka na CNN Prima NEWS to řekla ekonomka Markéta Šichtařová. Reagovala tak na slova ministra zemědělství Marka Výborného (KDU-ČSL), který v Partii Terezie Tománkové obvinil z vysokých cen právě mlékárny a prodejce. Podle něj zneužívají situace.
Drahé máslo? Výborný ukázal na viníky. Ovlivnit cenu můžete i vy, reagoval Havlíček
Za vysokými cenami másla je zjevně část velkých mlékáren a prodejců, kteří se snaží zneužít situaci na trhu před Vánocemi. V Partii na CNN Prima NEWS to řekl ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL). Podle něj vláda nemá nástroje na ovlivňování cen potravin. Místopředseda Sněmovny Karel Havlíček (ANO) v debatě uvedl, že důvodem vysokých cen jsou mimo jiné drahé energie či výše DPH.
Výborný nezná ze zemědělství nic, možná pozná krávu, prohlásil Babiš. I voly, vrátil mu ministr
Mimořádná schůze Sněmovny byla svědkem vyhrocených slovních přestřelek. Předseda hnutí ANO Andrej Babiš se ostře pustil do ministra zemědělství Marka Výborného (KDU-ČSL), kterého obvinil z toho, že ničí domácí hospodáře. „Nezná ze zemědělství vůbec nic, možná by poznal krávu,“ prohlásil opoziční lídr. Na jeho slova v páteční dolní komoře následně reagoval přímo Výborný, který se proti kritice z řad hnutí ANO ohradil. „Buďte si jist, že poznám nejenom krávy, ale také voly,“ vrátil Babišovi lidovecký šéf resortu. Závěrečné schvalování sporné důchodové reformy se kvůli opozičním v pátek opět nedokončilo.
Digitální pole a kravíny: Dron spočítá zvířata. Umělá inteligence řekne, kdy zasít a sklidit
Selský rozum už zemědělcům zřejmě stačit nebude. Digitalizace totiž čím dál více prostupuje i do tak tradičního oboru. Třeba drony farmářům pomáhají neplýtvat chemií nebo snadno spočítat krávy na pastvě. Umělá inteligence zase sedlákům dokáže přesně oznámit, kdy mají sklízet, aby se vyhnuli špatnému počasí.
PŘEHLEDNĚ: Podívejte se, jak od revoluce rostla cena brambor. Vliv má počasí i kvalita sklizně
Brambory jsou jednou ze základních potravin, které při vaření často používáme. Jejich cena v posledních letech prudce rostla. V současné době je kilo brambor k mání za necelých 19 korun. Jak ale jejich cena stoupala v minulých letech a kolik jsme podle Českého statistického úřadu zaplatili za brambory v roce 1989?
Kampaň MLÉK.O. odhaluje skrytou krutost mléčného průmyslu
Mléčné farmy skrývají temnou realitu, Investigativní záběry pořízené na mléčných farmách v České republice za poslední dva roky přinášejí drastická svědectví o tom, co stojí za mlékem a mléčnými produkty známých mlékáren jako jsou Madeta, Kunín a další. Spolek Zvířata nejíme spustil kampaň MLÉK.O. – konec lží o mléku, jejíž cílem je odhalit skutečnou tvář mlékárenského průmyslu.
Za vysoké ceny potravin může i Výborný, míní Prouza. Ministr se ohradil
Může ministr zemědělství Marek Výborný za to, že potraviny dál nezlevňují? Podle zástupce supermarketů Tomáše Prouzy částečně ano. Výrobci se totiž při cenových vyjednáváních odvolávají na slova ministra, že u potravin už není prostor pro další pokles cen. Podle některých ekonomů tak ministr zbytečně zasahuje do trhu.