CNN Prima News Evropský soud pro lidská práva

Evropský soud pro lidská práva

Výpis příspěvků ke štítku „Evropský soud pro lidská práva“

Přelomový rozsudek? Postarší Švýcarky se bojí smrti vedrem a žalují vládu. Soud jim vyhověl

Aktualizováno

Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku dal v úterý za pravdu skupině starších švýcarských žen, které žalovaly švýcarskou vládu kvůli nedostatečnému úsilí v boji proti globálnímu oteplování. Je to poprvé, co štrasburský soud odsoudil nějaký stát kvůli nedostatečnému boji proti klimatické změně, uvedla agentura AFP. Další dvě podobné stížnosti soud zamítl, včetně té proti více než 30 zemím včetně Česka kvůli neplnění klimatických závazků.

Podmínka za znásilňování dívky otčímem? Trest je podle Blažka mírný. Rozhodnutí soudu napadl

Ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) podal stížnost pro porušení zákona v kauze nezletilé dívky, kterou dlouhodobě znásilňoval otčím. Uložený podmíněný trest byl podle Blažka zjevně nepřiměřeně mírný, uvedlo v tiskové zprávě ministerstvo. Stížnost bude řešit Nejvyšší soud, který ale nemůže napadené rozhodnutí zrušit. Jeho výrok by však mohl ovlivnit budoucí rozhodování justice v obdobných případech. Zmocněnec dívky, která v médiích vystupuje s pozměněným jménem Anička, chce do konce března podat ústavní stížnost. Rozsudek vzbudil kritiku a protesty.

Soud zakázal převoz miminka k léčbě v zahraničí. Už zbývá jen smrt, naříkají zdrcení rodiče

Dean Gregory a Claire Staniforthová z Velké Británie prohráli soudní boj, ve kterém se snažili zajistit převoz své osmiměsíční umírající dcery Indi na léčbu do Itálie. Soudní rozhodnutí je podle nich „odporné“ a jejich miminku už zbývá jen smrt. Podle soudce s odvoláním na odborníky je léčba beznadějná a přesun do zahraničí by dítěti nepomohl. Úřady již dříve rozhodly, že doktoři mají kvůli bolestivé a nefunkční léčbě svoji péči omezit a Indi odpojit od přístrojů. O případu informovala tamní média.

Policie se omluvila rodině zmizelé Maddie. Hovořili o netaktním jednání i slavném detektivu

Portugalští policisté, kteří vyšetřovali zmizení Madeleine McCannové na samém začátku v roce 2007, se nyní omluvili dívčiným rodičům, Gerrymu a Kate. Bezprostředně poté, co dívenka zmizela, totiž tamní vyšetřovatelé pracovali primárně s verzí, že za vším stojí právě její otec a matka. I když byli o rok později zbaveni obvinění, velitel vyšetřování Goncalo Amaral dále veřejně prohlašoval, že manželé jsou stále podezřelými, a to i přesto, že kriminalista již na případu nepracoval. Portugalské vedení policie rovněž vyjádřilo souhlas se závěry německé prokuratury, jež se domnívají, že Madeleine zavraždil pedofil Christian Brueckner. Píše o tom web Daily Mail.

Babiš v kauze StB žaloval podle soudu nesprávnou instituci. Teď si stěžuje ve Štrasburku

Slovenský nejvyšší soud potvrdil dřívější verdikt bratislavského krajského soudu, že předseda hnutí ANO a bývalý premiér Andrej Babiš v kauze evidence u československé tajné policie StB žaloval nesprávnou instituci, a to slovenský Ústav paměti národa (ÚPN). Sdělil to Babiš. Jeho právníci podle něj rozhodnutí očekávali, proto už před třemi měsíci zažalovali Slovenskou republiku zastoupenou ministerstvem vnitra.

Odpudivé, pustila se Pekarová do Hamplové za slova o romských dětech. Senátorka se hájí

Vládní zmocněnkyně pro lidská práva Klára Šimáčková Laurenčíková reagovala na vyjádření senátorky Jany Zwyrtek Hamplové o segregaci romských školáků. Podle zmocněnkyně je senátorčina rétorika otevřeně rasistická a v příkrém rozporu s lidskými právy a demokratickými hodnotami, na nichž česká společnost stojí. Ke kauze se vyjádřila Markéta Pekarová Adamová i samotná senátorka.

Poslanci schválili zvýšení příspěvku na mobilitu. Projednají i rozpočet

Poslanci se ve středu začnou zabývat návrhem státního rozpočtu na příští rok, který vláda předložila se schodkem 295 miliard korun. Dopoledne schválili zvýšení příspěvku na mobilitu o zhruba 400 korun měsíčně. Příspěvek 2 900 korun pak budou dostávat lidé, kteří se neobejdou bez energeticky náročných dýchacích přístrojů. Na programu je také první kolo volby zástupce veřejného ochránce práv.

Kontroverzní chvíle v případu Archieho odpojeného od přístrojů. Proč rodiče neměli šanci?

Britský novinář Dominic Lawson upozornil na kontroverzní chvíle v případu Archieho Battersbeeho, dvanáctiletého chlapce, kterého lékaři odpojili od přístrojů i přes dlouhé soudní spory s rodiči. Pozastavuje se například nad tvrzením nemocnice, že by v případě převozu chlapce, který se nacházel ve stádiu mozkové smrti, hrozila další újma. Volá proto po změně systému a žádá, aby v podobných případech mělo slovo rodičů větší váhu.