CNN Prima News Evropský soud pro lidská práva

Evropský soud pro lidská práva

Výpis příspěvků ke štítku „Evropský soud pro lidská práva“

Poslanci schválili zvýšení příspěvku na mobilitu. Projednají i rozpočet

26. října 2022 08:38

Poslanci se ve středu začnou zabývat návrhem státního rozpočtu na příští rok, který vláda předložila se schodkem 295 miliard korun. Dopoledne schválili zvýšení příspěvku na mobilitu o zhruba 400 korun měsíčně. Příspěvek 2 900 korun pak budou dostávat lidé, kteří se neobejdou bez energeticky náročných dýchacích přístrojů. Na programu je také první kolo volby zástupce veřejného ochránce práv.

Kontroverzní chvíle v případu Archieho odpojeného od přístrojů. Proč rodiče neměli šanci?

8. srpna 2022 12:00

Britský novinář Dominic Lawson upozornil na kontroverzní chvíle v případu Archieho Battersbeeho, dvanáctiletého chlapce, kterého lékaři odpojili od přístrojů i přes dlouhé soudní spory s rodiči. Pozastavuje se například nad tvrzením nemocnice, že by v případě převozu chlapce, který se nacházel ve stádiu mozkové smrti, hrozila další újma. Volá proto po změně systému a žádá, aby v podobných případech mělo slovo rodičů větší váhu.

Chlapce v kómatu odpojí od přístrojů ve středu. Ostudné, říká matka a zkouší poslední věc

2. srpna 2022 23:24

Případ, který hýbe Velkou Británií, směřuje ke smutnému konci. Rodina 12letého Archieho Battesbeea neuspěla ani u britského nejvyššího soudu, a chlapec tak bude ve středu dopoledne odpojen od přístrojů, které za něho vykonávají prakticky všechny životní funkce. Matka Archieho označila konání nemocnice a soudů za ostudné a hodlá využít ještě jeden pokus, jak definitivní smrt svého syna oddálit. Chlapec je v kómatu od dubna, kdy byl nalezen doma v bezvědomí.

Deportační let s uprchlíky do Rwandy byl zrušen. Plán měl princ Charles označit za otřesný

15. června 2022 09:10

Let, jímž chtěla Británie deportovat do Rwandy první migranty, kteří přišli do Spojeného království nelegálně, byl zrušen. Stalo se tak poté, co se běženců zastal Evropský soud pro lidská práva, informovala agentura Reuters s odvoláním na britský vládní zdroj. Princ Charles v soukromí podle některých britských médií označil vládní plán na deportaci za otřesný, země však od něj ustoupit nechce.

Silný výbuch v Melitopolu v den ruských oslav. Stojí za ním ukrajinští partyzáni?

12. června 2022 07:56

Rusové dál útočí na Severodoněck. Ukrajinské ozbrojené síly přišly s tvrzením, že sousední Bělorusko uvedlo své jednotky do nejvyšší bojové pohotovosti. Zahraniční dobrovolníci odsouzeni v Doněcku k trestu smrti milost nedostanou, oznámil lídr separatistů. V centru okupovaného Melitopolu na jihu Ukrajiny během oslav Dne Ruska zahřměl silný výbuch, zranění utrpěli čtyři lidé. Místní představitelé kolaborující s okupačními silami z „teroristického útoku“ obvinili ukrajinské nacionalisty.

Konec nadějí pro Michalákovou. Rozhodnutí o odebrání synů je pravomocné

10. května 2022 11:19
Aktualizováno

Velký senát Evropského soudu pro lidská práva (ESLP) se nebude zabývat případem odebrání synů Češky Evy Michalákové. Soud v pondělí zamítl ženinu stížnost proti lednovému rozhodnutí, podle kterého Norsko neporušilo právo matky a dětí na respektování rodinného života. Verdikt tak nabyl právní moci, sdělil mluvčí ministerstva spravedlnosti Vladimír Řepka.

Michaláková se nevzdává. Proti verdiktu soudu o odebrání synů se odvolala

20. dubna 2022 13:33

Češka Eva Michaláková se odvolala proti lednovému verdiktu Evropského soudu pro lidská práva (ESLP), který v kauze odebrání jejích synů nepravomocně rozhodl ve prospěch Norska. Žádá o projednání případu u soudního Velkého senátu. Norská sociální služba Barnevernet odebrala české matce a otci syny na jaře 2011 kvůli podezření na zneužívání, zanedbávání a týrání. Norské úřady ženu později zbavily rodičovských práv.

To si Štrasburk za rámeček nedá. Právníci a politici cupují verdikt v kauze Michalákové

21. ledna 2022 22:56

Verdikt Evropského soudu pro lidská práva v kauze Evy Michalákové vyvolal vlnu překvapení, rozhořčení i mrzení. Politici například zmiňují, že se evropská justice nezabývala klíčovými poznatky, které hrály ve prospěch české matky. Podobně se vyjádřili i někteří právníci. Česká Kancelář vládního zmocněnce ve svém stanovisku naopak uvedla, že Michaláková neměla podat stížnost za své děti, protože s nimi byla ve střetu zájmů.

Sledujte ZÁZNAM Hlavních zpráv: Dětský psycholog k následkům případu Michalákové na chlapce

20. ledna 2022 18:27

Ty nejnovější ověřené zprávy z domova i ze světa. Evě Michalákové se vzdálila naděje, že by mohla získat zpět své syny do péče, nebo je alespoň občas vídat. Evropský soud pro lidská práva zamítl její stížnost proti norským úřadům, které jí děti před deseti lety odebraly. Nejen o tom v Hlavních zprávách od 18:55.

Kauza odebrání synů: Šance na vítězství Michalákové je už malá, řekl po soudu Zaorálek

20. ledna 2022 17:13

Rozhodnutí evropského soudu v případu odebrání dětí Evě Michalákové je zřejmě definitivní. Ačkoliv existuje možnost odvolání se k Velkému senátu, soudci ji mohou vetovat, myslí si bývalý ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD). Ve vysílání CNN Prima NEWS přiznal, že ho verdikt do jisté míry překvapil – v podobných kauzách totiž byla rozhodnutí evropského soudu o něco příznivější.