Exprimátora Pardubic poslal soud do vazby. Je obviněn z manipulace s veřejnými zakázkami

Martin Charvát u soudu (23. 11. 2023)

Exprimátor Pardubic ve vazbě

Soud poslal do vazby bývalého primátora Pardubic Martina Charváta, sdělil novinářům jeho advokát Pavel Jelínek. S dalšími lidmi je obviněn z manipulace s veřejnými zakázkami města a jeho firem. Charvát ve vedení města působil z pozice člena ANO, předsednictvo hnutí jej v úterý vyloučilo. Státní zástupkyně podala návrhy na vazbu tří obviněných. O Charvátovi soud rozhodl jako o prvním, o dalších nyní rozhoduje.

„Na mého klienta byla uvalena vazba, protože podle názoru státní zástupkyně, ke kterému se přiklonil i soud, hrozí nebezpečí, že by mohl ovlivňovat několik svědků,“ uvedl Jelínek. Vazba v tomto případě může trvat maximálně tři měsíce, Jelínek se ji bude snažit zkrátit.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Aktéři pardubické kauzy v ANO skončili. Šlo o infiltraci bývalých členů ODS, řekl Babiš

Státní zástupkyně podala návrh na vazbu ještě v případě předsedy Krajské hospodářské komory Jozefa Koprivňanského a bývalé náměstkyně primátora a členky dozorčí rady Rozvojového fondu Pardubice Heleny Dvořáčkové, která je nyní zastupitelkou za SPD, dříve za ANO. Dalších 16 obviněných policie propustila na svobodu.

Policie kromě Charváta, Koprivňanského a Dvořáčkové obvinila i současného šéfa Rozvojového fondu Pardubice a zastupitele první městské části Michala Drenka (ANO), místopředsedu představenstva Služeb města Pardubic Aleše Kopeckého nebo předsedu představenstva fondu Pavla Nevečeřala. Charváta a Drenka předsednictvo ANO již z hnutí vyloučilo.

Mezi obviněnými jsou také bývalý vedoucí odboru majetku a investic magistrátu Jaroslav Hruška, jeho nástupce ve funkci Petr Škoda, který již v úřadu nepracuje, a referent odboru majetku a investic pardubického magistrátu Petr Hušek. Další obvinění jsou zástupci stavebních firem.

Z právnických osob byly obviněny společnosti SBF Pardubice a KTS-Integra Pardubice. Celkovou škodu policie vyčíslila na desítky milionů korun.

Manipulace se zakázkou na parkovací dům

Média zmiňovala v souvislosti s obviněním Charváta a Dvořáčkové zakázky na rekonstrukci letního stadionu a výstavbu parkovacího domu v jeho sousedství. Obě zakázky získala společnost Porr, podle Jelínka ale mezi obviněnými právnickými osobami nefiguruje, alespoň zatím.

Jelínek ve středu uvedl, že obvinění Charváta se týká pouze zakázky na výstavbu parkovacího domu. Tu chtěl údajně ovlivnit ve prospěch druhého účastníka soutěže v pořadí. Vítězná firma Porr nabídla nejkratší termín výstavby a Charvát s dalšími nechali zpracovat znalecký posudek, zda jde o reálný časový horizont. „Znalec uvedl, že v této lhůtě se to nedá technicky stihnout, takže pan Charvát řekl, že máme vítěze,“ uvedl advokát. Podle něj nikdo další firmu v pořadí nezvýhodňoval. Znalecký posudek stál 240 tisíc korun, což policie vyčíslila jako škodu.

K TÉMATU: Zásah Národní centrály proti organizovanému zločinu v Pardubicích

Tagy: