reklama

Festival Mezi ploty, stejně jako česká kultura vůbec, prochází náročným obdobím

Záludný koronavirus už dvakrát znemožnil konání tradiční přehlídky v májovém parku Psychiatrické nemocnice Bohnice. Festival se v roce 2020 musel uchýlit na internet – a přiznejme si – ani kvalitní program v online světě se nemůže vyrovnat barevnému festivalovému ruchu, kdy se proudy uvolněných návštěvníků přelévají mezi hlavní stagí u kostela a menšími scénami rozesetými po rozlehlém areálu. Ani rok 2021 ještě nepřináší návrat do normálu – festival se sice vrací do nemocničního parku, ale musel se přesunout na říjen a taky se poněkud uskromnit.

Tahle situace na něj má tvrdý dopad, včetně ekonomického. Už podruhé totiž přichází o všechny příjmy ze vstupného – a tím není komplikacím konec. Kdo tedy stojí za tím, že se organizátoři nevzdávají a s optimismem hledí k 30. ročníku v příštím roce? Jsou to příznivci festivalu, kteří se těší na jubilejní ročník, jsou to věrní sponzoři a další podporovatelé a samozřejmě kulturní osobnosti a umělci, kteří na Plotech nejen účinkují, ale mají je i prostě lidsky rádi. Důkazem jsou i tato slova, která o festivalu řekli:

Jan Potměšil

Myslím si, že festival MEZI PLOTY, kterého jsem měl tu čest se mnohokrát aktivně zúčastnit, s Divadlem v Celetné (Spolek Kašpar) např. s inscenací „Růže pro Algernon“, je ojedinělá událost! Naprosto mimořádná… nejen bohatostí nabídky, ale především svojí atmosférou! Atmosférou otevřenosti, vzájemné důvěry, přirozené inspirace, radosti z tvorby…

Pavel Anděl

Festival Mezi ploty považuji již mnoho let za důležitou a originální součást české a vlastně i mezinárodní kulturní scény. Ohledně dramaturgie, organizace a samotného festivalu, lze jen těžko něco vytknout. Jeho šíře a originalita je potvrzována každým ročníkem a dokladem toho jsou i tisíce spokojených návštěvníků celého věkového spektra.

Arnošt Goldflam

Pokud jde o oblast divadelní tvorby, domnívám se, že šíře záběru festivalu a jeho divadelní části je tak široká a nabídka je taková, že se najde jen málokdo, kdo by nenašel svou oblast zájmu a vkusu…

Josef Abrhám

Festival Mezi ploty léta sleduji a myslím si, že má cenu se zúčastňovat a podporovat podobné akce.

Tomáš Hanák

Podporoval jsem Mezi ploty vždycky kvůli jedinečné a navíc důležité myšlence. Ale dělám to i z vypočítavosti: z dnešní superrychlé senzační moderní doby mi už taky začíná v hlavě harašit, takže se možná brzy ocitnu mezi těmi, kterým Mezi ploty pomáhají.

Pokáč

Skvělej fesťák, skvělá atmoška na parádním místě.

Jan Kalina (Sto zvířat)

Festival, na kterém už patříme k inventáři, festival na kterém vyrostly naše děti, zestárli naši rodiče, a festival, na kterém se my vždycky královsky pobavili. Setkání spřátelených muzikantů, divadelníků a známých vůbec. A taky pozorování velkých hodin na věži bohnického kostela při koncertu na scéně Central parku, neb toužíme vždy alespoň o 3 hodiny přetáhnout náš program...

Boleslav Polívka

Festival Mezi ploty je svátek. Je to jiné než hrát před běžným publikem. A uvědomují si to lidi v hledišti, stejně jako my na jevišti.