reklama

Muzeum nebude, už jsem stará. Vaškovi jsem ale pořídila dárek, prozradila Havlová

Václav Havel by se 5. října dožil 84 let. Bývala první dáma Dagmar Havlová pro CNN Prima NEWS na svého manžela zavzpomínala a prozradila, jaký dárek mu symbolicky nechala postavit na Hrádečku. Předávání cen nadace Dagmar a Václava Havlových Vize 97 se muselo kvůli koronaviru přeložit na příští rok.

reklama

V prosinci to bude devět let od chvíle, kdy Havel odešel, přesto lidé nezapomínají. Při příležitosti nedožitých 84. narozenin přinášejí k hrobu bývalého prezidenta květiny a zapalují svíčky. „Měl svoje chyby jako každý člověk, ale na druhé straně měl prostě charisma a byl uznáván více v cizině než u nás,“ vzpomínala na hřbitově jedna těch, kterým zůstal v srdci.

Bývalý prezident zemřel na své chalupě na Hrádečku u Trutnova ve věku 75 let. Vzpomínku mu věnovala i jeho žena Dagmar Havlová. „Já jsem mu letos darovala k narozeninám takovou věc. Nechala jsem mu postavit malou kapličku a sehnala jsem Panenku Marii, která tam bude ochraňovat jeho duši, která určitě sídlí na tom Hrádečku,“ prozradila v pořadu SHOWTIME.

Bývala první dáma nechala zesnulému manželovi také na hrob uvázat květinu z mečíků, které patřily k jeho oblíbeným.

Muzeum nebude

Padla také otázka ohledně možnosti muzea věnovanému jeho odkazu. „Já už jsem založila Knihovnu Václava Havla, což by mělo fungovat jako jakési muzeum, připomínka Vaškova odkazu a díla. Já sama spravuji jeho odkaz. Uvažovala jsem o tom, samozřejmě, ale bylo by to spojeno s mnoha a mnoha komplikacemi, takže ne. Už jsem na to stará,“ řekla herečka.

Havlová se také svěřila, že nejoblíbenějšími jídly jejího manžela byly smažený sýr nebo biftek. Spolu se také prý hodně nasmáli. „Já ráda chodím, tak jsme šli na procházku a po pár metrech mi povídal: Já jsem nevěděl, že mě vedeš na túru. A začal se rozhlížet po nějaké hospůdce. Tak to mě rozesmálo, protože ho to vždycky přešlo,“ smála se bývalá první dáma.

K tématu

Tagy: Václav Havel VIZE 97 Dagmar Havlová exprezident Hrádeček

Další hlavní zprávy

Koronavirus

Hranice okresů budou hlídat tisíce policistů. Mají být na všech hlavních tazích

Hranice okresů budou hlídat tisíce policistů. Mají být na všech hlavních tazích

Na dodržování vládních omezení pohybu obyvatel mezi okresy bude v celé zemi dohlížet 26 000 policistů. Měli by hlídkovat na všech hlavních silničních tazích včetně dálnic. Podle policejního prezidenta Jana Švejdara by měly být kontroly namátkové. Informovala o tom Česká televize. Policie také na webu zveřejnila formou otázek a odpovědí pravidla pohybu mezi regiony.

Partie

Jak hodnotí rok s koronavirem Zeman, Babiš a Vystrčil? Sledujte nedělní Partii

Jak hodnotí rok s koronavirem Zeman, Babiš a Vystrčil? Sledujte nedělní Partii

S pandemií koronaviru se Česko potýká už téměř rok. O tom, jak změnila životy lidí a jak se promítla na české politické scéně, bude mluvit v mimořádné nedělní Partii moderátorka Terezie Tománková s prezidentem Milošem Zemanem. Ve druhé části pořadu rok s koronavirem zhodnotí premiér Andrej Babiš a třetí hodinový blok bude věnovaný předsedovi Senátu Miloši Vystrčilovi. Sledujte Partii na Primě i CNN Prima NEWS v neděli 28. února od 11 hodin.

Maláčová vs. Schillerová: Máš podíl na tom, že si lidé musí vybírat mezi zdravím a penězi
reklama
reklama
PŘEHLEDNĚ: Co bude od pondělí platit? Z okresu jen s potvrzením, běhání pouze v obci

Nouzový stav

Domácí zpravodajství

Vláda uzavře okresy: Do práce s potvrzením, se psem jen 500 metrů od domu
Březen jako na houpačce. Jarní teploty a slunce vystřídá opět prudké ochlazení
Roušky a respirátory budou povinné v práci i venku. Firmy čeká testování zaměstnanců
Další články
reklama
reklama