reklama

Muzeum nebude, už jsem stará. Vaškovi jsem ale pořídila dárek, prozradila Havlová

Václav Havel by se 5. října dožil 84 let. Bývala první dáma Dagmar Havlová pro CNN Prima NEWS na svého manžela zavzpomínala a prozradila, jaký dárek mu symbolicky nechala postavit na Hrádečku. Předávání cen nadace Dagmar a Václava Havlových Vize 97 se muselo kvůli koronaviru přeložit na příští rok.

reklama

V prosinci to bude devět let od chvíle, kdy Havel odešel, přesto lidé nezapomínají. Při příležitosti nedožitých 84. narozenin přinášejí k hrobu bývalého prezidenta květiny a zapalují svíčky. „Měl svoje chyby jako každý člověk, ale na druhé straně měl prostě charisma a byl uznáván více v cizině než u nás,“ vzpomínala na hřbitově jedna těch, kterým zůstal v srdci.

Bývalý prezident zemřel na své chalupě na Hrádečku u Trutnova ve věku 75 let. Vzpomínku mu věnovala i jeho žena Dagmar Havlová. „Já jsem mu letos darovala k narozeninám takovou věc. Nechala jsem mu postavit malou kapličku a sehnala jsem Panenku Marii, která tam bude ochraňovat jeho duši, která určitě sídlí na tom Hrádečku,“ prozradila v pořadu SHOWTIME.

Bývala první dáma nechala zesnulému manželovi také na hrob uvázat květinu z mečíků, které patřily k jeho oblíbeným.

Muzeum nebude

Padla také otázka ohledně možnosti muzea věnovanému jeho odkazu. „Já už jsem založila Knihovnu Václava Havla, což by mělo fungovat jako jakési muzeum, připomínka Vaškova odkazu a díla. Já sama spravuji jeho odkaz. Uvažovala jsem o tom, samozřejmě, ale bylo by to spojeno s mnoha a mnoha komplikacemi, takže ne. Už jsem na to stará,“ řekla herečka.

Havlová se také svěřila, že nejoblíbenějšími jídly jejího manžela byly smažený sýr nebo biftek. Spolu se také prý hodně nasmáli. „Já ráda chodím, tak jsme šli na procházku a po pár metrech mi povídal: Já jsem nevěděl, že mě vedeš na túru. A začal se rozhlížet po nějaké hospůdce. Tak to mě rozesmálo, protože ho to vždycky přešlo,“ smála se bývalá první dáma.

Tagy:
Václav Havel VIZE 97 Dagmar Havlová exprezident Hrádeček

Hlavní zprávy

Bídné podmínky a šizení protokolů. Na Baldwinův smrtící výstřel bylo zaděláno dopředu
USA

Bídné podmínky a šizení protokolů. Na Baldwinův smrtící výstřel bylo zaděláno dopředu

Ani do chvíle, kdy hollywoodský herec Alec Baldwin na „place“ omylem údajnou rekvizitou zastřelil hlavní kameramanku a zranil režiséra, nešlo při natáčení westernového filmu Rust všechno po drátkách. Vyplývá to z článku, který přinesl Los Angeles Times. Štáb měl být frustrovaný z podmínek natáčení a dodržování bezpečnostních protokolů mělo k dokonalosti daleko.

Legenda Manchesteru United přiznala sexuální zneužívání. Matka Evry měla vztek

Opora Manchesteru United i francouzské reprezentace. Fotbalista Patrice Evra byl svého času jedním z nejlepších levých obránců na světě, a proto si teď mohl dovolit napsat autobiografii. V ní se nepozastavuje pouze nad krásnými okamžiky, které prožil na trávníku, ale rovněž nad dětstvím, které podle knihy rozhodně neměl jednoduché. Prozradil, že když mu bylo 13 let, učitel ze školy ho sexuálně zneužil.

Vemte si roušku, žádal muž v metru policisty. Neotravuj, řekli a vyhodili ho ze stanice

Ke kuriózní situaci došlo v týdnu v prostorách newyorského metra. Pasažér Andy Gilbert spatřil policisty, kteří na rozdíl od něj neměli roušku nebo respirátor, ačkoliv je to tam na základě státních nařízení povinné. Gilbert se tedy ocitl v pozici, kterou by měli zastávat právě strážníci, a po dvojici chtěl, aby si zakryla ústa a nos. Policisté pro něj však neměli pochopení a násilím vyvedli muže ze stanice.

Dušek: Omezení nemocniční péče nelze vyloučit. Páteční počet nakažených je unikátní

V pátek přibylo v Česku nejvíce nakažených koronavirem za půl roku. Podle šéfa Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislava Duška je 4 224 nových případů vzhledem k jiným pátkům unikátní číslo. Ve vysílání CNN Prima NEWS navíc varoval, že v některých regionech může opět hrozit omezení nemocniční péče. Několikrát pak apeloval na všechny občany, kteří zatím nepodstoupili vakcinaci, aby tak učinili.

Sourozenci vjeli pod vlak, 15letý Daniel nepřežil. Rodiče se modlí za přežití dcery

Tragická nehoda na Frýdecko-Místecku si vyžádala život 15letého Daniela. Ten minulou neděli cestoval společně se svou starší sestrou Nikolou autem, když je na železničním přejezdu v obci Ropice srazil vlak. Sourozenci byli s těžkými zraněními převezeni do nemocnice. Zachránit chlapce se lékařům již nepodařilo. Jeho rodiče se teď rozhodli pro dobrý skutek a chlapcovi orgány poskytnou k dárcovství.

Nálada mezi Piráty a STAN houstne. Někdo nám nasazuje psí hlavu, zlobí se Bartoš

Vyjednávání mezi Piráty a STAN o nové vládě pod taktovkou koalice Spolu neprobíhají v té nejlepší atmosféře. Některé zdroje ze STAN hovoří o tom, že partaj Ivana Bartoše je chaotická a není schopná jasně říct, o které resorty má zájem. Bartoš na to konto CNN Prima NEWS řekl, že někteří účastníci jednání evidentně mají záměr nasadit Pirátům psí hlavu.

reklama

Domácí zpravodajství

Jsme připraveni vyloučit Česko z mapy, Fiala i Kolář jsou rusofobové, tvrdí ruský expert

Rusko je připraveno na to, že vyloučí Česko z mapy světa, řekl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS ruský politolog a bohemista Vadim Truchačev. Reagoval tak na spekulace, že by novým českým premiérem byl šéf ODS Petr Fiala a ministrem zahraničí poslanec Ondřej Kolář (TOP 09). Truchačev Fialu označil za rusofoba, Kolář zase podle něj svým vedením Prahy 6 ruskému lidu plive do tváře.

Proplácení testů či kratší karanténa. Jak plánuje nastupující vláda řešit covid?

Další vlna epidemie se podle čísel z posledního týdne pořádně zvedla. Premiér Babiš a spol. proto představili sérii přísných opatření, které mají nárůst nových případů covidu zkrotit. Otázkou však zůstává, jak dlouho budou platit. Připravovaná vláda Petra Fialy, která by mohla ve Strakově akademii usednout během příštích měsíců, má totiž na pandemický postup jiný názor. Splní-li své sliby, například testy by mohly být znovu proplácené pojišťovnami.

reklama