reklama

Muzeum nebude, už jsem stará. Vaškovi jsem ale pořídila dárek, prozradila Havlová

Václav Havel by se 5. října dožil 84 let. Bývala první dáma Dagmar Havlová pro CNN Prima NEWS na svého manžela zavzpomínala a prozradila, jaký dárek mu symbolicky nechala postavit na Hrádečku. Předávání cen nadace Dagmar a Václava Havlových Vize 97 se muselo kvůli koronaviru přeložit na příští rok.

reklama

V prosinci to bude devět let od chvíle, kdy Havel odešel, přesto lidé nezapomínají. Při příležitosti nedožitých 84. narozenin přinášejí k hrobu bývalého prezidenta květiny a zapalují svíčky. „Měl svoje chyby jako každý člověk, ale na druhé straně měl prostě charisma a byl uznáván více v cizině než u nás,“ vzpomínala na hřbitově jedna těch, kterým zůstal v srdci.

Bývalý prezident zemřel na své chalupě na Hrádečku u Trutnova ve věku 75 let. Vzpomínku mu věnovala i jeho žena Dagmar Havlová. „Já jsem mu letos darovala k narozeninám takovou věc. Nechala jsem mu postavit malou kapličku a sehnala jsem Panenku Marii, která tam bude ochraňovat jeho duši, která určitě sídlí na tom Hrádečku,“ prozradila v pořadu SHOWTIME.

Bývala první dáma nechala zesnulému manželovi také na hrob uvázat květinu z mečíků, které patřily k jeho oblíbeným.

Muzeum nebude

Padla také otázka ohledně možnosti muzea věnovanému jeho odkazu. „Já už jsem založila Knihovnu Václava Havla, což by mělo fungovat jako jakési muzeum, připomínka Vaškova odkazu a díla. Já sama spravuji jeho odkaz. Uvažovala jsem o tom, samozřejmě, ale bylo by to spojeno s mnoha a mnoha komplikacemi, takže ne. Už jsem na to stará,“ řekla herečka.

Havlová se také svěřila, že nejoblíbenějšími jídly jejího manžela byly smažený sýr nebo biftek. Spolu se také prý hodně nasmáli. „Já ráda chodím, tak jsme šli na procházku a po pár metrech mi povídal: Já jsem nevěděl, že mě vedeš na túru. A začal se rozhlížet po nějaké hospůdce. Tak to mě rozesmálo, protože ho to vždycky přešlo,“ smála se bývalá první dáma.

K tématu

Tagy: Václav Havel VIZE 97 Dagmar Havlová exprezident Hrádeček

Další hlavní zprávy

Praha

Pražané vzali náplavku útokem. Navzdory vládním opatřením jich stovky vyrazily na trhy

Pražané vzali náplavku útokem. Navzdory vládním opatřením jich stovky vyrazily na trhy

  • Aktualizováno

Pražané vzali útokem náplavku u Vltavy na Výtoni a vyrazili na farmářské trhy. Navzdory vládním opatřením, která omezují počet osob, se jich tam sešly stovky – a to se přitom mohou od čtvrtka na veřejnosti pohybovat lidé pouze ve dvojicích nebo s rodinou. Podle redaktora CNN Prima NEWS lidé vyšli ven, protože je krásné počasí, chtěli se projít a nakoupit si.

Fotbal

Pokuta 22 miliónu je vycucaná z prstu, tvrdí Hašek starší. Rozčílil ho trest pro syna

Pokuta 22 miliónu je vycucaná z prstu, tvrdí Hašek starší. Rozčílil ho trest pro syna

Odmítl hrát za Spartu, ačkoliv mu běžela smlouva. Fotbalista Martin Hašek se dostal s pražským klubem do války, která se v pátek dočkala částečného rozuzlení. 25letý záložník musí klubu zaplatit necelých 22 milionů korun. Tak to určil Sbor rozhodců FAČR. Verdikt se nelíbí otci hráče, Martinu Haškovi staršímu, jenž stále doufá, že dojde ke zvratu. „Věříme, že někde na světě snad spravedlnost bude,“ tvrdí.

reklama
ODS, lidovci a TOP 09 se dohodli na koalici proti Babišovi. V úterý podepíší memorandum
Ještě v první třídě mě vozili v kočárku, říká Eliška po dětské obrně. Bojuje celý život
Trenér Vrba končí na lavičce Ludogorce Razgrad. V bulharském klubu nebyl ani rok
reklama
reklama
Babiš: Prymula musí rezignovat, nebo ho odvolám. Je to absolutní katastrofa

Roman Prymula

Domácí zpravodajství

Hamáček: Z vlády neodcházíme, přes víkend vydržíme. Situaci s Prymulou mám za vyřešenou
Babiš: Jak nám teď lidé mohou věřit? Prymula pochybil, Zeman ho možná neodvolá
Superpřenašeči a superimunita. Proč se nemusíte nakazit od rodiny, ale v tramvaji ano?
Reportérku CNN Prima NEWS rušila v přímém přenosu žena bez roušky. O koho jde?
Další články
reklama
reklama