CNN Prima News Václav Havel

Václav Havel

Výpis příspěvků ke štítku „Václav Havel“

Báli jsme se nenávisti a jugoslávského vývoje, říká Benda 30 let po schválení zániku ČSFR

25. listopadu 2022 12:40

Nejdéle sloužící poslanec v polistopadové historii Marek Benda (ODS) vzpomíná, jak s úlevou přijal, když československý parlament 25. listopadu 1992 schválil zákon o zániku České a Slovenské Federativní Republiky (ČSFR). „Báli jsme se vyvolání vzájemné nenávisti a jugoslávského vývoje,“ vzpomíná Benda třicet let poté pro CNN Prima NEWS. Vždyť rakouský list Die Presse v předvečer hlasování varoval: „Československu hrozí druhá Jugoslávie.“

Václav Havel jezdil do práce v pivovaru Mercedesem. Auta miloval celý život

17. listopadu 2022 10:22

Nejvýraznější postava sametové revoluce a pozdější prezident Václav Havel platil za vášnivého motoristu, který nikdy nevynechal příležitost pořádně šlápnout na plyn. Paradoxem doby reálného socialismu bylo, že si jako ve světě uznávaný autor mohl dovolit vozy, o kterých se běžným československým občanům ani nesnilo. V oblibě měl zejména mercedesy.

Fischer: Na Hradě působí ruský výsadek. Zeman se choval jako kolaborant

2. listopadu 2022 05:15

Podle kandidáta na Pražský hrad Pavla Fischera neplní současný prezident Miloš Zeman svoji roli, v některých momentech působí dokonce jako kolaborant. Senátor, diplomat a bývalý poradce Václava Havla mluvil pro CNN Prima NEWS o ruském výsadku na nejvyšších místech, mimo to se též omluvil za svůj problematický výrok, že by nejmenoval homosexuála v registrovaném partnerství ústavním soudcem. Jeho zpovědí začínáme seriál profilových rozhovorů s adepty na novou hlavu státu. Fischer se o prestižní funkci uchází podruhé, před čtyřmi roky skončil ve volbách třetí právě za Zemanem a Jiřím Drahošem.

KOMENTÁŘ: Bureš vs. Pávek. Která z nadějí KSČ má větší šanci stát se prezidentem?

31. října 2022 16:43

Třicet tři let po listopadu 1989 jsou největšími favority na českého prezidenta dva bývalí kariérní komunisté – byznysmen Andrej Babiš (krycí jméno Bureš) a profesionální voják Petr Pavel (krycí jméno Pávek). A to Václav Havel už před drahnými lety prorokoval, že ho na Hradě vystřídají příslušníci mladé, minulostí nezatížené generace. Zatím to nevychází. Kdo má největší šanci vystřídat Miloše Zemana?

GLOSA: Rusko na prvním místě i nafukovací Václavák aneb Bizarní incidenty z demonstrace

29. října 2022 20:24

V pátek se na Václavském náměstí uskutečnila další protivládní demonstrace uskupení „Česká republika na 1. místě“, za nímž stojí proruský dezinformátor Ladislav Vrabel. Podle policie dorazily na shromáždění nižší desítky tisíc lidí. Demonstranti požadovali mimo jiné demisi vlády, konec podpory Ukrajiny v boji s ruskou agresí či přímé smlouvy o dodávkách plynu z Ruska. Událost se neobešla bez několika bizarních incidentů.

Ferdinand Vaněk ať se dostaví ke koni. Protivládní demonstranti naletěli na žert s Havlem

29. října 2022 14:18

Pan Vaněk Ferdinand by se měl dostavit ke koni, čeká tam na něj jeho vnuk Marko, hlásal z pódia při protivládní demonstraci Ladislav Vrabel, organizátor páteční protestu na Václavském náměstí v Praze. Netušil, že se právě stal obětí vtipu. Jméno, které vyvolával, totiž bylo pseudonymem Václava Havla v jedné z jeho autobiografických her. Podobným způsobem napálili za socialismu přátelé bývalé hlavy státu komunisty na stránkách Rudého práva.

Černý kůň minulých voleb to zkouší podruhé. Pavel Fischer znovu usiluje o Pražský hrad

28. října 2022 01:02

Byl tak trochu černým koněm prezidentských voleb v roce 2018, kde se překvapivě umístil na třetím místě. Zřejmě i proto se senátor Pavel Fischer rozhodl o nejvyšší úřad v zemi zabojovat i podruhé a dostalo se mu podpory koalice Spolu. Bývalý blízký spolupracovník prvního českého prezidenta Václava Havla a diplomat aktuálně působí coby předseda senátního Výboru pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost. Liberálnější část společnosti mu však nemůže přijít na jméno kvůli některým jeho výrokům ohledně práv LGBT komunity. Fischera lze totiž označit za konzervativního křesťana.