CNN Prima News Václav Havel

Václav Havel

Výpis příspěvků ke štítku „Václav Havel“

Brutální Slovák neznal slitování. Při útěku z obávané věznice chladnokrevně vraždil dozorce

Slovák Tibor Polgári. Vrah z věznice Leopoldov. Rom, který neznal slitování. Muž, jenž se při největší vězeňské vzpouře naší historie sám jmenoval ředitelem věznice – a necelé dva roky po vzpouře se pak s dalšími šesti vězni vydal na sólo únikovou akci, při které chladnokrevně zabíjeli dozorce. Příběh Tibora Polgáriho řeší další díl videopodcastu HLASY ZLOČINU.

Příběhy slavné fotky: Adamec Havla nechtěl, svazákův sešup a kdo dodnes hýbe byznysem

Před 35 lety se posadily k jednomu stolu dvě hodně rozdílné skupiny: představitelé Občanského fóra absolvovali 26. listopadu 1989 první jednání s komunistickou mocí. Ta fotka je jedním ze symbolů revolučního dění po 17. listopadu: Václav Havel si podává ruku s předsedou vlády ČSSR Ladislavem Adamcem. Kdo všechno tehdy u stolu seděl, jak se dál vyvíjela jejich kariéra a co dělají stále žijící účastníci dnes?

Zemřel Havlův poradce a významný velvyslanec. V zahraničí obdržel i nejvyšší státní vyznamenání

Ve věku 78 let zemřel Stanislav „Stašek“ Slavický, významný teatrolog, kulturní antropolog, publicista, filmový dokumentarista a diplomat. Jeho bohatý profesní život byl spojen s cestováním, bádáním a propagací mimoevropských kultur. Od roku 1990 působil jako poradce prezidenta Václava Havla pro Asii, Afriku a Latinskou Ameriku. O jeho smrti informoval web Divadelní noviny.

Havel a Dubček mě ohromili příběhy i pitím. Jak americký Slovák prožíval sametovou revoluci?

Čechoslováci napsali skvělý příběh, když dokázali při sametové revoluci svrhnout komunistický režim prakticky jen díky cinkání klíčů a tichému nenásilnému odporu. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS to řekl americký právník se slovenskými kořeny Ed Zelenak, který dnes působí jako honorární konzul Slovenska v Detroitu. Sám Československo navštívil velmi krátce po listopadu 1989. Později se setkal s Václavem Havlem a Alexandrem Dubčekem, kteří ho uchvátili svými životními příběhy. A také tím, jak dokázali pít.

Disident z procesu s Plastiky: Dám pěstí tomu, kdo si myslí, že za totality lze svobodně cestovat

Odsouzen byl společně s kapelou Plastic People. „Do lochu mě poslali v roce 1976 na 18 měsíců,“ vypráví 72letý Miroslav Skalák Skalický. V západočeských Přešticích uspořádal veřejnou přednášku s Ivanem Martinem Jirousem a soud ho za to odměnil nepodmíněným trestem. Disidenti Skalák, Magor (Martin Jirous) a Čuňas (František Stárek) stvořili v 70. letech specifický druh českého undergroundu. „Nevím, jestli i v dnešní demokracii můžeme něco nazývat undergroundem. Pokud ale začnou vládnout Babiš s Okamurou a jiní populisté, tak mladí lidé vyvolají novou vlnu odporu,“ přemítá Skalák u příležitosti 35. výročí sametové revoluce.

Schillerová: Až mě mrazí, jakou cítím paralelu s Havlem. Lidé se bojí říkat své názory

V České republice i 35 let po sametové revoluci a pádu komunistů panuje blbá nálada a na místě je paralela s projevem někdejšího prezidenta Václava Havla. Ve vysílání Partie Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS to prohlásila předsedkyně poslaneckého klubu ANO Alena Schillerová. Dodala, že vláda premiéra Petra Fialy (ODS) lidem vštěpuje, že se mají dobře. Předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) připustil, že stav není ideální, ale odmítl, že by vládní koalice malovala věci narůžovo.

Její Excelence panenka Shirley. K revoluci patřila i americká velvyslankyně z Hollywoodu

K symbolům přicházející svobody patřila před 35 lety i Shirley Temple-Blacková. Americká velvyslankyně byla dávno před diplomatickou kariérou dětskou hvězdou Hollywoodu, kterou – jak po letech přiznávají Havlovi lidé – bylo snadné podcenit. Nakonec se zařadila mezi historicky nejúspěšnější zástupce USA v Praze, v opojných časech velkých změn si ji zamilovali i sami Čechoslováci. Třeba proto, že jim dobře rozuměla: Osobně byla v srpnu 1968 přítomna okupaci země.