CNN Prima News Václav Havel

Václav Havel

Výpis příspěvků ke štítku „Václav Havel“

Zemřel Havlův poradce a významný velvyslanec. V zahraničí obdržel i nejvyšší státní vyznamenání

Ve věku 78 let zemřel Stanislav „Stašek“ Slavický, významný teatrolog, kulturní antropolog, publicista, filmový dokumentarista a diplomat. Jeho bohatý profesní život byl spojen s cestováním, bádáním a propagací mimoevropských kultur. Od roku 1990 působil jako poradce prezidenta Václava Havla pro Asii, Afriku a Latinskou Ameriku. O jeho smrti informoval web Divadelní noviny.

Havel a Dubček mě ohromili příběhy i pitím. Jak americký Slovák prožíval sametovou revoluci?

Čechoslováci napsali skvělý příběh, když dokázali při sametové revoluci svrhnout komunistický režim prakticky jen díky cinkání klíčů a tichému nenásilnému odporu. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS to řekl americký právník se slovenskými kořeny Ed Zelenak, který dnes působí jako honorární konzul Slovenska v Detroitu. Sám Československo navštívil velmi krátce po listopadu 1989. Později se setkal s Václavem Havlem a Alexandrem Dubčekem, kteří ho uchvátili svými životními příběhy. A také tím, jak dokázali pít.

Disident z procesu s Plastiky: Dám pěstí tomu, kdo si myslí, že za totality lze svobodně cestovat

Odsouzen byl společně s kapelou Plastic People. „Do lochu mě poslali v roce 1976 na 18 měsíců,“ vypráví 72letý Miroslav Skalák Skalický. V západočeských Přešticích uspořádal veřejnou přednášku s Ivanem Martinem Jirousem a soud ho za to odměnil nepodmíněným trestem. Disidenti Skalák, Magor (Martin Jirous) a Čuňas (František Stárek) stvořili v 70. letech specifický druh českého undergroundu. „Nevím, jestli i v dnešní demokracii můžeme něco nazývat undergroundem. Pokud ale začnou vládnout Babiš s Okamurou a jiní populisté, tak mladí lidé vyvolají novou vlnu odporu,“ přemítá Skalák u příležitosti 35. výročí sametové revoluce.

Schillerová: Až mě mrazí, jakou cítím paralelu s Havlem. Lidé se bojí říkat své názory

V České republice i 35 let po sametové revoluci a pádu komunistů panuje blbá nálada a na místě je paralela s projevem někdejšího prezidenta Václava Havla. Ve vysílání Partie Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS to prohlásila předsedkyně poslaneckého klubu ANO Alena Schillerová. Dodala, že vláda premiéra Petra Fialy (ODS) lidem vštěpuje, že se mají dobře. Předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) připustil, že stav není ideální, ale odmítl, že by vládní koalice malovala věci narůžovo.

Její Excelence panenka Shirley. K revoluci patřila i americká velvyslankyně z Hollywoodu

K symbolům přicházející svobody patřila před 35 lety i Shirley Temple-Blacková. Americká velvyslankyně byla dávno před diplomatickou kariérou dětskou hvězdou Hollywoodu, kterou – jak po letech přiznávají Havlovi lidé – bylo snadné podcenit. Nakonec se zařadila mezi historicky nejúspěšnější zástupce USA v Praze, v opojných časech velkých změn si ji zamilovali i sami Čechoslováci. Třeba proto, že jim dobře rozuměla: Osobně byla v srpnu 1968 přítomna okupaci země.

Síkela ustál grilování v EU. Zaujal jazykovou výbavou, zmínil Havla a varoval před migrací

Aktualizováno

Český kandidát na eurokomisaře pro mezinárodní partnerství Jozef Síkela při středečním slyšení v Evropském parlamentu uspěl – Výbor pro rozvoj (DEVE) jeho kandidaturu podpořil. Musíme posílit partnerství s Afrikou, Latinskou Amerikou i střední Asií, uvedl Síkela před europoslanci v Bruselu. Někdejší ministr průmyslu ve zmíněném portfoliu vidí příležitost pro vymýcení chudoby, boj proti ilegální migraci i pro snižování čínského vlivu v Africe. Síkela během takzvaného grilování nenarazil na velké překážky. Europoslance oslnil jazykovou výbavou.

Výjimečná shoda Havla, Klause, Zemana i Pavla. Proč je vyznamenání bratří Mašínů proti srsti?

Jen obtížně by člověk hledal téma, k němuž by prezidenti Václav Havel, Václav Klaus, Miloš Zeman a Petr Pavel zastávali prakticky stejné nebo velmi podobné postoje. Přesto pár takových příkladů existuje. Učebnicovou ukázkou je rozhodnutí všech čtyř hlav státu neudělit státní vyznamenání členům skupiny bratří Mašínů. Tato otázka – zda udělit, či neudělit – přitom s takřka roční pravidelností rozděluje českou společnost. Názor Pražského hradu byl nicméně vždy jednoznačný.

Zemřel psycholog Zimbardo. Stál za kontroverzním vězeňským experimentem, ocenil ho i Havel

Zemřel americký psycholog Philip Zimbardo. Bylo mu 91 let. Smutnou zprávu oznámili jeho kolegové z neziskového projektu Heroic Imagination Project. Zimbardo se proslavil jedním z nejkontroverznějších vědeckých experimentů všech dob – Stanfordským vězeňským experimentem. Před téměř dvaceti lety obdržel cenu Nadace Vize 97 Václava Havla a jeho ženy Dagmar.

Nadace Sekyra Foundation podpořila sérii přednášek Václava Havla na Harvardově univerzitě

Na Harvardově univerzitě proběhla minulý čtvrtek první ze série přednášek Václav Havel Lecture on Human Rights, Civil Society and Democracy (Přednáška Václava Havla o lidských právech, občanské společnosti a demokracii), kterou iniciovala a podpořila Sekyra Foundation. Přednesl ji významný, mezinárodně respektovaný intelektuál profesor Michael Ignatieff. Jméno a myšlenky bývalého disidenta a českého prezidenta Václava Havla tak byly na prestižní Harvardově univerzitě připomenuty téměř po 30 letech od doby, kdy na tamní půdě sám Václav Havel pronesl projev a získal čestný doktorát.

Korecký: Apanáž pro první dámu? Politická sebevražda. Vláda s rozpočtem předvádí amatérismus

Dávka nebo apanáž pro první dámu je politicky sebevražedná záležitost, řekl Miroslav Korecký, komentátor Mladé fronty DNES, v pořadu K věci na CNN Prima NEWS. Dodal, že je neobhajitelná zvláště v případě, kdy se v Česku přes rok řeší platy školníků nebo kuchařek. Současná vláda podle něj při přípravě státního rozpočtu předvádí „naprostý amatérismus“.

EXKLUZIVNĚ: Prezident Havel mě dojal k slzám, vzpomíná „nejčeštější“ Tchajwanec na světě

Je to ten „nejčeštější“ Tchajwanec na celém světě, kterého můžete kdy potkat. Miluje guláš i svíčkovou, zná se s příbuznými Antonína Dvořáka a Alfonse Muchy. Perfektně se orientuje v naší kultuře a jeho knize dokonce napsal předmluvu první český prezident Václav Havel. Sommer Kao zkrátka zasvětil České republice značnou část svého života. Je to ostatně vidět i na interiéru jeho kavárny v Tchaj-čungu, kde se rozpovídal o vztazích se zemí v srdci Evropy. Rozhovor vznikl přímo na Tchaj-wanu pro časopis, který vyšel ke čtyřem letům fungování CNN Prima NEWS, redakce ho nyní zveřejňuje u příležitosti nedožitých 88. narozenin Václava Havla.