CNN Prima News Václav Havel

Václav Havel

Výpis příspěvků ke štítku „Václav Havel“

Havel jim dal amnestii a začala krvavá jízda. Muži se vyžívali v rituálních vraždách žen

Josef Kott a Michael Kutílek. První porevoluční sérioví vrazi. Sadisté, kteří se dostali na svobodu díky kontroverzní amnestii Václava Havla. A načali brutální devadesátky. Zabili čtyři lidi, z toho dvě dívky po odporném satanském rituálu. Příběh vrcholně nebezpečných a poměrně inteligentních zabijáků jako symbolů tehdejší amnestie řeší aktuální díl videopodcastu HLASY ZLOČINU.

Špaček: Tenhle svět by už pro Havla nebyl. Děsím se informační džungle plné hloupostí a lží

Ladislav Špaček se děsí informační džungle plné hloupostí, plytkostí a lží. Vadí mu, že váhu názoru už neurčuje moudrost, ale počet lajků. Po sametové revoluci byl novinářem i mluvčím prezidenta Václava Havla, v obou těchto rolích se hodně naučil mimo jiné i o svobodě slova. Proto ho tak bolí, jak ji teď chápeme. Přiznal to v rozhovoru, který vyšel v časopisu ke třem rokům fungování CNN Prima NEWS.

Prezident Novotný žádal lepší hospody, Husák více práce aneb Nad novoročními projevy

Českoslovenští i čeští prezidenti neustále lavírují, zda proslovit vánoční či novoroční řeč. První prezident T. G. Masaryk vsadil na vánoční poselství, které pronášeli také prezidenti Edvard Beneš a Emil Hácha. První dělnický prezident Klement Gottwald zavedl novoroční projevy, u kterých zůstali nejen jeho komunističtí nástupci, 1. ledna se k národu později obraceli i Václav Havel a Václav Klaus. Miloš Zeman se vrátil k vánočnímu poselství, zatímco Petr Pavel nyní opět obnovuje novoroční projevy.

Putinova drzost nezná hranic, reagoval Rakušan na žádost Ruska a připomněl Havla

Putinova drzost je evidentně bez hranic. Těmito slovy reagoval ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) na žádost Ruska, aby se v sobotu český zástupce při OSN zúčastnil zasedání Rady bezpečnosti OSN, které se bude věnovat ostřelování ruského Belgorodu. „Česko se jednání RB OSN svolaného Ruskem účastnit nebude, odmítá sloužit lživé ruské propagandě,“ uvedl ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti).

Komentátoři: Politika působila děsivým dojmem. Uplynulý rok byl plný zmaru a beznaděje

Letošek nebyl z politického pohledu zrovna pozitivní, shodli se ve speciálním vysílání komentátoři CNN Prima NEWS. Podle Kulidakise byl uplynulý rok dokonce plný zmaru a beznaděje. Schmarcz zase poznamenal, že se vládě nedařilo šířit optimismus, zatímco opozici se dařilo šířit pesimismus. Z politické situace podle něj nemohli být šťastní ani voliči vládní koalice, ani opozice.

Emmanuel Macron počítá s návštěvou Česka, slíbil, že dorazí nejpozději v březnu

Francouzský prezident Emmanuel Macron v příštím roce navštíví Prahu. Cesta by se měla uskutečnit nejpozději v březnu. CNN Prima NEWS to oznámila česká hlava státu Petr Pavel během dvoudenní návštěvy Francie. Se svým francouzským protějškem mimo jiné jednal například o podpoře Ukrajiny či jaderné energetice, ve které jsou Česko s Francií spojenci na evropské půdě. Pavel v Paříži mimo jiné odhalil další lavičku Václava Havla.

KVÍZ: Jak znáte Václava Havla? Otestujte si své znalosti o prvním českém prezidentovi

Víte, kolik let strávil za totality kvůli protikomunistickým postojům Václav Havel za mřížemi? Při jaké příležitosti se na veřejnosti poprvé ukázal se svojí druhou manželkou Dagmar? Nebo kdo jim šel na svatbě za svědky? Od smrti posledního československého a zároveň prvního českého prezidenta 18. prosince uplynulo 12 let. Otestujte si své znalosti o nejvýraznější tváři listopadové revoluce v našem kvízu.

Zase tolik důvodů pro naštvanost nemáme, tvrdí Fiala. Vzpomněl slavná slova Václava Havla

Předseda vlády Petr Fiala (ODS) se 26 let od známého projevu prezidenta Václava Havla, v němž označil atmosféru ve společnosti za „blbou náladu“, zamyslel nad aktuálním děním. „Leckde čtu, že zase máme ‚blbou náladu‘. Myslím ale, že je přesnější si přiznat, že s mírnými přestávkami tady tento pocit přetrvává už pěkně dlouho. Když se ale rozhlédneme kolem sebe, podíváme se na fakta a srovnáme si to s jinými zeměmi, tak zjistíme, že zase tolik důvodů pro skepsi a naštvanost nemáme,“ prohlásil premiér. Jeho výroky na sociálních sítích vzbudily rozporuplné vášně.

Kocábova vtipná historka se Schwarzenbergem: Lego za tisíce? Trochu jsem žárlil, přiznal

Za svou pomoc nečekal vděk, pomáhal skutečně ze srdce. Tak na Karla Schwarzenberga vzpomínal hudebník a bývalý ministr Michael Kocáb. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS zdůraznil, jak krásný vztah měl kníže s dětmi včetně jeho syna Davida. „Nikdy jsem nepřišel na to, jak ví, kdy má narozeniny. Ale vždy mu volal. Dokonce mu přinesl obrovské lego za tisíce. Někdy jsem trošku žárlil,“ smál se Kocáb.

Schwarzenberga mi bylo líto, i když se mu tleskalo, uznal Svoboda. Ocenil jeho vlastenectví

Karel Schwarzenberg byl člověkem, který spojoval dvě hodnoty: patřil k jednomu z nejstarších rodů a byl vlastenec. Tak na zesnulého knížete vzpomínal ve speciálním vysílání na CNN Prima NEWS bývalý ministr zahraničí Cyril Svoboda (KDU-ČSL). Zdůraznil, že po roce 1990 nekultivoval pouze českou politickou scénu, ale i samotné státní činitele – nechal jim ušít obleky. Při posledním shledání se Schwarzenbergem mu ho však bylo trochu líto.