Zásah na pražské univerzitě: Desítky policistů hledají bývalého zaměstnance, je držitelem zbraní
Václav Havel
Výpis příspěvků ke štítku „Václav Havel“
Král pokeru Tsoukernik má luxusní sídlo v Česku, teď bojuje o život. Jak k miliardám přišel?
Miliardář a pokerový král Leon Tsoukernik, který po kolapsu v nemocnici bojuje o život, své podnikání rozjížděl v podstatě od nuly. Jak přítel nejslavnějších českých celebrit ke svému obrovskému bohatství přišel?
Vánoce prezidentů: Masaryk dával stejnou věc všem, Havel psal z vězení o kaviáru
Zimní svátky jsou pro mnohé jedním z nejoblíbenějších období v roce. S Vánocemi se pojí řada tradic, ale také rodinná pohoda a odpočinek. Někteří českoslovenští prezidenti však ani na Štědrý den neopouštěli pracovní povinnosti. Už v dobách první republiky se tradicí stal vánoční projev prezidenta k národu. Jak ale konec roku trávily hlavy státu v soukromí?
Od Hurvínka a matrjošek po céčka a televizory aneb Dárky za socialismu a jejich vysoké ceny
Předválečný Hurvínek se po nástupu komunistů v roce 1948 proměnil v pionýra a chodil na brigády, takže knihy s tímto dětským hrdinou mohly zůstat pod vánočními stromečky i za nejhlubší totality. „Od té doby, co dostal Hurvínek pionýrský šátek, je mnohem lepší než dříve,“ pochválil režim v roce 1952 loutkoherce Josefa Skupu, zakladatele Divadla Spejbla a Hurvínka. Děti si ale na Vánoce přály i ruské matrjošky a třeba v osmdesátých letech byla hitem céčka. Dospělé muže zajímalo hlavně elektrotechnické zboží a ženy kosmetika či móda, při srovnání průměrných platů ale spotřební zboží za totality stálo i několikanásobně více než v roce 2024.
V 19 letech zemřela stářím. Dívka trpěla vzácnou nemocí, inspirovala statisíce lidí
Ve věku 19 let zemřela hvězda sociálních sítí Beandri Booysenová, která trpěla progerií – vzácným genetickým onemocněním, které způsobuje předčasné stárnutí dětí. Její příbuzní o tom informovali na Facebooku.
Česko vzpomíná na Václava Havla. Slušnost není slabost, připomněla Pekarová jeho odkaz
Ve středu uplynulo 13 let od smrti prvního prezidenta samostatné České republiky Václava Havla. Politici, studenti i obyčejní lidé se sešli na Vinohradském hřbitově, aby uctili jeho památku. Kromě pietního aktu na hřbitově se na toto významné výročí konají další vzpomínkové akce po celé zemi.
Brutální Slovák neznal slitování. Při útěku z obávané věznice chladnokrevně vraždil dozorce
Slovák Tibor Polgári. Vrah z věznice Leopoldov. Rom, který neznal slitování. Muž, jenž se při největší vězeňské vzpouře naší historie sám jmenoval ředitelem věznice – a necelé dva roky po vzpouře se pak s dalšími šesti vězni vydal na sólo únikovou akci, při které chladnokrevně zabíjeli dozorce. Příběh Tibora Polgáriho řeší další díl videopodcastu HLASY ZLOČINU.
Příběhy slavné fotky: Adamec Havla nechtěl, svazákův sešup a kdo dodnes hýbe byznysem
Před 35 lety se posadily k jednomu stolu dvě hodně rozdílné skupiny: představitelé Občanského fóra absolvovali 26. listopadu 1989 první jednání s komunistickou mocí. Ta fotka je jedním ze symbolů revolučního dění po 17. listopadu: Václav Havel si podává ruku s předsedou vlády ČSSR Ladislavem Adamcem. Kdo všechno tehdy u stolu seděl, jak se dál vyvíjela jejich kariéra a co dělají stále žijící účastníci dnes?
Aukce pokladů Václava Havla: Numismatické unikáty a další předměty spojené s legendou české historie
České Dukáty a Numismatika Turnov, ve spolupráci s Aukro.cz představují jedinečnou aukci, která vzdává hold Václavu Havlovi. V nabídce jsou nejen exkluzivní zlaté dukáty, ale i další unikátní předměty spojené s touto ikonickou osobností. Nenechte si ujít příležitost vlastnit kousky, které spojují historii, umění a sběratelskou hodnotu.
Unikátní aukce: České dukáty představují sběratelské skvosty s motivem Václava Havla
České dukáty a Numismatika Turnov připravují na 28. listopadu 2024 exkluzivní aukci, kde budou představeny limitované edice zlatých dukátů s portrétem Václava Havla. Tato jedinečná událost nabízí sběratelům a milovníkům historie možnost získat unikátní numismatické kousky, které spojují uměleckou hodnotu s odkazem významné osobnosti českých dějin.
Zemřel Havlův poradce a významný velvyslanec. V zahraničí obdržel i nejvyšší státní vyznamenání
Ve věku 78 let zemřel Stanislav „Stašek“ Slavický, významný teatrolog, kulturní antropolog, publicista, filmový dokumentarista a diplomat. Jeho bohatý profesní život byl spojen s cestováním, bádáním a propagací mimoevropských kultur. Od roku 1990 působil jako poradce prezidenta Václava Havla pro Asii, Afriku a Latinskou Ameriku. O jeho smrti informoval web Divadelní noviny.
Havel a Dubček mě ohromili příběhy i pitím. Jak americký Slovák prožíval sametovou revoluci?
Čechoslováci napsali skvělý příběh, když dokázali při sametové revoluci svrhnout komunistický režim prakticky jen díky cinkání klíčů a tichému nenásilnému odporu. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS to řekl americký právník se slovenskými kořeny Ed Zelenak, který dnes působí jako honorární konzul Slovenska v Detroitu. Sám Československo navštívil velmi krátce po listopadu 1989. Později se setkal s Václavem Havlem a Alexandrem Dubčekem, kteří ho uchvátili svými životními příběhy. A také tím, jak dokázali pít.
Disident z procesu s Plastiky: Dám pěstí tomu, kdo si myslí, že za totality lze svobodně cestovat
Odsouzen byl společně s kapelou Plastic People. „Do lochu mě poslali v roce 1976 na 18 měsíců,“ vypráví 72letý Miroslav Skalák Skalický. V západočeských Přešticích uspořádal veřejnou přednášku s Ivanem Martinem Jirousem a soud ho za to odměnil nepodmíněným trestem. Disidenti Skalák, Magor (Martin Jirous) a Čuňas (František Stárek) stvořili v 70. letech specifický druh českého undergroundu. „Nevím, jestli i v dnešní demokracii můžeme něco nazývat undergroundem. Pokud ale začnou vládnout Babiš s Okamurou a jiní populisté, tak mladí lidé vyvolají novou vlnu odporu,“ přemítá Skalák u příležitosti 35. výročí sametové revoluce.