CNN Prima News Václav Havel

Václav Havel

Výpis příspěvků ke štítku „Václav Havel“

Evropa jako garant míru a demokratické Rusko, snil Havel. Kongres USA mu tleskal vestoje

Slova a okamžiky, které vstoupily do dějin. Asi už nikdy se českému politikovi nedostalo takové pozornosti v USA i po celém světě, jako prezidentu Václavu Havlovi, když před 35 lety vystoupil před oběma komorami Kongresu. Američtí zákonodárci a další významní hosté jeho projev, který pronášel v češtině, jednadvacetkrát přerušili potleskem. Třeba když hovořil o tom, jak by se měla Evropa stát garantem světového míru, či o podpoře demokracie v Sovětském svazu.

S Allenem prožila bouřlivý rozchod, s Havlem byla na pivu. Mia Farrowová slaví 80. narozeniny

Herečka Mia Farrowová slaví 80. narozeniny. Proslavila se ikonickou rolí v hororu Rosemary má děťátko a stala se jednou z nejvýraznějších hereček své generace. Její bouřlivý osobní život zahrnoval manželství se zpěvákem Frankem Sinatrou i skladatelem André Previnem, s nímž založila velkou rodinu. Nejvíce se však do povědomí veřejnosti zapsal její vztah s Woodym Allenem, který skončil skandálním rozchodem a dlouholetým soudním sporem.

CIZINKY: Zírala jsem u vás na sníh. Chtěla jsem ho v obálce poslat poštou domů, říká Vietnamka

Znala se s Václavem Havlem, jako překladatelka pomáhala pomalu všem Vietnamcům žijícím v Česku. Paní Binh Smržová je mezi svými krajany legendou. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS vzpomíná na válku ve své vlasti, na měsíc trvající cestu vlakem přes půl světa. Na to, jaké to v 70. letech bylo stát se jedním z prvních Vietnamců v naší zemi. Jejím příběhem pokračuje seriál Cizinky, v němž představujeme ženy, které se po odchodu z domova dokázaly prosadit i v dalekém Česku.

Vánoce prezidentů: Masaryk dával stejnou věc všem, Havel psal z vězení o kaviáru

Zimní svátky jsou pro mnohé jedním z nejoblíbenějších období v roce. S Vánocemi se pojí řada tradic, ale také rodinná pohoda a odpočinek. Někteří českoslovenští prezidenti však ani na Štědrý den neopouštěli pracovní povinnosti. Už v dobách první republiky se tradicí stal vánoční projev prezidenta k národu. Jak ale konec roku trávily hlavy státu v soukromí?

Od Hurvínka a matrjošek po céčka a televizory aneb Dárky za socialismu a jejich vysoké ceny

Předválečný Hurvínek se po nástupu komunistů v roce 1948 proměnil v pionýra a chodil na brigády, takže knihy s tímto dětským hrdinou mohly zůstat pod vánočními stromečky i za nejhlubší totality. „Od té doby, co dostal Hurvínek pionýrský šátek, je mnohem lepší než dříve,“ pochválil režim v roce 1952 loutkoherce Josefa Skupu, zakladatele Divadla Spejbla a Hurvínka. Děti si ale na Vánoce přály i ruské matrjošky a třeba v osmdesátých letech byla hitem céčka. Dospělé muže zajímalo hlavně elektrotechnické zboží a ženy kosmetika či móda, při srovnání průměrných platů ale spotřební zboží za totality stálo i několikanásobně více než v roce 2024.

Brutální Slovák neznal slitování. Při útěku z obávané věznice chladnokrevně vraždil dozorce

Slovák Tibor Polgári. Vrah z věznice Leopoldov. Rom, který neznal slitování. Muž, jenž se při největší vězeňské vzpouře naší historie sám jmenoval ředitelem věznice – a necelé dva roky po vzpouře se pak s dalšími šesti vězni vydal na sólo únikovou akci, při které chladnokrevně zabíjeli dozorce. Příběh Tibora Polgáriho řeší další díl videopodcastu HLASY ZLOČINU.

Příběhy slavné fotky: Adamec Havla nechtěl, svazákův sešup a kdo dodnes hýbe byznysem

Před 35 lety se posadily k jednomu stolu dvě hodně rozdílné skupiny: představitelé Občanského fóra absolvovali 26. listopadu 1989 první jednání s komunistickou mocí. Ta fotka je jedním ze symbolů revolučního dění po 17. listopadu: Václav Havel si podává ruku s předsedou vlády ČSSR Ladislavem Adamcem. Kdo všechno tehdy u stolu seděl, jak se dál vyvíjela jejich kariéra a co dělají stále žijící účastníci dnes?