CNN Prima News Václav Havel

Václav Havel

Výpis příspěvků ke štítku „Václav Havel“

Vánoce prezidentů: Masaryk dával stejnou věc všem, Havel psal z vězení o kaviáru

Zimní svátky jsou pro mnohé jedním z nejoblíbenějších období v roce. S Vánocemi se pojí řada tradic, ale také rodinná pohoda a odpočinek. Někteří českoslovenští prezidenti však ani na Štědrý den neopouštěli pracovní povinnosti. Už v dobách první republiky se tradicí stal vánoční projev prezidenta k národu. Jak ale konec roku trávily hlavy státu v soukromí?

Od Hurvínka a matrjošek po céčka a televizory aneb Dárky za socialismu a jejich vysoké ceny

Předválečný Hurvínek se po nástupu komunistů v roce 1948 proměnil v pionýra a chodil na brigády, takže knihy s tímto dětským hrdinou mohly zůstat pod vánočními stromečky i za nejhlubší totality. „Od té doby, co dostal Hurvínek pionýrský šátek, je mnohem lepší než dříve,“ pochválil režim v roce 1952 loutkoherce Josefa Skupu, zakladatele Divadla Spejbla a Hurvínka. Děti si ale na Vánoce přály i ruské matrjošky a třeba v osmdesátých letech byla hitem céčka. Dospělé muže zajímalo hlavně elektrotechnické zboží a ženy kosmetika či móda, při srovnání průměrných platů ale spotřební zboží za totality stálo i několikanásobně více než v roce 2024.

Brutální Slovák neznal slitování. Při útěku z obávané věznice chladnokrevně vraždil dozorce

Slovák Tibor Polgári. Vrah z věznice Leopoldov. Rom, který neznal slitování. Muž, jenž se při největší vězeňské vzpouře naší historie sám jmenoval ředitelem věznice – a necelé dva roky po vzpouře se pak s dalšími šesti vězni vydal na sólo únikovou akci, při které chladnokrevně zabíjeli dozorce. Příběh Tibora Polgáriho řeší další díl videopodcastu HLASY ZLOČINU.

Příběhy slavné fotky: Adamec Havla nechtěl, svazákův sešup a kdo dodnes hýbe byznysem

Před 35 lety se posadily k jednomu stolu dvě hodně rozdílné skupiny: představitelé Občanského fóra absolvovali 26. listopadu 1989 první jednání s komunistickou mocí. Ta fotka je jedním ze symbolů revolučního dění po 17. listopadu: Václav Havel si podává ruku s předsedou vlády ČSSR Ladislavem Adamcem. Kdo všechno tehdy u stolu seděl, jak se dál vyvíjela jejich kariéra a co dělají stále žijící účastníci dnes?

Zemřel Havlův poradce a významný velvyslanec. V zahraničí obdržel i nejvyšší státní vyznamenání

Ve věku 78 let zemřel Stanislav „Stašek“ Slavický, významný teatrolog, kulturní antropolog, publicista, filmový dokumentarista a diplomat. Jeho bohatý profesní život byl spojen s cestováním, bádáním a propagací mimoevropských kultur. Od roku 1990 působil jako poradce prezidenta Václava Havla pro Asii, Afriku a Latinskou Ameriku. O jeho smrti informoval web Divadelní noviny.

Havel a Dubček mě ohromili příběhy i pitím. Jak americký Slovák prožíval sametovou revoluci?

Čechoslováci napsali skvělý příběh, když dokázali při sametové revoluci svrhnout komunistický režim prakticky jen díky cinkání klíčů a tichému nenásilnému odporu. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS to řekl americký právník se slovenskými kořeny Ed Zelenak, který dnes působí jako honorární konzul Slovenska v Detroitu. Sám Československo navštívil velmi krátce po listopadu 1989. Později se setkal s Václavem Havlem a Alexandrem Dubčekem, kteří ho uchvátili svými životními příběhy. A také tím, jak dokázali pít.

Disident z procesu s Plastiky: Dám pěstí tomu, kdo si myslí, že za totality lze svobodně cestovat

Odsouzen byl společně s kapelou Plastic People. „Do lochu mě poslali v roce 1976 na 18 měsíců,“ vypráví 72letý Miroslav Skalák Skalický. V západočeských Přešticích uspořádal veřejnou přednášku s Ivanem Martinem Jirousem a soud ho za to odměnil nepodmíněným trestem. Disidenti Skalák, Magor (Martin Jirous) a Čuňas (František Stárek) stvořili v 70. letech specifický druh českého undergroundu. „Nevím, jestli i v dnešní demokracii můžeme něco nazývat undergroundem. Pokud ale začnou vládnout Babiš s Okamurou a jiní populisté, tak mladí lidé vyvolají novou vlnu odporu,“ přemítá Skalák u příležitosti 35. výročí sametové revoluce.