
Hrdinní policisté z Neratovic zachránili dvouletou holčičku. Zmodrala a přestala dýchat
Od smrti charismatického herce a uznávaného dabéra Vladimíra Dlouhého uplynulo patnáct let. Zemřel pouhých deset dní po svých dvaapadesátých narozeninách a zanechal po sobě pět dětí. Jaké bylo jeho soukromí?
Když Československo opouštělo Varšavskou smlouvu, varoval tehdejší sovětský ministr obrany Dmitrij Jazov, že „bude litovat“. Psal se rok 1991 a SSSR v té době už zvonil umíráček. Finální listiny byly podepsány v Praze a ministerstvo zahraničních věcí je při té příležitosti ukázalo médiím. Zajímavostí je, že tehdejší československý prezident Václav Havel oficiální rozpuštění Varšavské smlouvy podepsal perem, na němž byl symbol NATO.
Pokud míříte do Krkonoš a projíždíte Trutnovem, rozhodně se tu na chvíli zastavte. Město s duší, historií a vizí nabízí mnohem víc než jen výhledy. Najdete zde draky, festivaly, současné umění, špičkové cyklotraily i příběhy, které vás vtáhnou. Přesvědčte se, že Trutnov má odvahu být jiný.
V devadesátých letech nás obsadili Rusové a Miloš Zeman se stal prezidentem, můžeme se dozvědět od zástupců takzvané generace Z. Pro mladé ve věku 15 až 20 let jsou devadesátá léta jeden velký guláš. Na vině je podle odborníků mimo jiné i zastaralý způsob výuky dějepisu, kdy se učitelé k probírání moderních dějin často ani nedostanou.
Brno Contemporary Orchestra v novém koncertním programu hledá odpověď na otázku, jak by zněla česká politika, kdyby slova nahradila hudba. Pět vybraných skladeb má evokovat období, kdy na Pražském hradě úřadovali prezidenti Gustáv Husák, Václav Havel, Václav Klaus, Miloš Zeman a současná hlava státu Petr Pavel, uvedla ředitelka orchestru Karolína Štorková. Koncert se koná 28. května na terase brněnské vily Stiassni, což je bývalá vládní rezidence, která pamatuje návštěvy státníků i diplomatická jednání.
Hokej v Česku většinou spojuje, hlavně při oslavách velkých vítězství. Ale společnost je rozdělená a pověstné příkopy – především v reakcích na sociálních sítích – procházejí i hokejovou „rodinou“, jak fanoušky nazýval Jaromír Jágr. Na právě probíhajícím mistrovství světa v Dánsku a ve Švédsku se o tom přesvědčil brankář Karel Vejmelka, který to schytal za to, že si na svou masku nechal vedle rodné Třebíče ztvárnit i prezidenta Petra Pavla.
Snaha hrát si na Havla? Vždycky to vypadalo směšně, řekl v pořadu 360° ve vysílání CNN Prima NEWS bývalý ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (SOCDEM). Reagoval tak na čtvrteční projev prezidenta Pavla k výročí konce druhé světové války. „Meleme, meleme kávu,“ vysmál se Zaorálkovi europoslanec za TOP 09 Ondřej Kolář.
Herec Jiří Bartoška, který zemřel ve věku 78 let, bojoval s rakovinou hned dvakrát. Zatímco poprvé nad ní dokázal zvítězit, podruhé už bohužel zákeřná nemoc byla nad jeho síly. Do poslední chvíle neztrácel naději. Přestože podstupoval chemoterapie, ještě v březnu po boku manželky dorazil na předávání cen Český lev. Jaké byly jeho poslední chvíle?
Nenahraditelný a autentický samorost s obrovským smyslem pro humor, zavzpomínal na zesnulého Jiřího Bartošku jeho herecký kolega Ondřej Vetchý ve vysílání CNN Prima NEWS. Po jeho odchodu jsme tu zůstali sami, svět bude úmrtím podobných osobností méně přívětivým místem, vyjádřil zármutek. Poznamenal také, že prezident Václav Havel mohl vést Česko v novodobé historii právě proto, že za ním stáli lidé právě jako Jiří Bartoška.
Český filmový svět ve čtvrtek zasáhla smutná zpráva. Zemřel prezident Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech Jiří Bartoška. Slavný herec se dožil úctyhodných 78 let. Zazářil v seriálech Cirkus Humberto či Sanitka a ve filmech Všichni moji blízcí, Je třeba zabít Sekala, Anděl páně nebo Teorie tygra. Občansky byl aktivní zejména v revoluční době po listopadu 1989. V posledních letech trápily dvojnásobného držitele Českého lva zdravotní problémy. Řekla to mluvčí festivalu Uljana Donátová. Herec se potýkal s rakovinou.
Europoslanec Filip Turek (za Motoristy sobě) dál rozdmýchává kauzu kolem své rychlé jízdy, kterou si měl v dubnu vyfotit a snímek následně zveřejnit na sociálních sítích. Tím inspiroval i řadu svých sledujících, jejichž podobné fotografie následně sdílel. Ačkoli tvrdí, že kolotoč reakcí rozjela média, sám v publikování provokativních příspěvků pokračuje. Přirovnává se v nich dokonce k bývalému prezidentovi Václavu Havlovi. Jaký máte názor na Turkovu rychlou jízdu i následné reakce? Napište nám do diskuze pod článkem!
Bývalý německý kancléř Helmut Kohl nechal z některých dokumentů z počátku 90. let před zveřejněním odstranit své výroky, u kterých se později ukázalo, že se mýlil. Vyplývá to z rešerše zpravodajského webu Der Spiegel. Jeden z nich se týkal také bývalého československého a českého prezidenta Václava Havla. Kohl o něm řekl, že nerozumí politice a měl by v ní být jen na přechodnou dobu. Kohl také podle nezveřejněných pasáží uvažoval, že by NATO mohlo Sovětskému svazu slíbit, že se nebude rozšiřovat na východ.