reklama
CNN Prima News helikoptéra

helikoptéra

Výpis příspěvků ke štítku „helikoptéra“

PŘEHLEDNĚ: Vrtulníky, útočné letouny i obrněné vozy. Co všechno ukořistil Tálibán?

Tálibán se může radovat. Po stažení západních sil a obsazení Afghánistánu se dostal nejen ke stovkám tisíc kusů zbraní a obrovskému množství munice, ale také k bojovým vrtulníkům, obrněným vozům, funkčnímu dělostřelectvu či noktovizorům a neprůstřelným vestám. Nyní je radikální hnutí vybaveno lépe než leckterá země. Kolik toho mají jeho bojovníci podle analytiků k dispozici a nakolik dokážou s ukořistěnou výzbrojí pracovat?

Tálibán ukořistil USA výzbroj za miliardy. Má teď víc Černých jestřábů než většina zemí

Urychlené stažení amerických jednotek z Afghánistánu umožnilo Tálibánu ukořistit obrovské množství vojenské techniky. Bojovníci radikálního hnutí se dostali třeba k ikonickým americkým vrtulníkům UH-60 Black Hawk, noktovizorům či biometrickým zařízením, kde jsou i data spolupracujících Afghánců. Celkově má Tálibán v rukou výzbroj za miliardy dolarů, otázka ale je, zda ji bude umět efektivně používat.

První let na cizím vesmírném tělese. NASA na Marsu vzlétla s helikoptérou Ingenuity

Aktualizováno

Americká vesmírná agentura NASA v pondělí potvrdila, že se jí na povrchu Marsu podařilo krátce vzletět a následně přistát s malou výzkumnou helikoptérou Ingenuity. Jde o historicky první kontrolovaný let motorizovaného stroje na povrchu cizího vesmírného tělesa. V plánu je nyní ještě několik dalších, náročnějších, testů. Jejich cílem je zjistit, zda by mohly létací stroje do budoucna sloužit k prozkoumávání cizích planet.

Zásah záchranářů byl fenomenální, říká o nehodě Kellnerova vrtulníku český novinář z USA

Novinář žijící v USA Michael Durčák se osobně vydal na místa spojená s tragickým pádem vrtulníku na Aljašce, při kterém zemřelo pět lidí včetně miliardáře Petra Kellnera. Durčák po komunikaci s místními úřady označil záchrannou akci po nehodě za fenomenální. David Horváth skutečně přežil vlastní smrt, dodal český novinář, který o události napsal obsáhlou reportáž pro magazín Reportér.

Vyšetřovatelé zkoumají trosky Kellnerova vrtulníku. Zaujal je radiomaják

Vyšetřovatelé Národní rady pro bezpečnost dopravy (NTSB) ve středu v hangáru na letišti v Anchorage prohlédli přivezené trosky vrtulníku, který 27. března havaroval s Petrem Kellnerem a dalšími pěti muži poblíž ledovce Knik na Aljašce. Analyzují část elektroniky palivového systému a snaží se zprovoznit nouzový vysílač polohy vrtulníku, který nesignalizoval havárii stroje. Informoval o tom web Alaskasnewssource.

Objasní tragédii Kellnerova vrtulníku? Přeživší Horváth už komunikuje a chce vypovídat

David Horváth, který jako jediný přežil tragickou nehodu helikoptéry na Aljašce, se už zotavil natolik, že je schopen komunikovat. Vyšetřovatelům přes svého zástupce vzkázal, že chce vypovídat. Zatím toho ale není zcela schopen. Právě Horváthovo svědectví může pomoci objasnit, co vedlo ke zřícení helikoptéry a smrti pěti lidí včetně nejbohatšího Čecha Petra Kellnera.

reklama