hluk

Výpis příspěvků ke štítku „hluk“

Fabriky, zábavní podniky nebo letištní plocha? Jak chránit sluch při hlučné práci

18. září 2022 17:52

Příliš hlučné pracovní prostředí? Většina lidí si vybaví letiště, dálnice nebo staveniště. Ale mohou to být také obchodní domy, restaurace či jiné zábavní podniky, kde hraje hlasitá hudba. S poškozeným sluchem prý žije každý sedmý člověk. Jeden ze smyslů má za úkol chránit při náročné práci především zaměstnavatel. Jaká jsou ale řešení, pokud tak nečiní? Čtěte dál.

Jako vzdálená bouřka. NASA vyvíjí nadzvukový letoun, který má překvapit svou tichostí

4. srpna 2022 06:55

Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) pracuje na letadlu, které by dokázalo překonat rychlost zvuku, ale zároveň je dostatečně tiché, aby mohlo létat i v blízkosti obydlených zón. Právě nadměrný hluk je podle NASA důvodem, proč nejsou dosud nadzvukové letouny součástí běžné dopravy. Model X-59 to má změnit.

Na hluk startujících gripenů si v Čáslavi už zvykli. Budou stíhačky F-35 ještě horší?

22. července 2022 23:18

Česká armáda možná bude mít nové stíhací letouny F-35. Pokud je vojáci získají, budou stroje vzlétat mimo jiné i z vojenského letiště v Čáslavi. Tam už mnoho let způsobují hluk stíhačky Gripen a místní obyvatelé se s nimi víceméně smířili. Nad hlukovou zátěží F-35 zatím visí otazník, ale pokud to bude potřeba, chce armáda nechat vypracovat odborný posudek.

Práce v open space: Jak přežít bez soukromí a zařídit si trochu klidu?

9. července 2022 18:42

Práce v open space kancelářích začala být „in“ v devadesátých letech. Tehdy se pracovníci z uzavřených prostor začali ve větších firmách stěhovat do společných. Zaměstnavatelé si pochvalovali levnější variantu zázemí pro zaměstnance, která má navíc umožňovat snazší a rychlejší komunikaci mezi pracovníky. Jenže open space má i své zápory. Ti, kteří s ním mají zkušenost, si obvykle stěžují na nedostatek soukromí, časté vyrušování a hluk. Jak tedy osm hodin denně ve sdíleném prostoru s ostatními přežít a zůstat produktivní?

Marvanová: Žádné koncerty zakazovat nechci. Na tahu jsou pořadatelé, ať navrhnou řešení

15. června 2022 07:01

K výraznému omezení živých koncertů v Praze by nemělo dojít. Na úterní schůzce se na tom dohodla radní Hana Marvanová (STAN) se zástupci pořadatelů. Pro CNN Prima NEWS pak potvrdila, že pořadatelé by měli přijít s návrhy, jak omezit hlučnost vystoupení především v diskutovaných Ledárnách Braník. Konečná dohoda by podle pořadatelů měla být stvrzena ve středu.

Přijedou pro dávky, zbyde po nich nepořádek. Brno řeší, co s romskými uprchlíky u nádraží

3. června 2022 20:01

V Brně stojí od pátku dvě stanová městečka pro uprchlíky. První v lesích u Masarykova okruhu slouží nově příchozím běžencům do doby, než projdou lustrací. Druhé 3. června narychlo vybudovali v centru pouhých 300 metrů od budovy hlavního nádraží. Do něj chce město směřovat romské migranty, kteří se před nádražím shlukují.

Diagnóza: Nenávidím zvuk. Když vám mlaskání druhých vadí tolik, že rozdáváte facky

12. dubna 2022 10:04

Poslouchat skřípání nehtů po tabuli není příjemné nikomu. Jsou ale lidé, kteří u ostatních nesnesou ani zvuk mlaskání, žvýkání, polykání, zívání či dýchání. Trpí při tom natolik, až propadají psychickým problémům, vede je to k agresivitě, dokonce i k fyzickým útokům. Alergie na konkrétní zvuk má své jméno, říká se jí misofonie. Libor Černý z Foniatrické kliniky 1. LF UK v rozhovoru pro CNN Prima NEWS popisuje, kde se v nás bere.

Romské oslavy: Otřesný hluk a žádné roušky. Je to horor, stěžují si obyvatelé Prešova

22. září 2021 06:50

Coviv necovid, v Prešově to podle obyvatelů žije. V tamním podniku se konají takzvané bašavely – romské oslavy. Kromě hluku, na který si sousedé stěžují, je trápí ještě zásadnější věc. Účastníci party nedodržují žádná protikoronavirová opatření. O rouškách ani rozestupech nemůže být ani řeč, a to přesto, že na Slovensku nakažených každým dnem přibývá.

Ženu naštvalo, že nedostala dárek. Partnera málem zabila nožem a paličkou na maso

23. srpna 2021 22:53

Za pokus o vraždu si 51letá žena z Havlíčkova Brodu vyslechla nekompromisní verdikt: deset let za mřížemi. O vánočních svátcích napadla v bytě svého partnera paličkou na maso a nožem. Dvakrát ho bodla tak, že údajně dle lékařů málem přišel o život. V pondělí žena před vynesením rozsudku svého činu litovala. Partner ji prý psychicky týral neustálým buzením.