Hoří další velký les. Hasiči zasahují ve vojenském prostoru Libavá, pomáhá i armáda

Již patnáct jednotek hasičů zasahuje u rozsáhlého požáru lesa ve vojenském prostoru Libavá. Dým je viditelný z velké dálky, místo požáru je u Kozlova na Olomoucku. Požár se podle mluvčího hasičů Zdeňka Hošáka šíří kvůli silnému větru. Požár se podařilo po 19. hodině lokalizovat, část jednotek však zůstane na místě zřejmě až do úterního rána.

„Zasahujeme ve vojenském prostoru Libavá, jde o požár lesa, který se šíří vlivem silného větru. Na místě spolupracujeme s armádou. U požáru zasahuje nyní šest jednotek hasičů, jejich počet byl nyní navýšen o dvě jednotky. Požár je zatím nahlášen na rozloze 50 × 50 metrů,“ uvedl před 17. hodinou mluvčí hasičů. Dým je vidět z Potštátska, ale i z téměř 30 kilometrů vzdálených Penčic u Přerova.

Po 18. hodině hasiči uvedli, že na místě zasahuje již patnáct jednotek záchranářů a plocha požáru se odhaduje na 800 × 300 metrů. „Zásobování hasební vodou je řešeno z vodního zdroje v obci Výkleky, kde bylo zřízeno čerpací stanoviště,“ prozradili hasiči. Dodali, že v současné chvíli je požářiště ohraničeno.

„V následujících hodinách bude pokračovat postupné dohašování, prolévání a dohledávání skrytých ohnisek. Co stojí za příčinou vzniku, aktuálně šetří na místě vojenský hasičský vyšetřovatel ve spolupráci s Policií ČR,“ dodali. Po 19. hodině hasiči informovali, že se požár podařilo lokalizovat a již se nerozšiřuje. Část jednotek však zůstane na místě zřejmě až do úterního rána.

Na Libavé likvidovali hasiči naposledy velký požár lesa letos v březnu, oheň tehdy zasáhl plochu o rozloze přibližně 400 × 400 metrů, vyhlášen byl třetí stupeň požárního poplachu. V Olomouckém kraji jde za poslední týden o několikátý požár, hořelo však většinou v souvislosti se zemědělskými pracemi. Šíření ohně nahrává především sucho.

Tagy: