Zázračné hořké potraviny: Pomáhají hubnout i zlepšit zdraví, má to ale háček
Rukola, artyčok, hlávkový salát, brokolice, růžičková kapusta nebo třeba mandle. Podle odborníků mají takové potraviny blahodárné účinky, a to i přesto, že chutnají hořce. Našemu zdraví prospívají a jejich vyřazení z jídelníčku by mohlo každého z nás připravit o leckterý benefit. Podporují totiž trávení, pomáhají očistě jater a mohou mít i pozitivní vliv na naši náladu. Odborníci zmiňují, že jejich konzumací si můžeme dopomoci i při hubnutí.
„Některé potraviny mají protizánětlivé působení a jiné dokonce, jak se uvažuje, mohou i příznivě ovlivnit uvolňování hormonu GLP-1. To je ten hormon zajišťující pocit sytosti. Zároveň jde o hormon, na kterém stojí bestsellerové léky na hubnutí,“ přibližuje specialistka na zdravotní prevenci a výživu Margit Slimáková benefity hořkých potravin. Například artyčok pak dopomáhá trávení, jak vysvětluje molekulární biolog František Knobloch. „Člověk se cítí po jídle plnější a nadmutý a tak podobně. To je to, kde artyčok ukázal snížení těchto příznaků nevolnosti po jídle.“
ČTĚTE TAKÉ: Princ Harry a spol. chtějí přes miliardu korun. Soud řeší třaskavý spor s bulvárními médii
Podle odborníků mohou hořké potraviny fungovat také jako prebiotika. Obsahují totiž vysoké množství vlákniny, která podporuje růst zdravých střevních bakterií. „Obecně je nejlepší živinou pro vhodné typy bakterií v mikrobiomu. Čili konzumace vlákniny, ať už ve formě zeleniny nebo v jakékoliv jiné formě, může být jednoznačně prospěšná,“ zmiňuje gastroenterolog a obezitolog Evžen Machytka. Knobloch dodává významnou roli rukoly, ta totiž „obsahuje nitráty, které mohou být užitečné pro lepší fyzický výkon nebo nižší krevní tlak. Čekanka pak obsahuje inulin, ten může mít přínos pro ztučnění jater.“ Tím dle odhadů trpí až 40 % zdravé populace.
Odborníci se, i přes všechny zmíněné výhody konzumace hořkých jídel, shodují, že je třeba pamatovat na základní pravidlo. I v tomto případě platí, že nic se nemá přehánět. Nadměrná konzumace hořkého může tělu naopak uškodit, třeba nadměrným nadýmáním. Je proto doporučeno jíst tyto potraviny s rozmyslem, maximálně třikrát až čtyřikrát týdně.
NEPŘEHLÉDNĚTE: Syn postřeleného starosty promluvil o tragédii v Chřibské. Na místo dorazil mezi prvními