CNN Prima News potraviny

potraviny

Výpis příspěvků ke štítku „potraviny“

Jandejsek: Prokremelská síla? Lži, které mě uráží, válku odsuzuji. Vysvětlil „dopis Rusku“

Že jsme prokremelská síla? Lži, které mě urážejí. Již velice intenzivně pracujeme s právníky. Jsem člověk, který má negativní vztah k Rusku. V pořadu K věci na CNN Prima NEWS to uvedl Zdeněk Jandejsek, bývalý prezident Agrární komory ČR. Ohradil se tak proti výroku premiéra Petra Fialy (ODS), který prohlásil, že demonstraci zemědělců v Praze svolali příznivci Ruska, mezi něž zařadil i Jandejska. Ten zdůraznil, že byl na akci mluvčím. Mimo jiné vysvětlil, jak je to s dopisem, v němž měl údajně ruské ambasádě po začátku války na Ukrajině nabízet spolupráci.

Ukrajinské obilí v Česku? Raději jim dejme peníze, míní Havlíček. Výborný má také jasno

Podpora Ruskem napadené Ukrajiny je v pořádku. Pokud jde ale o dodávky obilí do zemí EU, Ukrajinci by měli dodržovat unijní pravidla. V nedělní Partii na CNN Prima NEWS se na tom shodli ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) a místopředseda Sněmovny Karel Havlíček (ANO). Podle nich by ukrajinská produkce měla proudit především do zemí třetího světa. Celý problém by mohl řešit princip vratných kaucí či cel.

Fiala lije olej do ohně, tvrdí zemědělci. Už shromažďují traktory, do Prahy zamíří ve skupinách

Komplikovaná zemědělská politika Evropské unie je podle některých farmářů hlavním důvodem, proč s traktory a těžkou zemědělskou technikou vyjedou protestovat už v noci z neděle na pondělí před ministerstvo zemědělství. Organizátoři se ostře ohradili proti výrokům premiéra Petra Fialy (ODS), podle něhož se jedná o akci té části zemědělců, která se otevřeně hlásí k podpoře Ruska. Někteří stávkující se už shromažďují, do Prahy pojedou v několika skupinách.

Podezřelé ceny cukru. Antimonopolní úřad odhalil výrazné navýšení marží na pultech řetězců

Vyšetřovatelé Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) při mapování výroby a trhu s cukrem zjistili podezřelé zvýšení marží v obchodních řetězcích. Provedli proto čtyři místní šetření, získané materiály teprve vyhodnocují. Novinářům to ve čtvrtek sdělil místopředseda ÚOHS Kamil Nejezchleb. Šetření reagovalo na výrazný nárůst maloobchodních cen na přelomu let 2022 a 2023.

Česko popelnicí Evropy? Na pultech jsou zrádné brambory z Francie, na degustaci pohořely

V českých supermarketech se objevily rané odrůdy brambor z Francie. Na první pohled vypadají krásně, ale chuťově zcela pohořely, uvedl pro CNN Prima NEWS místopředseda Územního sdružení Českého zahrádkářského svazu Třebíč Miroslav Muška. Obchody by podle zemědělců z Výzkumného ústavu bramborářského sice rané odrůdy v tento čas neměly vůbec nabízet, zákon to však nezakazuje.

Srovnávač cen? Čekám manipulaci, řekla Balaštíková. Ekonom navrhl obrovské pokuty

Národní srovnávač cen, po jehož vytvoření volá ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL), je podle jeho stínové oponentky Margity Balaštíkové (ANO) úplně zbytečný. V pořadu 360° na CNN Prima NEWS konstatovala, že v případě jeho zavedení by došlo k manipulaci. Podobný názor zastává i ekonom Milan Bednář, který zároveň upozornil na zbytečné výdaje. Výborný ale podotkl, že potraviny zlevňují bez ohledu na aplikaci. Podle Balaštíkové jde však o marginální snížení ceny, o kterém by se styděla mluvit.

Švihlíková: Supermarkety na Západě si nikdy nedovolí to, co české. Dvojí kvalita nezmizela

Problém dvojí kvality potravin v Česku a zahraničí přetrvává, řekla ekonomka Ilona Švihlíková v pořadu Co na to vaše peněženka na CNN Prima NEWS. Trh s potravinami podle ní narušuje nízká konkurence mezi supermarkety. Často prý zneužívají svou pozici a vůči zemědělcům a potravinářům používají nekalé praktiky, které by si na Západě „nikdo nedovolil“.

Německé krávy mají tučnější mléko, vysvětlují výrobci dražší máslo v Česku. Výborný nevěří

Potravinářská komora České republiky přišla s nečekaným vysvětlením cenových rozdílů českého a německého másla. U sousedů je podle ní levnější i proto, že tamní krávy dojí tučnější mléko než tuzemské, na výrobu másla je ho proto potřeba méně. Ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) argumenty výrobců odmítá. Podle agrárních expertů hraje roli v tučnosti mléka mimo jiné složení stravy.