
Věrná gurua Járy učí na střední škole v Liberci. Ředitel ihned zakročil, promluvili i studenti
Oproti loňsku si za některé základní potraviny připlatíme. A nejde jen o cenový růst, který by se dal přičíst na vrub inflaci. Týká se to především másla, mléka nebo vajec, která zdražila meziročně i o několik desítek procent. Jaké jsou důvody růstu cen těchto potravin?
Odchod z Evropské unie není řešením, nezaručil by levnější energie a potraviny, řekla v pořadu K věci na CNN Prima NEWS ekonomka Markéta Šichtařová (Svobodní). Kandidátka do Poslanecké sněmovny také zmínila, že Velké Británii se po brexitu daří hůře. Současně však řekla, že by byla pro vystoupení z EU za všech okolností. Na jarmarku SPD podle jejích slov spojení stran představí „autentické ceny od zemědělců“.
Obchodní řetězce nechtějí zbytečně vyhazovat zboží, u kterého je datum spotřeby na hraně. Ovoce nebo zeleninu pak prodávají v taškách – zákazníci sice nevědí, co v nich najdou, jejich nákupem však mohou ušetřit i stovky korun.
Takzvaná smrskflace nabírá v Česku na síle. Výrobci cukrovinek, čokolád, chipsů nebo pracích prostředků snižují gramáž, aby mohli nechat stejnou cenu. Ministrovi zemědělství Markovi Výbornému (KDU-ČSL) připadá taková praktika neférová a chtěl by, aby prodejci zmenšené produkty označovali. Podle Svazu obchodu je takový nápad spíše výkřikem do tmy.
Za současným zvyšováním cen potravin se táhnou jako smrad drahé energie z minulých let, pronesl ve vysílání CNN Prima NEWS hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda. Popsal rovněž zásadní „bolák“ českého zemědělství, který dopadá i na cenovky v obchodech. Ekonom také nastínil, jaký se letos očekává nárůst cen potravin.
Jeden měsíc máslo za 60, další za 80, pak v akci za 50 korun. Kolísavé ceny potravin jsou téma, které řeší skoro každá domácnost. A nejde jen o máslo, podobné je to u vajec, ovoce či zeleniny. Ceny potravin jsou lákavým předvolebním tématem. Jak chtějí strany a hnutí kolotoč zdražování zastavit?
Spojené státy se potýkají s prudkým nárůstem cen vajec. Zdražování je tak velké, že lidé vejce kradou a v obchodech jsou vydávána pouze v omezených počtech. V České republice zdražila vajíčka za rok o téměř polovinu. Přesto by se prudkým nárůstům cen mohli lidé vyhnout. Agrární analytik Petr Havel pro CNN Prima NEWS řekl, že mírné zdražování, zvláště před Velikonocemi, můžeme pocítit.
Zahraniční řetězce přicházejí s řadou novinek, aby přilákaly nové zákazníky. Obchody Aldi ve Velké Británii čerstvě zavádějí prodej losů do loterie u samoobslužných pokladen. Tuzemské řetězce většinou vylepšují věrnostní aplikace a nabízejí stále větší množství slev. S jakými novinkami se budou lidé v budoucnu setkávat?
Nedávné testy dubajské čokolády přinesly alarmující výsledky. Kontroly v Německu odhalily přítomnost toxických plísní v mnoha vzorcích dovážené čokolády. Jaké nebezpečí tato sladkost skrývá a co by spotřebitelé měli vědět?
Koupili jste si slunečnicový chléb a měli jste pocit, že je v něm málo semínek? Nebo třeba cizrnovou pomazánku, která cizrnu „viděla jenom z rychlíku“? Taková situace skutečně může nastat. České předpisy totiž ne u všech potravin definují minimální množství surovin, podle kterých se následně pochutina jmenuje. Od léta by se to ale mohlo změnit.
Obchodní řetězec Globus stahuje z prodeje výrobek Lučina Svěží žervé, informoval o tom na svých stránkách. Důvodem je nevyhovující konzistence produktu. Zákazníkům doporučuje zboží vrátit.
Potraviny jsou nejen jedním z hlavních faktorů inflace, ale i druhým největším výdajem v českých domácnostech. Každý měsíc vydají lidé tisíce korun na jídlo v obchodech. Ekonomové přitom varují, že ceny budou i nadále růst, a to nejen kvůli zdražování v zemědělství, ale také kvůli vysokým cenám energií a byrokracii.