CNN Prima News potraviny

potraviny

Výpis příspěvků ke štítku „potraviny“

Čtvrtka másla za 140 korun. Tolik bychom zaplatili v roce 1989 v přepočtu na dnešní mzdy

Ceny másla v současnosti astronomicky stoupají, jenže čtvrtka (250 gramů) je pořád mnohem levnější než před sametovou revolucí. „Za komunismu máslo určitě nepatřilo k levným potravinám,“ vzpomíná Petr Hlubek, který byl před rokem 1989 vedoucím obchodu s potravinami. V roce 1989 stála čtvrtka 10 korun, při přepočítání na dnešní průměrnou mzdu je to ale 140 korun. Stačí totiž porovnat hrubé průměrné měsíční mzdy. V roce 1989 to bylo 3 170 korun, nyní 44 943 korun (údaj za 1. pololetí 2024), platy se tedy za 35 let navýšily čtrnáctkrát. A přestože čtvrtka másla aktuálně stojí 65 až 75 korun, stále je o polovinu levnější než za socialismu. Agentura STEM ovšem v aktuálním průzkumu zjistila, že podle 31 procent občanů se před rokem 1989 žilo lépe než dnes.

Češi ochutnávali vzorky potravin z domácích a německých obchodů. Rozdíl v kvalitě byl závratný

Němci mají potraviny kvalitnější než Češi a mnohdy za výhodnější cenu. To je zjištění, které si před více než rokem ověřil s nákupním košíkem premiér Petr Fiala (ODS). Odborníci tvrdí, že problém stále přetrvává. A ke konstatování o lepší kvalitě přidávají i konkrétní podrobnosti – například i nejlevnější salámy mají vyšší podíl masa a sýry více tuku. Štáb CNN Prima NEWS si to ověřil v ulicích s malou ochutnávkou.

Schillerová a Pekarová se pohádaly kvůli máslu. Učte v Bradavicích, řekl Skopeček exministryni

Cena másla spustila roztržku mezi vládními a opozičními politiky na síti X. Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) se nejprve opřela do politiků ANO – za vysoké ceny podle ní může „oligopol“ šéfa hnutí Andreje Babiše. Místopředsedkyně ANO Alena Schillerová kontrovala slovy, že TOP 09 nikdy ekonomika nešla. „Radši se věnujte Náhornímu Karabachu,“ reagovala. Rýpanec pobouřil místopředsedu Sněmovny Jana Skopečka (ODS), podle nějž by bývalá šéfka státní kasy raději měla „přednášet finanční kouzelnictví v Bradavicích“.

Celiakie je celoživotní diagnóza, ale nepředstavuje stigma, říkají odborníci

V Česku žijí desítky tisíc celiaků. Pokud bychom měli jejich počty uvést konkrétněji, pak si můžeme pomoci daty z loňského roku, kdy v Česku žilo téměř 30 tisíc lidí s touto diagnózou. Lidí s vrozenými dispozicemi je ovšem několikanásobně více. Někteří nemoc, která se mimojiné projevuje nesnášenlivostí lepku, odhalí na základě závažných příznaků, u jiných se navenek neprojeví vůbec. Co ovšem diagnózu pomáhá snášet výrazně lépe, je fakt, že pacienti už dávno nejsou omezeni výběrem bezlepkových produktů. Na trhu je dostatek zboží, z něhož lze vybírat.

Obyvatele Vysočiny zaskočil konec oblíbených prodejen. Padaly hromadné výpovědi

Obyvatele kraje Vysočina čeká nepříjemná komplikace. V obcích po celém regionu skončí ke konci roku desítky prodejen. Zavírá je největší pekárna na Vysočině, a to firma Lapek. Společnost nedávno oznámila hromadné propouštění společně s ukončením podnikání v tomto oboru. O práci přijde i necelá stovka prodavaček. Správy obcí se do převzetí ztrátových obchodů nijak nehrnou.

Letošní Vánoce budou opět dražší, řekl Havel. Prouza poradil, jak o svátcích ušetřit

Letošní Vánoce budou oproti loňsku opět dražší, uvedl v pořadu Co na to vaše peněženka agrární analytik Petr Havel. Podle něj za to může především inflace. Viceprezident Hospodářské komory Tomáš Prouza míní, že lepším plánováním nákupů by mohli Češi ušetřit. Tímto způsobem lze prý utratit až o 15 procent méně než normálně.

Máslo raketově zdražilo. Marže extrémně vzrostla, vysvětlil Maier. Zmínil další vývoj ceny

Máslo výrazně podražilo. Jeho marže v obchodních řetězcích za čtyři měsíce vzrostla extrémní rychlostí, řekl ve vysílání CNN Prima NEWS agrární ekonom Tomáš Maier. Odmítl argument, že za drahý produkt může nízká dojivost krav – trh se prý na tuto okolnost každý rok připravuje. Za půl roku podle Maiera najdeme na cenovkách zcela jinou cenu.