reklama

Indové si vzali českou Jawu za svou. Teď jí chystají elektrickou budoucnost

K současným retromodelům na klasický pohon by v Indii znovuzrozená Jawa měla přidat také stylový stroj, který se nabijí prostřednictvím elektrické zásuvky.

reklama

Tradiční česká motocyklová značka Jawa kromě kusové výroby v domovském Týnci nad Sázavou ožívá také v Indii. Už od roku 2018 tam „panelky“ montuje firma Classic Legends, odnož průmyslového gigantu Mahindra & Mahindra.

Zájem Indů o motorky, které se v jejich zemi licenčně vyráběly až do devadesátých let minulého století, překonal všechna očekávání, a to přesto, že z původních laciných motorek se staly mnohem dražší stylové stroje. Čekací lhůty na nové Jawy se přesto prodloužily natolik, že továrna musela na určitou dobu pozastavit přijímání nových objednávek. K tomu se bohužel přidružily i problémy s kvalitou, které se řešily za pochodu, a v neposlední řadě v tomto roce zaúřadoval koronavirus, který výrobu prakticky zcela zmrazil.

Indická Jawa se nevzdává

Souhra negativních okolností způsobila, že v červnu se na indický trh dostalo pouhých 569 kusů, což je na zemi s miliardou obyvatel opravdu nicotné číslo. Jen pro srovnání, indická značka Hero měla ve stejném období na kontě téměř 356 000 registrací.

Indická Jawa však neskládá zbraně a k trojici současných modelů 300, Forty Two a nejnovějšímu Péráku má podle informací místních médií přibýt také elektrická verze. Oficiální informace sice neexistují, ale na webu electricvehicleweb.in se objevily počítačové animace možné podoby stroje, které vytvořil designer Sreejith Krishnan.

Indické komponenty a čínské akumulátory

Ekologická novinka by vzhledově i konstrukčně měla vycházet z dosavadní Jawy 300. Aby se snížily náklady, využije ekologická verze maximum původních komponentů, stylově vyhlížející jednoválec o objemu 300 ccm však nahradí masivní bateriový monoblok, který bude muset kvůli vysoké hmotnosti obsahovat integrovaný rám. Pohon zajistí elektromotor instalovaný přímo do náboje zadního kola, což je sice nevýhoda z hlediska neodpružených hmot, ale na druhé straně jde o mnohem levnější řešení.

Falešná palivová nádrž zase poslouží pro podpůrnou elektroniku a nabíjecí konektor. Kapacita akumulátorů by prý měla stačit na 200 až 250 km jízdy, což je v rozlehlé Indii klíčový údaj. Naladění elektromotoru má svou charakteristikou připomínat klasické motocykly, což znamená pozvolné zrychlení a citelnou výkonovou špičku. Zatímco všechny komponenty budou dodávat indické závody, akumulátory bude Jawa s největší pravděpodobností dovážet z Číny. Opět kvůli nákladům, neboť právě baterie budou nejdražší součástí elektrické Jawy.

Novinka by se měla představit příští rok a k prvním zákazníkům zamířit v roce 2022. Spekuluje se nicméně také o možnosti, že nakonec se elektrický motocykl objeví s logem Yezdi, což bylo původní označení licenčních motocyklů Jawa vyráběných v Indii. Byla by to totiž vhodná příležitost pro znovuzrození značky, kterou vlastní Classic Legends. Zda se někdy elektrické Jawy dostanou také do země jejich původu, tedy do České republiky, se zatím nepodařilo zjistit.

Tagy:

Hlavní zprávy

Maláčová by rozdávala každému, říká Ševčík. Inflace podle něj vystoupá na 5 procent
Partie

Maláčová by rozdávala každému, říká Ševčík. Inflace podle něj vystoupá na 5 procent

Zvyšování minimální mzdy je pouze politické téma, uvedl k plánu ministryně práce Jany Maláčové na další zvyšování minimální mzdy ekonom a kandidát koalice Trikolory, Svobodných a Soukromníků Miroslav Ševčík v Partii Terezie Tománkové. Zároveň uvedl, že se nárůst inflace nezastaví a do konce roku dosáhne pěti procent, což potvrdil také pirátský senátor Lukáš Wagenknecht.

Maláčová: Největší hrozbou je ODS, přijdou poplatky za lékaře, školné či zdražování

ODS se připravuje na vládnutí s hnutím ANO a chystá se privatizovat nemocnice, zavést školné a celkově snižovat životní úroveň obyčejným lidem. V Partii Terezie Tománkové to řekla ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD). Uvedla, že se místopředseda ODS Zbyněk Stanjura v kuloárech již představuje jako budoucí ministr vlády Andreje Babiše (ANO). Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová to však rezolutně odmítá.

Šéfka TOP 09: Maláčová má panickou obsesi z ODS, strašení si nechte do pohádek

Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová osočila ministryni práce a sociálních věcí Janu Maláčovou (ČSSD) z toho, že svými výroky o ODS pouze straší lidi. Jednička na kandidátce ČSSD v Praze má podle jedné z tváří koalice Spolu „panickou obsesi“ z občanských demokratů. Maláčová v pořadu Partie Terezie Tománkové tvrdila, že pokud se ODS dostane do nové vlády, dojde na rozsáhlé privatizace a budou se rušit nemocnice v malých městech.

Reportér, kterého na kole srazil autobus, chybu neudělal, míní dopravní expert

Ta reportáž vzbudila obrovské emoce. Reportér CNN Prima NEWS v ní na kole demonstroval vládou schválený 1,5metrový rozestup, který budou muset řidiči při předjíždění cyklistů dodržovat – zákon má vejít v platnost v lednu. Přímo během experimentu reportéra srazil autobus. Na sociálních sítích pak čelil kritice. Lidé často napadali jeho odstup od okraje vozovky. Dopravní expert ale uvedl, že byl v pořádku.

Burka, nikáb, burkiny, čádor či hidžáb. Jak poznat rozdíly v oděvech muslimek?

Odívání muslimských žen prošlo nejen v evropském prostředí sérií bouřlivých diskuzí. Nyní se téma vrátilo na stůl především v souvislosti s děním v Afghánistánu. Společně s tím se nicméně vrátil také zmatek v pojmech. V muslimském světě totiž existuje hned několik forem zahalování, které se v evropském prostředí navzájem zaměňují. Jak poznat rozdíly mezi burkou, nikábem, čádorem a hidžábem?

Babiš se chlubí, že Čechům zlevnil data. Máme je druhé nejdražší v EU, reaguje opozice

Češi mají druhá nejdražší mobilní data v Evropské unii, ta se proto znovu před volbami stávají zásadním politickým tématem. Premiér Andrej Babiš již mnohokrát řekl, že levnější data jsou pro jeho vládu prioritou, v minulosti kvůli nim například odvolal ministryni průmyslu a obchodu Martu Novákovou. Aktuálně se chlubí, že se skutečně dosáhlo nižších cen. Opozice však upozorňuje, že data nadále zůstávají nejen mezi nejdražšími v Evropě, ale také na celém světě.

reklama

Domácí zpravodajství

V Česku za sobotu přibylo 301 případů covidu. Počet hospitalizovaných klesl

Laboratoře v Česku v sobotu odhalily 301 případů koronaviru, o 50 více než před týdnem. Více pozitivních testů za víkendový den evidovalo ministerstvo zdravotnictví naposledy 22. května. V nemocnicích bylo v sobotu 146 lidí s onemocněním COVID-19, oproti pátku jejich počet klesl o 23. Ve vážném stavu je v posledních dnech kolem 30 lidí. Tzv. incidenční číslo, tedy počet nově potvrzených případů covidu za posledních sedm dní v přepočtu na 100 tisíc obyvatel, stagnuje třetím dnem na 28 případech. Reprodukční číslo kleslo na 1,11.

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

Chřipka bude letos řádit jako před covidem, varuje lékař. Češi podceňují důsledky

Zatímco v loňském roce chřipka prakticky vymizela, někteří odborníci předvídají, že letos se může objevit stejně jako v předchozích letech. Podobně jako u covidu je nejlepší ochranou před nákazou očkování. Které skupiny obyvatel by se měly nechat proti chřipce naočkovat, kdy je na to nejvhodnější doba a má to vůbec smysl? Na otázky CNN Prima NEWS odpovídá praktický lékař Michal Holásek.

reklama